Усі уроки української літератури 11 клас І семестр - А. М. Гричина 2019

Урок № 21 - Розвиток мовлення № 2. Написання гуморески
Прозове розмаїття

Всі публікації щодо:
Вишня Остап

Мета (формувати компетентності): предметні: удосконалення уміння складати власну гумористичну оповідь, на основі набутих ними знань про гумореску як літературний жанр, особливості її побудови та ідейно-тематичне спрямування; ключові: уміння вчитися: розвиток творчих здібностей учнів, культури зв'язного писемного мовлення, уміння грамотно викладати свої думки і спостереження; загальнокультурну: розвиток логічного мислення, виховання поваги до митців слова і гумору, впевненість у своїх можливостях, прищеплення інтересу до результатів власної праці.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.

Обладнання: портрети українських письменників-гумористів, міні-виставка гумористичних творів.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Бесіда за питаннями

✵ Дайте визначення поняттю «гумор». (1. Різновид комічного відображення смішного в життєвих ситуаціях і людських характерах. 2. Узагальнена назва творів, мета яких — розсмішити, викликати гарний настрій. 3. Взагалі сміх — відчуття комічного)

✵ Охарактеризуйте гумореску як літературний жанр. (Гумореска — невеликий віршований, прозовий чи драматичний твір з комічним сюжетом, відмінний від сатиричного твору легкою, жартівливою тональністю)

Французький письменник Віктор Гюго якось сказав: «Сміх — це сонце: воно проганяє зиму з людського обличчя». Здається, люди зрозуміли це задовго до Гюго. Тисячоліттями людство складало, зберігало і передавало наступним поколінням веселі казки, дотепні історії, жартівливі пісні, кумедні побрехеньки, анекдоти, гуморески. Та хіба все перелічиш? Сміх як сонце має тисячі променів і промінців. Сміх має велику силу!

«Висміяти — значить вилікувати», — стверджував М. Горький.

Сміх може бути гострим і викривальним — це сміх сатири. А може бути добрим і співчутливим, а не злим чи глузливим. Саме такий сміх зустрінемо в гуморесках, усмішках, анекдотах.

✵ Який сміх втілює гумор?

✵ У чому виховне значення сміху?

✵ Яким повинен бути сміх над людиною, щоб вона з нього не образилася?

✵ Хто з відомих ва письменників звертався до гумористичного жанру? Чому?

Гумористичні та сатиричні твори дуже різноманітні за жанром. Це й анекдоти, і гуморески, і співомовки, і байки, і усмішки.

2. «Упізнай жанр»

Прослухавши визначення, назвати жанри гумористичних творів.

Жанр фольклору — коротка жартівлива розповідь про якийсь цікавий життєвий випадок з несподіваним і дотепним закінченням. (Анекдот)

Невеликий, здебільшого віршований повчально-гумористичний чи сатиричний твір з алегоричним змістом, у якому людське життя відтворюється або в образах тварин, рослин і речей, або зведене до простих і умовних стосунків. (Байка)

Різновид фейлетону та гуморески, введений в українську літературу Остапом Вишнею. (Усмішка)

Невеликий віршований, прозовий чи драматичний твір з комічним сюжетом, відмінний від сатиричного твору легкою, жартівливою тональністю. (Гумореска)

Короткий віршований ліро-епічний твір, часто побудований на якомусь народному анекдоті, приказці або казковому мотиві. (Співомовка)

Художньо-публіцистичний жанр літератури, в основі якого лежать реальні факти, зображені в сатиричному або гумористичному плані. (Фейлетон)

III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

IV. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ

1. Вступне слово вчителя

Шановні молоді літописці гумору! Сьогодні ми спробуємо себе у ролі письменників-гумористів. Як уже вам відомо, однією з найяскравіших рис національного характеру українців поряд із працьовитістю, глибокою емоційністю та побожністю є оптимізм, уміння дивитися на всі життєві випробування і негаразди. Наш національний гумор палахкотить безсмертними іскрами народного духу. Народний сміх лунає у творах Остапа Вишні, М. Гоголя, І. Котляревського, В. Самійленка, П. Глазового, С. Олійника, Є. Дудара.

Тож берімося за перо і починаймо творити!

2. Підготовча робота до складання гумористичної оповіді

2.1. З'ясування особливостей побудови гуморески

1. Вступ, де здійснюється стисле знайомство з героями твору та подіями, а також де, за яких обставин і з ким вони будуть відбуватися.

2. Виклад розвитку подій. За необхідності застосовується діалог, розкривається характер героїв. Кожна подія у творі повинна бути чітко впорядкованою, пов'язаною між собою.

3. Висновок. Повинен містити інтригуючі питання або сцену, яка б дала можливість зрозуміти ідейно-тематичне спрямування твору.

2.2. Вимоги щодо складання гуморески

Співчутливий, доброзичливий сміх.

Зображення однієї події з життя головного героя.

Основних дійових осіб небагато (двоє-троє, причому один або двоє з них мають якусь смішну, кумедну рису своєї вдачі).

Застосування висловів, порівнянь жартівливого характеру, пестливі слова, гіперболи.

Обсяг твору — 1-1, 5 сторінки.

2.3. Приклад невеликої гуморески (взято з мережі Інтернет)

КРАСИВА, ЯК ЛЯЛЬКА

Розумієте, я недавно в інтернеті познайомилась із двома іноземцями. І вирішила кардинально змінити своє життя. Коротше кажучи, це мій шанс. І я ні перед чим не зупинюся, щоби влаштувати своє особисте життя і стати щасливою. Я учора майже годину провела перед дзеркалом і зрозуміла, що без вашої допомоги не обійтись. Ні обличчя, ні фігура мене не задовольняють. Тому я вирішила. Будемо міняти все. Кардинально. Лице хочу більш видовжене. Очі більш виразніші. Зморшки ось тут і тут прибираєм. Губи збільшуємо. Вуха теж, напевне, треба або ховати під зачіску, або щось робити. Ніс теж трохи підкорегуємо. Хочу більш прямий, коротший. Я маю бути красива, як лялька. Ви мене розумієте. Підборіддя тут і тут збоку підтягуємо. Переходимо до грудей. Хочу, щоб у мене такі гарні були класні красиві груди. Бо взагалі не маю що показати. А груди мають бути моєю візитною карткою. Живіт і бедра теж корегуємо. Тут більше, тут лишаємо. А тут підтягуємо. Оці ребра, певно, заберем, щоби талія була більш виразніша. З ногами теж треба щось придумати, а то вони у мене трохи криві. Бажано їх видовжити, щоби я була візуально вищою.

Ніби все. Самій не віриться, що я можу бути такою красивою. Ну і нащо платити купу грошей. Бігати по косметологах і пластичних хірургах, якщо є комп'ютер. Ну що би я робила без фотошопа? Друкуєм!

3. Виконання самостійної роботи: написання власної гумористичної оповіді

Шкільне життя;

пригоди на канікулах або під час подорожі;

взаємостосунки в сім'ї;

людина — суспільство, природа;

основні життєві цінності.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

Всі ми любим щирий сміх,

І з веселого й дурного

Посміятися не гріх.

Добрий сміх не б'є, не мучить,

Він на світі жити учить,

Чим і бажаний для всіх

Шанувальників своїх.

П. Глазовий

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватись до контрольної роботи.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.