Всі публікації щодо:
Мовчун Леся
ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас - Конспекти уроків - 2014 рік
Дружба творить справжні чудеса
Матеріал до уроку. Леся Мовчун «Горіхові принцеси».
Мета. Ознайомити учнів з новим літературним жанром — п’єсою. Вчити характеризувати дійових осіб, відображати події п’єси, користуючись ремарками; розвивати акторські дані учнів, їхні мову та мовлення. Виховувати дружелюбність, кмітливість.
Обладнання. Збірка творів Лесі Мовчун, портрет авторки, таблиці для розпитування, малюнки лорнета, ілюстрації до п’єси-казки.
Хід уроку
І. Організація класу. Мовна розминка.
1. Гра «Утвори за зразком».
Капуста — капустина;
квасоля … (квасолина);
горох — … (горошина);
картопля — … (картоплина);
цибуля — … (цибулина);
морква … (морквина).
2. Гра «День і ніч».
На команду «Ніч!». учні заплющують очі і слухають. Учитель повільно називає звуки. Учні з’єднують їх у слова і на команду «День!». називають утворене слово.
[л’іс], [земл’а], |гор’ішок], [йаблуко], [принц], [фейа].
3. Чистомовка.
Ки-ки-ки — всі ми любимо казки.
Лі-лі-лі — і дорослі і малі.
Ай-ай-ай — пумо, казочки читай!
Жи-жи-жи — про добро всім розкажи.
4. Вправа на вдосконалення техніки читання.
1) Гра «Доповни слова».
Учитель показує на дошці склад, учні читають і доповнюють його іншими складами.
пта… |
ра… |
каз… |
лі… |
горі… |
обли… |
промі… |
ба… |
чарів… |
(Шка, кар, шки, нець, дість, щина, ччя, дьорий, ний.)
2) Розпитування за таблицею складів.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
Короткі відомості про автора та п'єсу як літературний жанр.
— Сьогодні на уроці ми познайомимося з новим літературним жанром — п’єсою.
П’єса — це твір, призначений для постановки на сцені. Зміст п’єси передається за допомогою розмов персонажів — дійових осіб. Примітки автора щодо їхньої поведінки і зовнішності, а також щодо обставин дії подаються в дужках або окремими рядками. Такі примітки називаються ремарками.
П'єса, у якій багато казкового, називається п’єсою-казкою.
Ось таким і є твір Лесі Мовчун «Горіхові принцеси».
Леся Мовчун — талановита авторка поезій, п’єс, казок і оповідань для дітей. Маленька Леся дуже рано навчилася читати і писати. Відтоді книжки стали її найбільшим захопленням. Дівчинка любила вірші Стельмаха, Павличка, Воронька, гуморески Глазового та Олійника, українські народні казки та казки народів світу, оповідання Нестайка та Носова.
От і сама стала письменницею для дітей.
III. Робота над п’єсою-казкою «Горіхові принцеси».
1. Слухання п’єси (уривка). Перевірка первинного сприймання.
— Назвіть дійових осіб п'єси-казки.
— Де розміщено перелік їхніх імен?
— За мотивами якої казки написана ця п’єса-казка?
— Що у ній казкового?
2. Словникова робота.
Казкáр |
печáльна |
Джоáн |
дóнечка |
глибóка |
Нікóль |
ясноóка |
таємнúчо |
Джанéт |
в’ється |
облúччям |
Корóль |
рвéться |
непроглядно-густúм |
Фéя |
дружúна |
печéра |
Éльфи |
ввійшлá |
випýрхують |
|
принцéса |
танцюй до знемóги |
|
мáчуха |
хитрéнька |
|
колотнéча |
рум’яним |
Веремíя — метушня.
Лорнéт — окуляри в оправі з ручкою.
3. Повторне читання п’єси-казки окремими учнями. Аналіз змісту.
— Хто захотів послухати казку?
— Хто розказав онукові казку?
— Що сталося в сім’ї Короля?
— Чи полюбила мачуха Джоан?
— Що зробила з дівчинкою зла чарівниця на прохання мачухи?
— Що вирішила зробити Ніколь?
— Що пообіцяли сестри Королю в іншому царстві?
— Які таємниці були у Фей?
— Що вирішили сестри, підслухавши секрети Фей?
— Що саме допомогло вилікувати принца і зняти чари з Джоан?
— Чи сподобалася казка онуку? А вам?
4. Фізкультхвилинка.
Засиділись в гостях у казки.
Встали дружно.
Лінь, як пил, стряхніть із себе,
присідання зробити треба —
раз-два-три-чотири-п’ять.
Руки-крила піднялися
тужно-дружно в небо.
Політали, покружляли,
дружно сіли — й тихо стало.
5. Читання п’єси-казки в особах.
Дійові особи — учні — звертають увагу на ремарки та інтонацією, жестами і мімікою намагаються передати характер, дії та обставини, описані в п’єсі.
6. Переказування змісту прочитаного близько до тексту.
— Чи хотіли б ви опинитися там, де відбуваються події, описані в п’єсі?
— На чиєму боці були б ви мачухи і злої чаклунки чи сестер Джоан і Ніколь? Чому?
— Що допомогло дівчатам подолати труднощі? (Уміння дружити, кмітливість, любов, доброта, бажання допомогти… )
7. Словесне малювання. Розвиток зв’язного мовлення.
Розкажіть, що б ви зобразили у кадрах діафільму до цієї п’єси.
8. Робота з зошитом (с. 26).
IV. Підсумок уроку.
— Чого вчить нас п’єса-казка?
— Придумайте свій заголовок до п’єси.
— Чому авторка назвала п’єсу «Горіхові принцеси».