Розробки уроків - Навчання грамоти - Читання 1 клас - ІІ семестр - (за підручником М. С. Вашуленка)

БЕСІДА-РОЗПОВІДЬ ПРО ІВАНА ФРАНКА. ОПРАЦЮВАННЯ ТЕКСТУ „ІВАН ЯКОВИЧ ФРАНКО” ТА УРИВКА КАЗКИ І. ФРАНКА „ЛИСИЧКА І РАК” - БУКВАРНИЙ ПЕРІОД (ПРОДОВЖЕННЯ)

Мета: розказати учням про Івана Франка; розвивати техніку читання дітей; виховувати повагу до інших людей.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Мовленнєва розминка

1) Робота над скоромовкою.

Радо грати дітворі

У широкому дворі.

Гомінлива дітвора

На весь двір кричить: „Ура!”

2) Звукова зарядка.

— Назвіть голосні у слові лисиця; початковий звук у словах неборак, лізе, рак, хвіст.

3) Робота над чистомовкою.

Лі-лі-лі — відлетіли журавлі,

Ли-ли-ли — дні осіннії пройшли,

Ло-ло-ло — вже все снігом замело,

Ни-ни-ни — будем ждати ми весни.

2. Читання тексту „Тарас Григорович Шевченко” і вірша Т. Шевченка „Тече вода з-під явора”

3. Гра „шифрувальники”

Карта — кар - р + з + ка =... (казка).

Франція — я - ці + к + а = ... (Франка).

III. РОБОТА ЗА БУКВАРЕМ (с. 144-145)

1. Розповідь учителя

— Кого ви бачите на портреті?

— Великого українського письменника Івана Яковича Франка знають і дорослі, і малі діти. Іван Франко дуже любив тварин, особливо сиріток, бездомних, беззахисних. Писав казки про тварин. Об’єднав їх у збірку „Коли ще звірі говорили”.

2. Опрацювання тексту „Іван Якович Франко”

1) Читання тексту вчителем.

— Хто такий Іван Якович Франко?

2) Гра „Бджілки”. Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.

— Що ви дізналися про дитинство письменника?

3) Читання тексту учнями „ланцюжком”.

— Як люди ставляться до Івана Франка?

4) Вибіркове читання.

— До чого привчали Івана Франка у дитинстві?

— Про що писав Іван Франко?

— Що створив для дітей Іван Якович Франко?

— Які казки найвідоміші?

5) Гра „Читає Незнайко”.

Учитель читає речення, навмисно замінюючи в ньому слова. учні відшукують речення і читають його без „помилки”.

Любив спостерігати за нелегкою роботою батька (коваля).

У сім’ї дитину (хлопчика) привчали до праці, поваги до людей.

Ім’ям Івана Франка названо міста (вулиці), театри, школи.

6) Робота за малюнком.

— Що ви бачите на малюнку?

— Чи знаєте ви?

• Яке місто носить ім’я Івана Франка? (Івано-Франківськ)

• Якому університету присвоєно його ім’я? (Львівському)

• Чи знаєте ви, який театр названо його ім’ям? (Київський)

— Розкажіть про місце, пов’язане з іменем Івана Франка, у вашій місцевості.

3. Опрацювання уривка казки І. Франка „Лисичка і Рак”

— У казках І. Франка під образами тварин висміюються люди з їх недоліками: жадібністю, невдячністю, жорстокістю, грубістю і нечемністю, хитрощами та лінощами. у казках тварини з цими рисами характеру завжди покарані.

1) Читання казки вчителем.

— Хто головні герої казки?

2) Гра „Бджілки”. Самостійне напівголосне читання казки учнями.

— Які герої казки?

— Хто переміг?

3) Вибіркове читання.

— Прочитайте речення, в кінці якого стоїть знак оклику.

— Прочитайте речення, в кінці якого стоїть знак питання.

4) Читання казки за особами.

— Казки маленькі, а розуму в них багато.

— Які риси характеру засуджує Франко у своїх казках?

5) Робота над прислів'ями.

— В якому прислів’ї висловлена головна думка казки? (Хто інших ображає, себе не поважає.)

• Сила перед розумом не встоїть.

• Хто інших ображає, себе не поважає.

• Хитрістю жити — ворогів нажити.

• За добро добром плати.

4. Робота в групах. Гра „З'єднай речення”

I. Я. Франко — це... цікаві казки.

Народився у... український письменник.

Створив для дітей... родині коваля.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

— З яким письменником познайомилися на уроці?

— Чого навчають його твори?