Всі публікації щодо:

Розробки уроків - Уроки позакласного читання. 3 клас - 2016 рік

ЛЕГЕНДИ РІДНОГО КРАЮ

Мета: розширювати знання учнів про легенди; вдосконалювати техніку свідомого виразного читання; вчити аналізувати прочитане, переказувати близько до тексту; сприяти збагаченню словникового запасу; працювати над виробленням правильного мовлення; формувати оцінні судження; збагачувати словниковий запас школярів; розвивати спостережливість, творчу уяву, здатність реагувати на художнє слово; виховувати почуття патріотизму, любов до рідної Батьківщини, повагу до традицій свого народу.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Робота над акровіршем

— Прочитайте акровірш.

У всіх людей одна святиня:

Куди не глянь, де не спитай, —

Рідніша їм своя пустиня,

Аніж земний в чужині рай.

Їм красить все їх рідний край.

Нема без кореня рослини,

А нас, людей, без Батьківщини.

М. Чернявський

— Про що розповідає вірш?

— Чим славиться Україна?

2. Робота над загадкою

— Відгадайте загадку — і ви дізнаєтеся, про що йтиметься на уроці.

✵ Проливала дрібні сльози

Молода дівиця.

Полоскала довгі коси

У чистій водиці. (Верба)

— А що ви знаєте про вербу?

— Ще в сиву давнину люди шанували вербу. Її оспівували в піснях і легендах, її образ — один з найулюбленіших у народі. Слов’яни вважали вербу символом родинного вогнища.

Ця давня любов до верби народилася, безумовно, від того, що дуже вона гарна, дуже корисна для людини.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

— Наш урок присвячується легендам, а саме — символу України, надзвичайно чарівній рослині, — вербі, та легенді про наше славне місто Харків.

IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Лексична робота

— Кожен народ має свої легенди.

Давайте пригадаємо, що ж таке легенда.

Легенда — народне сказання або оповідання про певні події чи життя людей, оповите казковістю, фантастикою.

2. Робота з виставкою книжок

— Які книжки ви читали, готуючись до уроку?

— Хто їх автор?

— Яка основна думка легенд?

— Прочитайте уривок з твору, який вам сподобався.

— Стисло перекажіть прочитаний вами твір.

3. Робота за картками

Гра «Не перерви ланцюжок»

Учні один за одним читають текст по одному реченню (можна по одному слову, строфі). Усі мають слідкувати, щоб ланцюжок не перервався.

Більшість українських легенд присвячено рослинам, що мають особливу символіку: калині, тополі, дубу, соняшнику, волошці, житу, пшениці, вербі, лілеї, мальві, барвінку та іншим.

Ці рослини стали справжніми символами українського народу, легенди про них пронизані особливою поетикою.

Незбагненна краса довколишнього світу завжди бентежила людей. Тому серед легенд кожного народу знайдеться чимало легенд про природу й природне оточення.

Роль рослин у житті сільськогосподарського народу — особлива. Від врожаю залежить добробут, а подеколи — й виживання роду. Тому в розмаїтті українських легенд так багато саме легенд, присвячених рослинам.

Рослини, як вважалося, мали рухому душу. Якщо рубати зачароване дерево — воно закричить людським голосом. Люди вірили, що у дерева є душа на зразок людської, вірили, що дерева у минулому могли бути людьми, і тому їх не можна кривдити, а якщо вже конче треба зрубати — слід попрохати пробачення.

— Що цікавого про рослинну символіку дізналися?

4. Технологія «Кошик знань»

— Що про рослини — символи у легендах ми знаємо?

✵ Рослини мають особливу символіку;

✵ багато легенд розповідають про природу, природне оточення;

✵ краса поетичного слова у легендах про рослини;

✵ значення рослин у житті сільськогосподарського народу;

✵ рослина, за легендами, має душу;

✵ легенди виховують почуття патріотизму, любов до рідної Батьківщини, повагу до традицій свого народу.

5. Опрацювання легенди «Плакуча верба»

1) Читання легенди.

Гра «Бджілки» (напівголосне читання учнями тексту, кожен — у своєму темпі)

6. Бесіда за змістом

— Чи сподобалась вам легенда?

— Про що розповідає легенда?

— Що вас найбільше вразило?

— Назвіть елементи казкового, фантастичного у легенді.

— Хто автор легенди? (Це народна легенда.)

7. Гра «Слідопит». Вибіркове читання

— Скільки синів було у матері-вдови?

— Якими хлопчиками росли сини?

— Яка біда сталася з рідною землею?

— Як повелися сини?

— Чому кущ назвали вербою?

