Всі публікації щодо:
Чубач Ганна
Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас II семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2014 рік
ЗАМИЛУВАННЯ ПЕРЕПЛІТАЄТЬСЯ ЗІ СМУТКОМ. ГАННА ЧУБАЧ ЗУПИНЮСЯ НАД РІКОЮ
Мета: навчати учнів розуміти образність ліричного вірша, відчувати естетичне задоволення від вдало дібраних автором слів, удосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати зв'язне мовлення, образне мислення; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
На шипшині шпак співав
Пісеньку-потішку,
І шишкарик йому дав
Щонайбільшу шишку.
Знають навіть малюки —
Не їдять шишок шпаки!
Та не знав шишкар, не відав:
Шпак шовковиці поснідав.
2. Гра «Віднови порівняння»
Добери відсутній склад у порівняннях, читай якомога швидше.
1) Здо_ва, як вода.
2) Ясний, як со_чко.
3) За_би_сь, як голка в сіні.
4) Бе_жи, як ока в лобі.
5) Скучає, як со_ка за києм.
6) Да_ко, як небо від землі.
7) По_же, як мер_му кадило.
8) Со_но, аж вуха в’януть.
9) Ди_ся, як кіт на сало.
10) Полох_вий, як заяць.
11) Чер_ний, як жар.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Вернісаж»
Учні презентують свої ілюстрації до вірша Ліни Костенко «Шипшина важко віддає плоди». Зачитують рядки, які вони проілюстрували.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Відгадайте загадку.
✵ Все в ній видно дуже гарно:
Синє небо, білі хмари
І дерева, і листок,
Й перевернутий місток. (Річка)
— Які річки України ви знаєте?
— Яка річка є символом України?
— Назвіть річки своєї місцевості.
— Коли останній раз вам доводилося бути біля річки? Розкажіть про це?
— Про свою зустріч з річкою розповіла поетеса Ганна Чубач у вірші, який ми будемо сьогодні читати.
Фізкультхвилинка
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка
— Народилася Ганна Танасівна Чубач у переддень Різдва, 6 січня 1941 р., в селі Плоске Муровано-Куриловецького району на Вінниччині в сім’ї хліборобів.
У поетеси вийшло понад сорок книжок. Кілька з них адресовані дітям: «Вивчаймо самі», «Сонячна абетка», «Алфавітні усмішки», «Жук малий і волохатий», «Черепаха Аха», «Прикмети — не секрети» та ін. Дітям полюбилися її вірші, скоромовки, лічилки для дошкільнят і молодших учнів. Нині малята залюбки вивчають у садочках і школах літери за її «Абетками» та весело-виразні вірші.
Вірші поетеси перекладено російською, англійською, німецькою, чеською, болгарською, угорською, монгольською та іншими мовами.
Ганна Чубач — лауреат премій ім. П. Усенка, Марусі Чурай, Міжнародної премії «Дружба»; заслужений діяч мистецтв України.
2. Опрацювання вірша Ганни Чубач «Зупинюся над рікою» (с. 107-108)
1) Виразне читання вірша вчителем.
— Які картини ви уявляли, слухаючи вірш?
— Які почуття він у вас викликав?
2) Робота в парі. Підготовка до виразного читання вірша.
— Який основний тон виберете для читання вірша?
— Які рядки вірша прочитаєте з особливим почуттям?
— Які рядки вірша будете виділяти голосом під час читання, тому що вони найбільш важливі?
3) Конкурс на краще виразне читання вірша.
4) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
— Чим милується ліричний герой?
— Опишіть його душевний стан.
— Як поетеса передала красу природи?
— Які художні засоби для цього застосувала?
— Чому поетеса пише, що «вербичка невеличка плаче срібною росою» ?
— Які почуття автора передають слова «Не зітхну і не заплачу. Зупинюся і постою» ?
— Чи погоджуєтеся ви з думкою, що спілкування з природою і розуміння її краси допомагають людині подолати смуток? Поясніть свою відповідь.
5) Гра «Добери риму».
Рікою — … (красою);
збирає — … (співає);
постою — … (красою).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Закінчи речення»
✵ Сьогодні на уроці я вчився…
✵ Мені сподобалося…
✵ Найбільше мене вразило…
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш (с. 107-108). Скласти розповідь «Мій улюблений куточок природи».