Всі публікації щодо:
Зарубіжна література
ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас - Конспекти уроків - 2014 рік
Яку дружбу заведеш, таке й життя поведеш
Матеріал до уроку. Якоб і Вільгельм Грімм «Бременські музиканти».
Мета. Ознайомити учнів із німецькою казкою, вчити визначати послідовність подій у творі, давати оцінні судження вчинкам персонажів; розвивати навички швидкого, правильного читання, читацьку пам'ять; працювати над діалогічним мовленням; виховувати почуття дружби та взаємодопомоги.
Обладнання. Краєвиди Німеччини, Бремена (фото), зображення героїв твору, аудіозапис з мультфільму «Бременські музиканти», маски героїв.
Хід уроку
І. Організація класу. Мовна розминка.
1. Виразне читання.
Півень півневі співав:
«Я сьогодні рано встав!»
Потім вилетів на пліт
Заспівав на цілий світ:
«Я співати так люблю,
Що ніколи не просплю!»
Г. Чубач
2. Читання слів.
3. Гра «Так чи не так?».
Кожен з вас, звичайно, знає,
Хто під хмарами літає.
Тож швиденько говоріть:
Хто летить, хто не летить.
Летить-летить щиглик? (Так)
Летить-летить півник? (Так)
Летить-летить віник? (Ні)
Летить-летить лялька?
Летить-летить майка?
Летить-летить чайка?
Летить-летить гайка?
Летить-летить стріла?
Летить-летить бджола?
Летить-летить зала?
Летить-летить юрок?
Летить-летить грибок?
Летить-летить урок?
II. Актуалізація опорних знань.
— У яких країнах Європи ви побували, вивчаючи народні казки? (Росія, Білорусь, Болгарія, Чехія. Велика Британія.)
— Сьогодні казка запрошує нас у центр Європи, де на берегах річок Ельби та Рейну розташувалася відома своїми мальовничими краєвидами Німеччина.
Місто Бремен зустріне нас скульптурами великих і маленьких осликів. (Демонстрування краєвидів Німеччини. Бремена.)
— Подорожувати ми будемо разом з однією незвичайною музичною групою. Відгадайте, хто її учасники? (Разом із відгадками демонструються зображення героїв твору.)
✵ Двічі родився, у школі не вчився,
✵ А години знає. (Півень)
✵ Сірий, та не вовк,
✵ Довговухий, та не заєць,
✵ 3 копитами, та не кінь. (Осел)
✵ Вдень мовчить, вночі гавчить,
✵ Хто до господаря іде, знати дає. (Пес)
✵ Має вуха, темний хвіст
✵ Й дуже дивну звичку:
✵ Спершу добре він поїсть,
✵ Потім миє личко. (Кіт)
— Хто здогадався, як називається ця група? (Бременські музиканти.)
— Послухаємо, як вони співають.
(Звучить аудіозапис пісні з мультфільму «Бременські музиканти».)
III. Повідомлення теми і мети уроку.
На уроці ми ознайомимося з німецькою казкою, будемо вчитися визначати послідовність подій у творі, давати оцінні судження вчинкам персонажів, вправлятися у правильному, виразному та вибірковому читанні тексту.
IV. Опрацювання казки «Бременські музиканти».
1. Розповідь учителя про братів Грімм (Додаток 1, 2, 3).
2. Читання казки вчителем.
— Чи сподобалася вам казка?
— Хто с її головними героями?
3. Словникова робота.
Марá |
гребенястий |
уперіщить |
лютня |
влаштуєшся |
чудовисько |
гвалт |
розкукурікався |
забряжчали |
лантýх |
найнебезпечніше |
розбійницького |
дóвбня |
хвúцнути |
— Значення яких слів ви не зрозуміли?
Лютня — старовинний струнний музичний інструмент.
Хвицнути — вдарити однією або двома задніми ногами.
Дóвбня — великий дерев’яний молот; дерев'яна палиця з потовщеним кінцем.
Лантýх — великий мішок із грубої тканини.
Гвалт — сильний крик, галас.
Марá — примара, привид.
— Прочитайте напівголосно слова один одному, правильно наголошуючи. При потребі виправте помилку товариша.
4. Читання казки учнями за частинами.
Напівголосне читання учнями тексту першої частини, кожен у своєму темпі.
— Хто ж були бременські музиканти?
— Знайдіть та прочитайте запитання осла і відповіді пса, кота та півня.
— Поміркуйте, що означає вислів.
Лихим вітром віє — … (має трапитися щось погане, якась біда).
5. Добирання заголовків до кожної частини казки.
✵ Зустріч друзів.
✵ Перемога над розбійниками.
✵ Перемога завдяки дружбі та кмітливості.
V. Узагальнення і систематизація знань.
1. Гра « Встанови порядок».
— Встановіть послідовність подій казки.
(3) Зустріли звірі кота.
(6) Почали радитись, як розбійників прогнати.
(1) Вигнав господар осла.
(7) Добре наїлися музиканти і міцно поснули.
(2) Пес та осел.
(5) Вирішили музиканти переночувати у великому місті.
(4) Півневі сподобалася рада.
(8) Розбійники боялися і близько підійти до свого дому.
