Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас II семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2014 рік

П'ЄСИ. ЛЕСЯ МОВЧУН ГОРІХОВІ ПРИНЦЕСИ. ЗА МОТИВАМИ АНГЛІЙСЬКОЇ НАРОДНОЇ КАЗКИ - П'єси - ЛЕГЕНДИ. БАЙКИ. П'ЄСИ - З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ

Мета: ознайомити учнів із новим жанром — п'єсою; вчити передавати інтонацією почуття дійових осіб; розвивати творчі здібності учнів, інтуїцію; виховувати здатність емоційно реагувати на художнє слово.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА (додаток)

Робота над скоромовкою

Я — малесенька Марина

Посадила кущ калини.

Я росту і він росте —

Хто кого переросте?

— Прочитайте скоромовку мовчки. Про кого вона?

— Тепер читаємо хором повільно.

Гра „Дощик, дощ, сонце“

1-ша група — „дощик“ (напівголосне читання пошепки);

2-га група — „дощ“ (голосно, швидко);

3-тя група — „сонце“ (читання мовчки).

„Злива“ — голосно скоромовкою.

— Хто з вас розкаже іншу скоромовку?

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра „Вернісаж“

Учні презентують свої малюнки, зачитують рядки, які вони проілюстрували.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Які літературні жанри ви знаєте? (Казки, загадки, легенди, прислів'я, скоромовки, байки).

— Що таке казка? (Казка — це розповідний твір про вигадані, часто фантастичні події.)

— Чи чули ви слово п'єса? Якщо так, то де?

— Сьогодні ми ознайомимося з новим літературним жанром — п'єсою.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Опрацювання тексту „П'єса“ (с. 95)

Читання тексту „буксиром“ за вчителем

— Що таке п'єса?

— За допомогою чого передається зміст п'єси?

— Що називається ремарками?

— Що таке п'єса-казка?

— Сьогодні ми ознайомимося з п'єсою-казкою Лесі Мовчун „Горіхові принцеси“.

2. Біографічна довідка

— Леся Вікторівна Мовчун народилася 26 серпня 1969 р. у м. Києві. Постійний автор рубрики „Наш скарб — рідна мова“ (журнал „Барвінок“). Має кілька сотень публікацій у журналах для дітей „Малятко“, „Барвінок“, „Соняшник“, „Перець“, „Пізнайко“, „Стежка“, „Однокласник“, „Веселка“ та ін., а також книжки для дітей „Неслухняні яблучка“ (1997), „Чепуриться черепаха“ (1999), „Для чемних ведмежат“ (1999), „Кактусове королівство“ (2007), „Ви такого ще не чули?“ (2008), „Мовна лікарня. Пригоди Лєрки Севрючки і цікаві завдання з культури мови“ (2009), „Усе підростає“ (2010), „Арфа для павучка“ (2011), „Про цікавих тварин загадки малим“ та дві збірки поезії „Боса троянда“ (1993) та „Відцвітають птахи“ (2005).

Леся Вікторівна говорить: „Творчість для мене — це форма існування думки. Думка — це озвучений образ. А образ — маленький атом моєї внутрішньої галактики“.

Фізкультхвилинка

3. Опрацювання п'єси-казки Лесі Мовчун „Горіхові принцеси“ (с. 95-96)

1) Визначення структури п'єси.

Учні читають перелік дійових осіб п'єси. Учитель звертає увагу на слова, які винесені на початок кожної строфи. Учні прочитують їх, визначають, що це — назва дійової особи, яка має промовляти ці слова. Учитель пояснює:

слова в дужках — це вказівки автора щодо інтонації, темпу мовлення чи дії героя;

текст автора — це опис місця подій, вказівки щодо руху дійових осіб на сцені.

2) Первинне ознайомлення з текстом (с. 96).

Читання „вчитель — учні“

— Чи зацікавив вас початок п'єси? Які почуття він викликав?

3) Словникова робота.

Читання стовпчиків слів у парах

Покої

сім'ї

життю

яснооку

в'ється

ввійшла

обличчі

колотнеча

— Поясніть значення слів покої (королівські кімнати); колотнеча (сварки).

4) Спостереження за мовою дійових осіб.

Почергово розглядається кожна роль, визначається особливість мовлення, інтонація, темп, зміни у настрої героя. Звертається увага на вказівки автора щодо рухів, дій того, хто виконує роль.

5) Читання п'єси за особами.

— Якою була Джоан? Як до неї поставилася мачуха? Як про це пише автор?

6) Робота в парі. Гра „Передбачення“.

— Спробуйте передбачити, як розвиватимуться події в дідусевій казці?

— Прочитайте переказ опрацьованої частини п'єси і порівняйте його зі своїм варіантом розвитку подій.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— З яким новим літературним жанром ми ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

— Які почуття викликала у вас казка?

— Кому ви співчуваєте? Кого з персонажів авторка наділила негативними рисами?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати п'єсу (с. 96).