Всі публікації щодо:
Вороний Микола
Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас II семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2014 рік
ЗАМИЛУВАННЯ КРАСОЮ ПРИРОДИ. МИКОЛА ВОРОНИЙ УЩУХЛА БУРЯ
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; розкрити красу і своєрідність поезій; поглиблювати та розширювати образні уявлення; розвивати мовлення, спостережливість, здатність бачити те коло життєвих явищ, які стали об'єктом зображень; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
— Промовте скоромовку: повільно (тихо); швидше (напівголосно); швидко (голосніше).
Хмаринки-пуховинки,
Химерні, волохаті.
Вмостились на хвилинку
У хлопчика на хаті.
Химерні ці хмаринки —
Хмаринки-пуховинки —
Принесли завдання
Для кожної дитинки.
2. Робота над чистомовкою
Ді-ді-ді — висять он жолуді.
Да-да-да — миє чиста їх вода.
Ду-ду-ду — я по них піду.
Жа-жа-жа — буде з них їжа.
Ця-ця-ця — для Мартина кабанця.
Ця-ця-ця — кабанця хвастунця.
Ід-ід-ід — ще й залишимо на плід.
Ід-ід-ід — щоб розрісся дуба рід.
3. Гра «Шифрувальники»
— Прочитайте речення, переставляючи букви у словах.
куЩа
виЖе в тавкус куща.
маТ лавапють ройжі і щіля.
ваХоються бири дів кущи.
леА куща тихра.
наВо тачує ан всою дозбич.
куЩа — бира жиха.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Конкурс «чия казочка краща?» (1-ша група)
Учні розказують складену казку «Зустріч із Вечором», використовуючи художні засоби з прочитаних віршів.
2. Конкурс «чия розповідь краща?» (2-га група)
Учні розповідають складену розповідь від імені Вечора «Як я приходжу на землю».
3. Конкурс «хто краще?»
Учні читають з пам’яті по одному з віршів про вечір (за вибором, с. 105-106).
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з творами українських поетів, які пройняті замилуванням красою природи. Послухайте уривок з вірша.
Тиша надворі, якась підозріла.
Море затихло — готує сюрприз.
Полум'ям блискавка ніч освітила
стрілкою з неба метнулася вниз.
Вітер набрав повні груди повітря,
видув натхненно і хвилю здійняв.
Колір змінила небесна палітра,
дощ із грозою землю злякав.
Буря уперто зчиняла розруху,
гілля тріщало, двигтіла земля.
Л. Чернуха
— Яким настроєм пронизані рядки поезії?
— Чому надворі підозріла тиша?
— Чи доводилося вам спостерігати бурю?
— Пригадайте почуття, які володіли вами.
Фізкультхвилинка
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання вірша Миколи Вороного «Ущухла буря» (с. 106)
1) Виразне читання вірша вчителем.
— Яким настроєм пронизані рядки цього вірша?
2) Словникова робота.
Довідкове бюро
Буря — навальний вітер з дощем і грозою.
Перли — коштовна прикраса.
Разок намиста — тут: нанизані на нитку намистини.
3) Робота в парі. Підготовка до виразного читання вірша.
— Який основний тон виберете для читання вірша?
— Де зробите найдовшу паузу?
4) Гра «Хто краще?».
Конкурс на краще виразне читання вірша.
5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
— Чому «скрізь» панує тиша урочиста?
— Із чим поет порівнює сльози?
— Чим, на вашу думку, вони були викликані?
— Знайдіть у вірші уособлення.
— Чи погоджуєтеся ви з твердженням, що вірш пройнято замилуванням красою природи? Поясніть свою думку.
— Доберіть синоніми до слів ущухла, панує, отрясає.
— Перевірте, чи передають дібрані вами слова таку мелодійність, задушевність, зачарованість, як у поета.
2. Хвилинка творчості (словесне малювання)
— Яку ілюстрацію ви намалювали би до твору?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
— Чим сподобався вам цей вірш?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Намалювати ілюстрації до вірша (с. 106).