8. Переказ легенди учнями

9. Проблемне запитання

— Як ви вважаєте, чи може легенда бути авторською?

10. Ознайомлення з легендою про Харків

— На світі є багато легенд, історій міст, сіл, у яких живуть люди. Зараз ми прочитаємо легенду про місто Харків.

1) Біографічна довідка.

— Возіянов Микола Кирилович народився 19 січня 1937 р. в селі Байрак Горлівського району на Донеччині. Закінчив Український заочний політехнічний інститут. Працював слюсарем, майстром, старшим майстром, заступником начальника цеху, інженером-енергетиком.

Друкуватися почав з 1954 р. Тільки в періодиці опубліковано майже півтори тисячі його байок, гуморесок, усмішок. Автор книг «Мудрість кутнього зуба», «Смішний заєць», «Фіговий листок», «Заміж до Європи» та інших. Лауреат літературних премій імені Олександра Олеся, Леоніда Глібова, Остапа Вишні. У літературі відомий як прозаїк, поет, гуморист. Автор розважальної передачі на радіо «Від суботи до суботи».

Член Національної спілки письменників України з 1999 р.

З 2000 р. — відповідальний секретар Харківської організації Національної Спілки письменників України.

2) Лексична робота.

Герць — окремі сутички, поєдинки українських козаків з ворогами перед боєм.

Іван Сірко — (народився невідомо коли, с. Мерефа, тепер Харківщина — помер 1680) — кошовий отаман Запорозької Січі, учасник народно-визвольної війни 1648-1654 рр; за народними переказами, Сірко народився на світ уже з зубами, що було ознакою непересічного розуму, а також того, що йому судилося все життя гризти ворогів, головно турків і татар; історична фігура.

Лопань, Уди — річки Харківщини.

Григорій Сковорода — український просвітитель-гуманіст, філософ, поет, педагог.

Сковорода грав на скрипці, бандурі, гуслях, флейті. Багато віршів Григорія Сковороди покладено на музику.

Ім’ям Сковороди названо село Сковородинівка Золочівського району на Харківщині, Харківський національний педагогічний університет та багато інших місць в Україні.

3) Показове читання легенди вчителем.

ЛЕГЕНДА ПРО ХАРКІВ

Нам доля легенду дарує

Про Харків і назву його.

По Дикому Полю гарцює

Козацький отаман Харко.

Той гомін козацької слави

І герць пам’ятає Сумська.

Як краяли небо заграви,

Мов шабля Івана Сірка.

У Лопані, баяли люди,

Ловились великі лини.

А тихою річкою Лопані

Ходили козацькі човни.

І містом ходив стоголосим

В задумі, як тиха вода,

Великий і мудрий філософ

Григорій Сковорода.

Легенда в минуле заводить,

Прадавнє минуле святе.

А сонце над Харковом сходить,

По Харкову свято іде.

М. Возіянов

4) Обговорення вражень від первинного сприймання тексту.

— Чи сподобалась вам ця авторська легенда?

— Які почуття у вас виникли під час слухання?

5) Бесіда за змістом.

— Яких історичних постатей згадує письменник?

— Що ви знаєте про Івана Сірка, Григорія Сковороду, отамана Харка?

— Чи можемо ми простежити історичне минуле Харкова?

— Чим цей вірш нагадує жанр усної народної творчості — легенду?

— З якими почуттями автор говорить про Харка?

— З чим порівнює у вірші автор Григорія Сковороду?

— Які річки змальовані у вірші?

V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Складання сенкана

— Сенкан — це вірш, що складається з п’яти рядків.

Слово «сенкан» походить від французького слова «п’ять» та позначає вірш у п’ять рядків.

1. Перший рядок має містити слово, яке позначає тему (зазвичай, це іменник).

2. Другий рядок — це опис теми, який складається з двох слів (два, три прикметники).

3. Третій рядок називає дію, пов’язану з темою, і складається з трьох слів (зазвичай, це дієслова).

4. Четвертий рядок є фразою, що складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.

5. Останній рядок складається з одного слова — синоніма до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби підбивається підсумок.

1. Верба.

2. Задумлива, красива, чарівна.

3. Сумує, нахилилась до води, лікує від недуг.

4. Родинний оберіг, захищає від негараздів.

5. Символ України.

2. Творча робота

Учням пропонують намалювати й захистити малюнки за темою «Мій Харків».

— Що ви можете розповісти про наше рідне місто — Харків?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Чи сподобався вам урок?

— Що нового дізналися на уроці?

— Розшифруйте слово (запис на дошці).

МО + ЛОКИ - КИ + ДО - О + ЦІ! (Молодці!)

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Краса і милозвучність поезії Дмитра Павличка». Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.