Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас II семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2014 рік

ВСТУП ДО РОЗДІЛУ. СВІТ ПОЕЗІЇ

Мета: вчити учнів відчувати красу поетичного слова; розвивати здатність сприймати звукові словесні образи, емоційно реагувати на художнє слово, мовне чуття, інтуїцію; виховувати емоцію читача.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Чорногузик через річку

У червоних черевичках

Чимчикує чимдуж в брід —

Чапля кличе на обід!

Чемно чапля відчинила,

Частуванням стіл накрила.

У чудову пору цю

Чай смачний із чебрецю.

2. Гра «Прочитай приказку»

— Прочитайте слова якнайшвидше. Удруге у кожному слові швидко читайте тільки другу букву.

✵ Агроном, море, алея, сонце, один, ананас, сім, айстра, океан, муха, арка, ацетон, вісім, азарт, серп, крик, сни, золото, знак, мама, удар, сум, сміх, сцена, місяць. (Голодній курці зерно на думці.)

✵ Агент, клас, сало, одяг, тьотя, ткач, томат, сніг, лялька, квас, сіно, сварка, оса, горе, тмин, сам, університет, мер, абияк, масло, струм, сом, іграшка, зозуля, емаль. (Гладь коня вівсом, а не батогом.)

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Учні розповідають, як зимує коник-стрибунець.

Довідка

Самі коники взимку гинуть, а зимують лише яйця, які були ними відкладені.

Самки коника відкладають яйця на рослини чи в ґрунт, де вони зимують. Навесні із них виходять личинки, які схожі на дорослих особин, але менші за розміром і без крил. З часом вони перетворюються на крилатих комах.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ. Прочитайте його назву (с. 100).

— Назвіть свої улюблені вірші.

— Кого з українських поетів ви знаєте?

— Які поезії пам’ятаєте?

— Що хочете дізнатися в новому розділі?

— Чого чекаєте від цих уроків?

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Опрацювання статті «Світ поезії» (с. 100)

1) Виразне читання статті вчителем.

— Які почуття викликав у вас прослуханий текст?

2) Повторне читання тексту учнями «ланцюжком» за абзацами.

3) Аналіз змісту тексту з елементами вибіркового читання.

а) Лірика.

— Хто найтонше відчуває красу, яка нас оточує?

— Як поети зображують життя?

— Які твори називаються лірикою?

— Послухайте ліричні рядки поезії П. Тичини.

Ой не крийся, природо, не крийся.

Що ти в тузі за літом, у тузі…

Безгоміння і сум. Безгоміння і сон. —

Тільки зірка упала…

— Який настрій передає поет у цих рядках?

— До кого він звертається?

— За чим сумує?

— Кого називають ліричним героєм?

Фізкультхвилинка

б) Ліричний герой.

— Послухайте вірш Михайла Стельмаха та уявіть ліричного героя.

Поміж березами дівча іде

Рожевий схід. Галуззя молоде

Пісні виспівує привітні.

Поміж березами дівча іде

У хусточці блакитній.

Рукою гладить пасмо золоте,

Іде, співаючи, в долину…

І, може, більше дівчину ніде

Ніколи не зустріну.

— Яким настроєм пройнятий вірш?

— Які почуття передає поет?

— Якою ви уявляєте дівчину?

в) Пейзажна лірика.

— Що належить до пейзажної лірики?

— Послухайте вірш Ліни Костенко.

СЮ НІЧ ЗОРІ ЧОМУСЬ КОЛЮЧІ

Сю ніч зорі чомусь колючі,

як налякані їжачки.

Сю ніч сойка кричала з кручі,

сю ніч ворон сказав: «Апчхи!»

Сю ніч квітка питала квітку:

— Що ж це робиться, поясни?

Тільки вчора було ще влітку,

а сьогодні вже восени!

— Які художні засоби застосовує поетеса, передаючи свої роздуми і почуття?

— Знайдіть у вірші епітети (Зорі колючі); порівняння, (зорі, як налякані їжачки); уособлення (сойка кричала, ворон сказав, квітка питала).

2. Бесіда за картиною Іллі Остроухова «Золота осінь» (с. 100)

— Що художник зобразив на картині?

— Що він намалював у центрі картини? вдалині?

— Які фарби обрав художник для своєї картини?

— Який настрій вони створюють?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

— Що вас найбільше вразило?

— Про що б хотіли дізнатися на наступних уроках?

— Чого навчитися?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати запитання за текстом «Світ поезії».







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.