Всі публікації щодо:
Методика викладання літератури

Розробки уроків - Навчання грамоти - Читання 1 клас - ІІ семестр - (за підручником М. С. Вашуленка)

ЗАКРІПЛЕННЯ ПРАВИЛА ВЖИВАННЯ АПОСТРОФА В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ. ОПРАЦЮВАННЯ ТЕКСТУ «КОМП'ЮТЕРНА МИШКА». І ВІРША «УЗЯВСЬ ДЕМ'ЯН НАВЧАТИ КІШКУ». - БУКВАРНИЙ ПЕРІОД (ПРОДОВЖЕННЯ)

Мета: закріпити правила вживання апострофа в українській мові; вдосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; формувати свідомі навички читання; розвивати пізнавальну активність дітей, мовлення, мислення; виховувати самостійність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Мовленнєва розминка

1) Робота над скоромовкою.

Миші в шафі шаруділи,

Шість шарфів шерстяних з’їли.

2) Звукова зарядка.

— Назвіть голосні у слові комп’ютер; початковий звук у словах: м’яч, ім’я, сім’я, п’єса.

— Визначте наголос і кількість складів у словах хом’як, дев’ять, п’ята, подвір’я, сузір’я.

2. Робота над загадкою

✵ Я є у п’явці, у в’юні,

Я є у риб’ячій сім’ї,

Але в воді мене немає.

Скажіть, хіба таке буває? (Апостроф)

3. Звуко-буквений аналіз слів

Буряк — бур’ян;

моряк — п’явка;

буря — пір’я.

4. Слухання вірша про апостроф

Я у полум’ї, в сузір’ї,

В пам’яті і у сім’ї.

В надвечір’ї, у міжгір’ї,

В п’єсі, м’яті та ім’ї.

В п’ятниці, в м’ячі і в пір’ї,

В черв’яку і у в’юні.

В п’явці, в’язі, у подвір’ї,

В п’ятці добре теж мені.

У п’ятірці, у дев’ятці,

У солом’янім брилі,

У Дем’янку, у Мар’янці,

В гороб’ятка на крилі!

У прив’ялому листочку,

Що давно води не п’є.

У зав’язанім клубочку

І у м’ясі також є!

Н. Красоткіна

5. Гра «Утвори нове слово з апострофом».

Дерево — дерев’яний горобець — гороб’ята

солома — соловей —

трава — голуб —

кропива — ластівка —

6. Читання вірша Н. Красоткіної «В п'ятницю, у надвечір'я».

7. Словникова робота

— Про яку мишку йшлося у скоромовці?

— А моя мишка не хоче їсти сир. Що ж це за мишка? (Комп’ютерна)

— у чому ж різниця між цими мишами? у чому вони схожі? Кого чим можна годувати?

— Мишеня-звірятко дуже полюбляє сир. Вона боїться кішки і тікає від неї. Комп’ютерна мишка нікуди не втече, бо вона зв’язана спеціальним дротом з комп’ютером. На комп’ютерній миші дві великі клавіші, схожі на вуха. Натисни пальчиком на ліве вушко — і мишка відповість на екрані стрілочкою. Мишку не треба піднімати, а тільки легко ковзати нею по килимку: вперед, назад, ліворуч, праворуч.

III. РОБОТА ЗА БУКВАРЕМ (с. 141)

1. Опрацювання тексту «Комп'ютерна мишка».

1) Читання тексту вчителем.

— Про що йдеться в тексті?

2) Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.

— Яка казка згадується в оповіданні?

3) Читання тексту учнями «ланцюжком».

— Як допомогла мишка у казці?

— Як уміє допомагати комп’ютерна мишка?

4) Вибіркове читання.

— Знайдіть слова з апострофом і прочитайте їх.

— Де сидить комп’ютерна мишка?

— Прочитайте речення, в кінці якого стоїть знак оклику.

5) Гра «Читає Незнайко».

Учитель читає речення, навмисно замінюючи в ньому слова. Учні відшукують речення і читають його без «помилки».

Ти знаєш, як починається (закінчується) казка «Ріпка».

Сидить мишка на робочому столі на зеленому (кольоровому) килимку і допомагає виконувати на екрані різні дії. І речення (слово) в тексті замінити.

2. Опрацювання вірша «Узявсь Дем'ян навчати кішку».

1) Читання тексту вчителем.

— Як звали хлопчика?

— Що він говорив кішці?

— Чому кішка не бачила мишки?

2) Виразне читання вірша учнями.

3) Робота за малюнком.

— Кого ви бачите на малюнку?

— Чи є на малюнку мишка?

Можна запропонувати учням вивчити вірш напам’ять.

ІV. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що нового дізналися на уроці?

— Що розповісте вдома батькам?







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.