2. Складання кадрів діафільму.
— За малюнками та підписами до них складемо діафільм.
3. Читання казки за особами.
1) Опрацювання першої частини казки.
— Прочитайте слова осла. Яким голосом необхідно їх читати? (Повільно, переконливо.)
— Який голос у песика? (Сумний, але чіткий, сильний.)
— Знайдіть і прочитайте його слова. Як ви їх розумієте?
Занепадаю на силі … (занедужав, втратив силу).
Луна розлягається — … (дуже голосно).
Утнути музики — … (заграти гучно, майстерно).
— Чому господар вирішив здихатися осла?
— Як осел вирішив урятуватися?
— Куди він пішов?
— Чому саме до Бремена?
— Кого осел зустрів на дорозі?
— Чому пес утік від господаря?
— Як він зустрівся із котом, із півнем?
— Що спільного є у всіх тварин?
2) Опрацювання другої частини казки.
Читання тексту учнями. Гра «Квіточка». (Читає текст учень, на парту якого впала квіточка.)
— Де вирішили переночувати друзі?
— Що побачив півень?
— Що побачив осел у будинку?
— Який план здійснили музиканти? Чому це їм вдалося?
— Знайдіть і прочитайте абзац, зміст якого відображений на малюнку.
3) Опрацювання третьої частини казки.
Читання «луною» за вчителем.
— Чи вдалося розбійникам вигнати друзів із будинку?
— Де залишилися жити четверо музикантів?
— Як розмовляє кіт? (Лагідно муркоче.)
— Прочитайте його слова.
— Знайдіть і прочитайте слова півня. Як їх слід читати? (Високим голосом, голосно.)
— Як називаються всі решта слова цієї частини? (Слова автора.)
— Як їх потрібно читати? (Спокійно, розповідним голосом.)
4. Характеристика героїв твору.
Робота в групах.
— Знайдіть слова, які характеризують вашого героя.
— Чому ви так вважаєте? Доведіть словами з тексту. Яким ви його уявляєте?
1-а група — осел
2-а група кіт
3-я група — пес
4-а група — півень (Див. додаток 4)
5. Інсценізація першої частини казки.
Одні учні читають слова, решта розігрують сценку.
6. Дослідницька робота учнів (порівняння різних варіантів казки).
1) Вступна бесіда.
— Діти! У багатьох казок є декілька варіантів. Чому? Як ви вважаєте?
— Уважно послухайте інший варіант цієї казки. Знайдіть, шо в них є спільного, а що відмінного.
2) Читання вчителем ілюстрованого видання іншого варіанту казки (або слухання аудіозапису).
3) Бесіда.
— Чим схожі варіанти цієї казки?
— Чим вони відрізняються?
7. Робота в парах (над уривком тексту).
І варіант. Прочитайте тільки ті слова, які означають дію.
ІІ варіант. Прочитайте тільки ті слова, які означають назву предмета.
8. Гра «Що не так?».
(Текст на дошці.)
Постановивши так, вони в один голос завели свою музику: осел, ревів пес, гавкав кіт, нявчав півень, кукурікав.
— Чому утворилася нісенітниця?
— Як необхідно поставити коми, щоб речення було правильним?
9. Робота над прислів'ям.
— Яке прислів’я за змістом відповідає казці? Чому?
✵ Дружба і братерство дорожче будь-якого багатства.
✵ Тепле словечко лежить недалечко.
✵ Сильний переможе десятьох, а кмітливий — усіх.
10. Розгадування кросворда.
1. Як називається місто, до якого йшли музиканти? (Бремен)
2. Дійова особа, яка першою з’явилася у казці. (Осел)
3. Куди прийшли звірі ввечері? (В ліс)
4. Головний розбійник. (Отаман)
5. Доповни прислів'я: вірний … — то найбільший скарб. (Друг)
6. Як сказати одним словом вираз, вдарити ногами? (Хвицнути)
7. Що допомогло звірам отримати перемогу над розбійниками? (Кмітливість)
11. Робота з зошитом (с. 12).
VII. Підсумок уроку.
— Чого ви навчилися на уроці?
— Що вам найбільше сподобалося?
— Чого вчить нас казка?
Додаток 1
Брати Яков і Вільгельм Грімм — німецькі вчені, найвідоміші казкарі Європи.
Якоб Людвіг Грімм народився 4 січня 1785 року, а Вільгельм Карл — 24 лютого 1786 року в Ханау поблизу Франкфурта.
Додаток 2
Обидва брати закінчили гімназію Фрідріха в місті Кассель.
У 1812 році брати опублікували збірник з 86-и німецьких казок під назвою «Дитячі й сімейні казки».
До збірки увійшли такі відомі казки: «Білосніжка», «Золотий гусак», «Попелюшка», «Вовк та семеро козенят», «Бременські музиканти» та інші.
Додаток 3
Пам’ятник братам Грімм на батьківщині в Ханау.
Вільгельм помер у Берліні 16 грудня 1859 р., а Якоб 20 вересня 1863 р.
Могили братів Грімм на старому цвинтарі при церкві Св. Матвія в Берліні.
Додаток 4
Перша група
Друга група
Третя група
Четверта група