Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас II семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2014 рік

П'ЄСИ. ЛЕСЯ МОВЧУН ГОРІХОВІ ПРИНЦЕСИ. ЗА МОТИВАМИ АНГЛІЙСЬКОЇ НАРОДНОЇ КАЗКИ - Урок 2 - П'єси - ЛЕГЕНДИ. БАЙКИ. П'ЄСИ - З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ

Мета: продовжити ознайомлення учнів із новим жанром — п'єсою; вчити передавати інтонацією почуття дійових осіб; розвивати творчі здібності учнів, образне мислення, інтуїцію; виховувати товариськість.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Білі вівці уночі до нас прийшли,

На подвір'ї всі тихенько залягли.

Ось візьму я хворостину замашну —

Всіх непрошених овець я прожену.

Хворостину взяв і вибіг за поріг,

А в дворі не білі вівці — білий сніг.

2. Гра „переплутались рядки, ти їх швидше віднови“

Й ненароком розлила. 4

Хмарка йшла на іменини. 2

В подарунок дощ несла, 3

До сестрички, до хмаринки 1

3. Гра „добери кінцівку“

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра „Хто краще?“

Виразне читання п'єси за особами.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Що завжди перемагає в казках?

— Хто є уособленням зла в п'єсі-казці Лесі Мовчун „Горіхові принцеси“?

— Сьогодні ми дізнаємося, чи буде покаране зло? Чи переможе добро?

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Опрацювання п'єси-казки Лесі Мовчун „Горіхові принцеси“ (продовження) (с. 97-99)

1) Словникова робота.

Читання слів „луною“ за вчителем

Ельфи

сновида

довіку

обличчя

лорнет

веремія

невимовна

гарнолика

— Як ви розумієте слово ельфи?

Ельф — доброзичливий дух природи, який нібито живе у повітрі, землі, горах і т. ін., виступає в казках як жваве і веселе створіння.

— Яке слово складається з двох частин? (Яснолика)

— Прочитайте тлумачення слів лорнет та веремія у підручнику (с . 97-98).

Фізкультхвилинка

2) Читання п'єси учнями за особами.

— Чи сподобалася онуку казка? А вам?

3) Аналіз змісту п'єси з елементами вибіркового читання.

— Куди зайшов Принц? Хто його зустрів у печері?

— Чию розмову підслухали Ніколь і Джоан?

— Як їм удалося перехитрити фей?

— Які чарівні предмети опинилися в руках Джоан і Ніколь?

— Як вдалося зняти чари з Джоан і Принца?

— Знайдіть у тексі ремарки. Поясніть їхню роль у творі.

— Що допомогло дівчатам подолати труднощі? (Уміння дружити, кмітливість )

— Знайдіть у тексті порівняння.

• Тільки Джоан і Ніколь, дві сестри,

Раді життю,... (мов привабливій грі).

• Принц таємничо встав, як... (сновида з побліклим обличчям,...).

• ...бо голова в неї,... (наче в теляти).

• Джоан гарнолика —

поруч з Ніколь,... (мов ясний промінець).

4) Гра „Упізнай героя“.

Ясноока, гарнолика... (Джоан)

Юна... (Ніколь)

Мудрий... (Король)

Хитренька... (Фея)

Бідолашний... (Принц)

Кмітливі... (Принцеси)

2. Гра „У театрі“

Робота в парах

— Розіграйте сцену з прочитаної п'єси-казки (за вибором).

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Яку п'єсу-казку читали на сьогоднішньому уроці?

— Чого вчить ця казка?

— Які особливі ознаки має п'єса як жанр?

— Доведіть, що „Горіхові принцеси“ — чарівна казка.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати розповідь про улюбленого героя з п'єси-казки „Горіхові принцеси“.