Розробки уроків - Навчання грамоти - Читання 1 клас - ІІ семестр - (за підручником М. С. Вашуленка)

ЗАКРІПЛЕННЯ ЗВУКОВОГО ЗНАЧЕННЯ ВИВЧЕНИХ БУКВ. ОПРАЦЮВАННЯ ОПОВІДАННЯ І. ПРОКОПЕНКО „ПРО ЩО ШЕПОТІЛИ БЕРІЗКИ”. РОБОТА З ДИТЯЧОЮ КНИЖКОЮ - БУКВАРНИЙ ПЕРІОД (ПРОДОВЖЕННЯ)

Мета: закріпити знання учнів про звукове значення вивчених букв; формувати свідомі навички читання слів; розвивати мислення, мовлення, пам'ять, увагу; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Мовленнєва розминка

1) Розучування скоромовки.

Пішли рясні дощі,

Ловилися лящі.

А хлопці — мов хлющі:

Забули про плащі.

Та що їм ті дощі,

Коли такі лящі!

В. Гринько

2) Робота над чистомовкою.

Ща-ща-ща — піймали ляща.

Щу-щу-щу — ложка до борщу.

Ще-ще-ще — дуже смачно, дайте ще.

2. Читання вірша Г. Малик „Що для чого треба?”

3. Гра „Жук-буквоїд”

— Вставте пропущені букви в словах:

с.р.к.

гн.здо (о, і, о, а, у, и)

р.к.в.чка

4. Прочитайте правильно!

Висить, гілля (два наголоси), нове, гілочках.

5. Звуко-буквений аналіз слів берізки, шепотіли, про, що

— Складіть речення з цих слів.

— Це назва твору, з яким ми ознайомимося.

Міркування над змістом заголовка

— Чому шепотіли, про що шепотіли берізки?

Фізкультхвилинка

III. РОБОТА ЗА БУКВАРЕМ (с. 131)

Опрацювання оповідання І. Прокопенко „Про що шепотіли берізки”

1. Читання казки вчителем

— Як ви розумієте слова „Сорока вмирала з цікавості”? (Сорока все хоче знати, все іншим розказати. Недарма говорять: „Сорока на хвості принесла”. Це вона побачила ремезове гніздо.)

— Чи можете ви відповісти допитливій сороці?

— Яка то пташка змайструвала собі таке незвичайне гніздечко?

— За якими ознаками ви впізнали, що сорока побачила гніздо ремеза?

2. Самостійне читання казки учнями

— Прочитайте, доведіть, що гніздо звила пташка ремез.

• у гіллі на вербі висіло гніздо, схоже на рукавичку;

• гарне, тепле, м’яке; на тоненьких гілочках;

• нехай спробує хто дістатися.

3. Читання тексту учнями вголос

— Знайдіть, що сказано про гніздечко. (Рукавичка, на тоненькій гілочці; висить)

— На якому дереві в’є гніздечко ремез? (На вербі)

— Де висить гніздечко? (Над водою, біля річки, над рікою)

— Яке гніздечко всередині? (Гарне, тепле, м’яке)

— Чому маленька пташка не заховала гніздечко? (Нехай спробує який хижак дістатися.)

4. Складання опису гнізда ремеза

— Ось який художній образ про маленьку пташку створила письменниця! Подивіться на фотографію гнізда ремеза. Який образ створив художник? Розкажіть, яке гніздечко в ремеза.

IV. РОБОТА З ДИТЯЧОЮ КНИЖКОЮ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ УЧНІВ ЗІ ЗБІРКОЮ КАЗОК ІРИНИ ПРОКОПЕНКО „ПРИГОДИ НА ЗЕМЛІ ТА ПІД ВОДОЮ”

1. Розповідь учителя про письменницю

— Народилася Ірина Прокопенко в Росії. Її чоловіком став українець, поет і перекладач Гаврило Прокопенко. З ним опанувала українську мову настільки, що з часом змогла писати нею художні твори. Спочатку складала казки для власних дітей — сина та дочки, згодом це стало її покликанням.

В Ірини Миколаївни багато читачів. Найвдячніші з-поміж них — діти, які надсилають листи, малюють ілюстрації до її творів, складають власні казки, вірші. І для кожного знаходиться в неї добре слово, щира порада.

2. Ознайомлення учнів зі збіркою казок Ірини Прокопенко „Пригоди на землі та під водою”

V. ПІДСУМОК УРОКУ

— З яким твором ознайомилися на уроці?

— Чи задоволені ви своєю роботою?