Всі публікації щодо:
Методика викладання літератури
Розробки уроків - Навчання грамоти - Читання 1 клас - ІІ семестр - (за підручником М. С. Вашуленка)
ЩОБ РОЗУМНИКАМИ СТАТИ, ТРЕБА БІЛЬШЕ КНИГ ЧИТАТИ. Л. КИР'ЯНЕНКО «РОЗМОВА НА КНИЖКОВІЙ ПОЛИЦІ». РОБОТА З ДИТЯЧОЮ КНИЖКОЮ - ПІСЛЯБУКВАРНИЙ ПЕРІОД
Мета: ознайомити учнів з новим підручником, його структурою; формувати вміння працювати над текстом; удосконалювати вміння читати, розуміти зміст тексту; розвивати зв'язне мовлення; виховувати любов і шану до книги, бережливе ставлення до підручника.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Гра «Читай по порядку».
Хо |
ти, |
ння — |
чи |
та |
1 |
5 |
8 |
6 |
7 |
чу |
все |
ще |
най |
ння. |
2 |
3 |
11 |
9 |
14 |
зна |
вча |
кра |
на |
|
4 |
13 |
10 |
12 |
2. Ознайомлення з підручником «Післябуквар».
— Любі діти! Ми вже розпрощалися з нашим першим підручником — Букварем. Знаємо всі букви, вміємо читати. Крім Букваря є й інші підручники, які поведуть вас у прекрасний світ знань.
Прочитаємо назву старшого брата Букваря.
3. Гра «склади слово».
![]()
4. Бесіда
— Давайте розглянемо підручник. Почнемо з обкладинки. Розгляньте малюнок. Кого зобразив художник?
— Що розглядає дівчинка?
— Чому радіє дівчинка?
— Що ще намальовано на обкладинці?
— Хто є автором підручника? (М. С. Вашуленко, О. В. Вашуленко)
— Де і яким видавництвом видана книга? (К. : Видавничий дім «Освіта». 2012)
— Що означають умовні позначення?
— Новий підручник «Післябуквар». допоможе вам навчитися гарно читати, грамотно писати, відчути, як мелодійно звучить українське слово. Навчатися «мови золотої». ви будете на кращих творах українських письменників, які вміщені у «Післябукварі».
5. Опрацювання вірша (с. 3)
— Що сказано у вірші про підручник «Післябуквар».
— Яке побажання вам висловили автори підручника?
III. РОБОТА ЗА «ПІСЛЯБУКВАРЕМ». (с. 3-6)
1. Опрацювання казки Л. Кир'яненко «розмова на книжковій полиці». (с. 4)
— Прочитайте назву нашого уроку. (Щоб розумниками стати, треба більше книг читати.)
— Як ви вважаєте, про що йтиметься на уроці?
1) Виразне читання казки вчителем.
— Між ким відбувається розмова у казці?
— Про що розмовляли книжки?
2) Словникова робота.
Пошарпані — потерті, зім’яті.
3) Вибіркове читання.
— Які книжки стояли на книжковій полиці?
— Прочитайте запитання щойно видрукуваної книжки.
— Що відповіла розумна книжка?
— Які слова у цій відповіді ви вважаєте найголовнішими?
4) Читання оповідання учнями («ланцюжком». за особами).
— Це оповідання чи казка?
— Яка головна думка казки?
5) Гра «Читає Незнайко».
Учитель читає речення, навмисно замінюючи в ньому слова. Учні відшукують речення і читають його без «помилки».
На високій (книжковій) полиці, упритул одна до одної, стояли підручники (книжки). Зовні книжки (вони) були різні: одні — новенькі, в красивих (гарних) яскравих обгортках (обкладинках), інші — зовсім старі, а деякі й геть зім’яті (пошарпані).
6) Робота за малюнком.
— Які книжки ви бачите на малюнку?
— Розкажіть, які книги вам подобаються.
Фізкультхвилинка
2. Опрацювання сторінки «читай і світ пізнавай». (с. 5)
1) Прочитайте уважно слова. Скажіть, чим різняться між собою слова першого стовпчика. Яке значення має кожне слово у другому стовпчику?
книга книжковий читати
книжка книголюб читанка
книжечка книгарня читачка
✵ Читання слів уголос спочатку повільно, а потім швидко.
✵ Читання двоскладових слів.
✵ Читання слів з наголосом на першому складі.
✵ Читання «ланцюжком».
✵ Читання слів-родичів.
2) Прочитайте прислів'я і приказки. Поясніть, як ви їх розумієте.
— Пригадайте і ви цікаві прислів’я чи приказки про книжку, або запитайте у старших.
✵ Одна книга тисячі людей навчає.
✵ Книга — не пряник, а дітей до себе манить.
✵ Книги читати — усе знати.
✵ З книгою жити — з добром дружити.
3. Опрацювання завдань «читай і збагачуй свої знання і вміння». (с. 6)
Гра «Ланцюжок».
— Розгадайте зашифрований вислів. (Любіть і бережіть книгу — вона ваш друг.)
— Чому книжку називають другом?
IV. РОБОТА З ДИТЯЧОЮ КНИЖКОЮ
Бесіда про читання
— Пригадай, які книги ти читав (читала).
— Що нового й цікавого ти дізнався (дізналася) з прочитаної книги?
— Про що ти любиш читати?
— Яка твоя найулюбленіша книжка? А журнал?
— Знайди в бібліотеці і прочитай вірші про школу, шкільні пригоди.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— З яким підручником ознайомилися?
— Які твори вам сподобалися? Чим саме?