Розробки уроків - Навчання грамоти - Читання 1 клас - ІІ семестр - (за підручником М. С. Вашуленка)

ІДИ, ІДИ, ДОЩИКУ. В. ЧУХЛІБ „ГОЛУБИЙ ДОЩИК”. Г. БОЙКО „ДОЩИК, ДОЩИК” - ПІСЛЯБУКВАРНИЙ ПЕРІОД

Мета: вдосконалювати навички правильного, виразного читання; розвивати усне мовлення, пам'ять, фантазію учнів; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Мовленнєва розминка

1) Робота над скоромовкою.

Ящірка від дощику

В щілинку під ліщинку

Швидко шмигнула.

Йди іще, дощику!

2) Робота над чистомовкою.

Ощик-ощик-ощик — накрапає дощик.

Іщить-іщить-іщить — він уже періщить.

Ить-ить-ить — аж гущавина шумить.

3) Робота над закличкою.

Іди, іди, дощику,

Зварю тобі борщику,

В череп’янім горщику.

Мені — каша, тобі — борщ,

Щоб густіший ішов дощ.

2. Читання текстів П. Ребра „Гусакові панчішки” та І. Січовика „Ґава”

3. Робота над загадкою

• Мене просять і чекають,

А як покажуть — утікають. (Дощ)

Народні прикмети

• Літнім ранком маленький дощ — удень гарна погода.

• Дощ, що почався крупними краплями, припиниться швидше, ніж дрібний.

• Від удару дощових крапель об поверхню води утворюються бульбашки — до тривалого дощу.

III. РОБОТА ЗА „ПІСЛЯБУКВАРЕМ” (с. 72-74)

1. Опрацювання оповідання В. Чухліба „Голубий дощик”

1) Читання вірша учнями.

— Чому бабуся переживала за свій город?

— Чому почали сохнути рослини?

— Як ви розумієте вислів „помідори вуха поопускали”?

— Що зробила Тетянка?

— Що здивувало Тетянчину бабусю?

— Чому Тетянка назвала свій дощик „голубим”?

Словничок

Ринва — труба для стікання води з даху.

2) Робота в парах.

— Доберіть родичів до слова дощ.

Дощик, сніг, ожеледь, злива, морошка.

Фізкультхвилинка

2. Опрацювання сторінки „Читай і збагачуй свої знання і вміння” (с. 73)

Читання „дощиком”

— Швидко читай, правильно вимовляй!

— Прочитайте, як може іти дощ. Від якого дощу ви заховаєтеся? А під яким дощиком можна погуляти?

— Марійка написала крейдою на тротуарі віршик, а дощик змив деякі букви. Спробуйте прочитати вірш, який написала дівчинка.

3. Опрацювання сторінки „Читай і світ пізнавай”. Читання вірша г. Бойка „Дощик, дощик” (с. 74)

1) Читання вірша учителем.

— Який настрій вірша?

2) Мовчазне читання вірша учнями.

— Чи зраділа природа дощикові? Доведіть.

— З чим порівнює поет дощові краплини? А що вам нагадують дощові краплинки?

3) Вибіркове читання.

— Які звуки природи можна „почути”, які картини „побачити”, коли читаєш цей вірш?

— Доведіть словами вірша.

— Як художник передав настрій вірша? Зачитайте відповідні рядки.

— Що роблять діти? Дайте відповідь рядками вірша.

— Вивчіть вірш або його частину напам’ять.

4) Виразне читання вірша учнями.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

— Які твори прочитали на уроці?

— Чим вони вам сподобалися?