Всі публікації щодо:
Бойко Грицько
Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас II семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2014 рік
СВІТ ГУМОРИСТИЧНИХ ТВОРІВ. ГУМОР У ДИТЯЧІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ГРИЦЬКО БОЙКО ОТАКИЙ У МЕНЕ НІС
Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю Грицька Бойка; популяризувати його твори; вправляти школярів у читанні гумористичних творів; удосконалювати вміння визначати морально-етичні проблеми, які порушив автор у поезії; розвивати логічне мислення, почуття гумору; виховувати любов до рідної мови.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовками
✵ От Кіндрат так Кіндрат — зуб зламав об мармелад.
✵ Кричав Архип, Архип охрип. Не треба Архипу кричати до хрипу.
— Чому ці скоромовки викликають у вас усмішку?
2. Ознайомлення з девізом уроку
Добрий сміх не б’є, не мучить,
Він на світі жити учить.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Дуель».
Учні в групах ставлять одне одному запитання за змістом опрацьованого розділу (с. 161).
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— На сьогоднішньому уроці у нас будуть присутні сміх і жарти та веселий настрій.
Ми поринемо у веселий світ гумористичних творів.
Читаючи деякі вірші, повісті й оповідання українських та зарубіжних письменників, ми посміхаємося. Це твори, у яких про серйозне говориться з добродушною усмішкою, а вади й кумедні риси в характерах і поведінці героїв доброзичливо висміюються, їх називають гумористичними.
Відкриває цей розділ український поет Грицько Бойко.
Твори його проженуть сум, а натомість подарують нам сміх, веселощі, хороший настрій. Бо Грицько Бойко — це поет-гуморист. А сміятися корисно, бо… (читаємо з дошки: якщо народ співає і сміється, — в нім здорове серце б’ється).
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка (додаток)
— Григорій Пилипович Бойко народився 1923 р. у шахтарському краю, на Донбасі. Після закінчення семирічки вчився в Оленівській рудниковій школі. Віддаль до школи була чималенька, тому доводилося хлопцеві щодня вставати о четвертій годині, кілька кілометрів йти пішки до станції, а вже звідти їхати робочим потягом до школи. Одразу після випускного вечора пішов на фронт, пройшов всю війну від рядового до офіцера. А після війни взявся за перо й упевнено і стрімко увійшов у літературу, назавжди підкоривши чисті дитячі душі.
Грицько Бойко — поет саме дитячий, всі його вірші присвячені дітворі.
Він з глибоким розумінням виховного значення сміху виставляє на осуд дітей найрізноманітніші вади дитячого характеру. Вереда, замазура, задавака, ледар, роззява, симулянт — ось ким населені гумористичні вірші Бойка.
У Бойка сміх не жорстокий, не бездушний, а м’який і зичливий, покликаний допомогти, а не принизити.
Письменник видав близько ста книжок для дітей. Особливо полюбилися малечі «Билиці дяді Гриця». «Про дідуся Тараса». «Смішинки». «Хлопчик Ох». «Ніс у сметані». «Шпаргалка — виручалка». та інші. А зараз послухайте вірші Г. П. Бойка у виконанні учнів.
2. Опрацювання статті про Грицька Бойка у підручнику (с. 163)
Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання тексту учнями
— Скільки книжок написав Грицько Бойко?
— Що він умів підмічати?
— Кому адресує свої твори?
3. Опрацювання вірша Грицька Бойка «Отакий у мене ніс». (с. 163-166)
1) Виразне читання вірша вчителем.
— Який настрій викликав у вас цей вірш?
2) Словникова робота.
— З’єднайте слово з його тлумаченням.
Прикрощі — короткий задертий догори ніс.
Бушлат — неприємні події, лихі пригоди, невдачі.
Тільняшка — рід верхнього одягу у моряків.
Кирпатий — матроська спідня сорочка з білими і чорними смугами.
Фізкультхвилинка
3) Повторне читання вірша учнями «ланцюжком».
— З якою інтонацією будете читати вірш? У якому темпі? Яким тоном?
— Які рядки слід особливо виділити? Які рядки прочитаєте зі здивуванням? з обуренням? з почуттям розпачу?
4) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
— У які комічні ситуації потрапляв хлопчик?
— Прочитай виділені в тексті вислови.
— Чи зрозумів хлопчик, що вони означають? А ти?
5) Робота в парі.
— Прочитайте, чи правильно ви розумієте значення сталих висловів (с. 166).
6) Гра «З'єднай сталий вислів та його значення». (додаток).
Встромляти носа |
проґавити |
Орати носом |
засинати сидячи, час від часу опускати на мить голову |
Крутити носом |
втручатися не в свої справи |
Випустити з-під носа |
падати обличчям у що-небудь |
Клювати носом |
добре надовго запам’ятати |
Зарубати собі на носі |
зазнаватися |
Дерти вгору носа |
обдурювати кого-небудь, не виконуючи обіцяного |
Водити за ніс |
вередувати |
7) Гра «Хто це сказав?». (додаток).
І чого ти крутиш носом? (Мама й тато)
Носа вгору не дери. (Брат)
Носом він оре. (Дружки)
За носа водить. (Мама)
Випустив з-під носа. (Сусід)
Носом став клювати. (Брат)
Свого носа не встромляй. (Дідусь)
Зарубай собі на носі. (Дідусь)
8) Читання вірша за особами.
— Чиї слова ви прочитаєте з обуренням; з почуттям розпачу; зі здивуванням; повчально; насмішкувато?
9) Робота за ілюстрацією.
— Подивіться на ілюстрацію до цього твору.
— Чи можемо ми віднести її до всього твору чи до певної його частини?
— Кого зобразив художник на картині?
— Який вираз обличчя у хлопчика?
— Що художник намалював у центрі картини? Удалині?
— Які фарби обрав? Який настрій вони створюють?
— Опишіть картину, використовуючи рядки з повісті.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— З творчістю якого поета ми ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
— Що вам найбільше сподобалося?
— Які висновки зробили з прочитаного твору?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш (с. 163-166). Скласти поради головному героєві вірша.