Всі публікації щодо:
Трублаїні Микола
Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас II семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2014 рік
ПРИГОДИ. МИКОЛА ТРУБЛАЇНІ ЯШКА I МАШКА
Мета: ознайомити учнів з творчістю Миколи Трублаїні; розкрити красу і своєрідність його оповідань; удосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; розвивати спостережливість, творчу уяву, мовне чуття; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Джміль на склянку з джемом сів,
Ґедзь до нього підлетів,
І дзвінка пішла розмова.
Першим ґедзь промовив слово:
«Що, солодкий джем із грушки?».
«З’їм його я самотужки!».
Джміль дзижчав, що було сили,
Поки склянку не закрили.
2. Гра «Утвори слово».
— Додайте до складу букви, утворіть нові слова.
Очі — (ов)очі;
рій — (об)рій;
він — (дз)він;
міль — (дж)міль;
кіл — (со)кіл;
так — (лі)так;
парк — парк(ет);
жир — жир(аф);
крок — крок(одил);
лимон — лимон(ад);
кит — кит(иця).
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Вправа «Мікрофон».
Учні обмінюються думками про те, хто такий справжній друг.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми поринемо у захопливий світ мандрів. Допоможе нам у цьому письменник — мандрівник Микола Трублаїні.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка (додаток)
— Народився Микола Петрович Трублаєвський, який увійшов у літературу під псевдонімом Микола Трублаїні, 25 квітня 1907 р. в селі Вільшанці на Поділлі. Батько його працював у лісному відомстві, мати — сільська вчителька. У Вільшанці минуло дитинство і перші юнацькі роки Миколи. Був він, як усі. Хіба тільки жадоба до літератури змалку виділяла його серед однолітків та ще бажання самому писати. І він пробує свої сили — пише до місцевої газети «Червоний край». невеликі статті, кореспонденції. Його, як і інших запальних, допитливих юнаків, гостро цікавило все, що відбувалось на той час у селі. У 1925 р. редакція газети «Червоний шлях». посилає М. Трублаїні на навчання на Всеукраїнські курси журналістики у Харкові. В 1930 р. Трублаїні вирушає в експедицію в Арктику, на острів Врангеля на криголамі «Ф. Літке». Оскільки місце журналіста в експедиції було вже зайняте, письменник опановує професії кочегара, механіка, вантажника і влаштовується на судно котельним днювальним. За участь у цьому рейсі М. Трублаїні нагороджено медаллю. Враження від подорожі лягли в основу книг «До Арктики через тропіки». «Людина поспішає на поміч». «"Ф. Літке" — переможець криги». Згодом, у 1932 р., письменник знову відвідав Арктику як учасник експедиції на криголамах «Сибіряков». і «Русанов». Недивно, що люди Півночі, їхнє життя є темою багатьох книг Трублаїні, зокрема першого його великого твору — повісті «Лахтак».
Він загинув восени 1941 р. у боях під Дніпропетровськом. Ім’ям М. Трублаїні названо українську літературну премію за твори для дітей і юнацтва.
2. Опрацювання статті про Миколу Трублаїні (с. 139)
Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання статті учнями
— Де пролягали маршрути подорожей Миколи Трублаїні?
— Які збірки оповідань для дітей належать перу письменника-мандрівника?
Фізкультхвилинка
3. Опрацювання оповідання Миколи Трублаїні «Яшка і Машка». (с. 139-140)
1) Гра «Передбачення».
— Прочитайте заголовок: із захопленням; з радістю; зі здивуванням.
— Про кого йтиметься в цьому оповіданні?
Загадка-помічниця
✵ На дереві грається,
Угору піднімається,
На хвості гойдається.
І зветься це малятко
Веселе… (мавпенятко).
2) Виразне читання оповідання вчителем.
— Чи сподобалося вам оповідання?
— Які почуття воно у вас викликало?
— Хто є головними персонажами оповідання?
3) Словникова робота.
Читання стовпчиків слів «луною». за вчителем, потім — у парах одне одному.
Негр |
вниз |
боцман |
миттю |
звисаючи |
вправний |
фізкультурник |
улюбленцями |
— Прочитайте тлумачення слова боцман у підручнику (с. 140).
— Назвіть два найкоротших слова. (Негр, вниз)
— Яке слово найдовше? (Фізкультурник)
— Назвіть слово з подовженим м’яким приголосним звуком. (Миттю)
4) Читання тексту учнями «ланцюжком».
5) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.
— Як мавпочки опинилися на пароплаві?
— Прочитайте опис мавпочок. Хто дав їм імена?
— Як команда пароплава ставилася до мавпочок?
— Що найбільше любив Яшка?
— Які уподобання були у Машки?
— Чи симпатизує автор мавпочкам? Доведіть свою думку.
6) Гра «Хвиля».
Ведучий задає «тон». і «темп». гри. Вірш читається так, ніби хвиля прибивається до берега і відходить від нього: тихо — голосніше — голосно — тихіше — тихо — голосніше тощо.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Яке оповідання читали на сьогоднішньому уроці?
— Хто його автор?
— Що нового і цікавого дізналися?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Переказувати оповідання (с. 139-140).