Всі публікації щодо:
Копиленко Олександр
Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас II семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2014 рік
ЛЮДИНА I ПРИРОДА. ОЛЕКСАНДР КОПИЛЕНКО РОЗБИШАКА ЧИВ
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; навчати учнів помічати красу і неповторність природи; розвивати спостережливість, творчу уяву, здатність співпереживати, уявляти описані картини; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Читай виразно, намагайся передати настрій твору!
БДЖІЛКА
Бджілка летіла,
Над вушком гуділа,
Сердито гуділа,
Ще й шепотіла:
«А хто медком ласував
І дякую не сказав?».
— Не я, — сказало Ведмежа.
— Не я, — відповіло Зайча.
І Мишеня, і Кошеня
Також відповіли: «Не я, не я!».
Лиш один Юрась мовчав.
Чому мовчав, хто відгадав?
К. Гнатенко
2. Робота над скоромовкою
Вибіг Гришка на доріжку,
На доріжці сидить кішка,
Взяв з доріжки Гришка кішку —
Хай спіймає кішка мишку.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Вернісаж».
Учні презентують свої малюнки, які вони намалювали до оповідання Олександра Копиленка «Ластівка».
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— З творчістю якого письменника почали ознайомлення на попередньому уроці?
— Про що розповідав у своїх творах для дітей Олександр Копиленко?
— Сьогодні ми ознайомимося з оповіданням Олександра Копиленка, у якому він описав поведінку одного з братів наших менших.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра «Передбачення».
— Прочитайте заголовок оповідання.
— Про кого може йтися в цьому оповіданні?
— Як ви розумієте слово розбишака? (Той, хто любить бешкетувати, пустувати. Той, що б’ється (про птахів).)
— Кого автор міг назвати Чивом?
Загадка на допомогу
✵ Сірі крильця в нього є,
Дзьобом зернятка клює,
Проспівав нам «чив-чив-чив».
З’їв зерно — і полетів. (Горобець)
1) Виразне читання оповідання вчителем.
— Чи сподобалося вам оповідання?
— Хто є його головним персонажем?
2) Словникова робота.
Читання стовпчиків слів «луною». за вчителем, потім — у парі одне одному.
Кортить |
оселі |
Оселився |
вдачею |
Зухвалий |
статечного |
Звичайний |
безстрашного |
— Доберіть синоніми до слова оселя (житло); кортить (хочеться); вдача (звичка).
— Знайдіть серед прочитаних слів спільнокореневі. (Оселився, оселі)
— Знайдіть у підручнику (с. 130) тлумачення слова статечний.
Статечний — розсудливий, розважливий у вчинках, поважний.
Фізкультхвилинка
3) Повторне читання оповідання учнями «ланцюжком».
4) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.
— Чому автор назвав горобчика Чивом?
— Де оселилася пташка?
— Чому письменник називає Чива розбишакою?
— Чи погоджуєтеся ви з думкою, що письменник симпатизує Чиву? Доведіть відповідь рядками з тексту.
— Як ви гадаєте, чи засуджує автор поведінку Чива?
— На чиєму він боці: Чива чи п’ятьох горобців?
5) Робота за ілюстрацією.
— Розгляньте ілюстрацію.
— Кого зобразив художник?
— Знайдіть в оповіданні уривок, якому відповідає малюнок.
6) Гра «Голосування ногами».
Діти встають у дві шеренги — права шеренга: «я вважаю, що твердження правильне»; ліва шеренга: «я вважаю, що твердження неправильне».
— Я читатиму речення, деколи навмисне замінивши слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне, тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Чого навчилися?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати статтю «Чи знаєш ти?». за Юрієм Дмитрієвим, дати відповідь на запитання (с. 131).