Всі публікації щодо:
Малишко Андрій
ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас - Конспекти уроків - 2014 рік
Поетичні картини природи
Матеріал до уроку. Андрій Малишко «Вихопивсь дотик…».
Мета. Удосконалювати навички виразного, свідомого, правильного читання. Розкрити можливості художнього зображення одного природного явища різними засобами; розвивати образне сприймання навколишнього світу, уяву, уміння передавати під час читання настрій твору, збагачувати активний словник учнів. Виховувати любов і шанобливе ставлення до природи рідного краю.
Обладнання. Портрет А. Малишка.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Мовна розминка.
1. Слово вчителя.
Я всміхаюсь сонечку:
— Здрастуй, золоте!
Я всміхаюсь квітоньці —
хай вона цвіте!
Я всміхаюсь дощику:
— Лийся, мов з відра!
Друзям усміхаюся —
зичу їм добра!
М. Познанська
2. Робота з чистомовкою.
Ощ-ощ-ощ — щедрий літній (дощ).
Щі-щі-щі — йдуть рясні (дощі).
Ущ-ущ-ущ — хрущ сховавсь під (кущ).
Щі-щі-щі — одягли усі (плащі).
Щам-шам-щам — всі радіють (дощам).
III. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
1. Відгадування загадки.
— Відгадайте загадку. Поясніть, як дощ міг побувати усюди.
Він у морі спочивав,
У хмаринці мандрував
І галявину з травою
Вимив чистою травою. (Дощ)
2. Робота над скоромовкою.
Дощ хлющить на зелен плющ.
Під плющем сховався хрущ.
Каже щиро хрущ плющу:
Не боюся я дощу!
Учні читають скоромовку з дошки спочатку повільно, потім — все швидше.
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
— Сьогодні ми з вами поговоримо про таке природне явище як дощ. Чи доводилося вам потрапляти під дощ?
— А яким буває дощ?
— Чи чули ви таке визначення — «сліпий дощ». Чому його так називають?
— А сьогодні ми дізнаємося, яким побачив дощ Андрій Малишко і як він його описав.
V. Опрацювання вірша А. Малишка «Вихопивсь дощик…».
1. Розповідь про поета.
Учитель демонструє портрет.
— Андрій Самійлович Малишко — відомий український поет. Нагороджений Державною премією ім. Т. Г. Шевченка.
Народився 14 листопада 1912 року в Обухові на Київщині в сім’ї шевця. Родина Малишків була велика — одинадцятеро дітей, тому трудове життя Андрійка розпочалося рано.
Вірші почав друкувати у студентські роки.
В роки війни працював військовим кореспондентом.
За своє життя поет видав близько 40 збірок. Але найголовніше, що в українську літературу він увійшов як поет-пісняр, бо пісні на його вірші вже давно сприймаються як народні. Одна із найпопулярніших — «Пісня про рушник».
2. Словникова робота.
1) Вправа для розвитку уваги.
Читання деформованих слів.
санВе |
іСнг |
ірВш |
тоЛі |
ежледьО |
закКа |
ньОіс |
саРо |
нигаК |
ракХам |
ьнДе |
відаяннпоО |
— Виберіть «зайве». слово у кожному стовпчику та обгрунтуйте свою думку.
2) Підготовча робота до сприймання тексту.
— Читання «сходинок». слів.
Гýщі |
писáв |
пýщі |
закресáв |
дóщик |
вúхопивсь |
óбрій |
понапинáв |
загрáв |
посміхнýлися |
сорóчка |
запрозóрились |
лісóчка |
— Прочитайте слова першої колонки.
— Відшукайте слова, що римуються.
— Прочитайте слова другої колонки. За якою ознакою їх можна об’єднати? (Це — дієслова.)
3) З'ясування лексичного значення слів.
Вихопивсь — раптово розпочався.
Поміж між.
Обрій — горизонт.
Понапинав — накрив.
Заграва — відблиск яскравого світла.
Закресав — почав сліпуче виблискувати.
Запрозорились — стали прозорі.
Гуща — гущавина.
Пуща — великий, густий, дрімучий ліс.
3. Читання вірша вчителем.
То який дощик до нас завітав? (Сильний, веселий, добрий.)
4. Повторне напівголосне читання вірша дітьми.
Який настрій викликав у вас дощ?
5. Робота над змістом вірша з елементами вибіркового читання.
— Який колір переважає в описі дощу?
— Чому поет обрав саме цей колір?
— Знайдіть в тексті епітети.
— Які слова вказують на те, що дощ з’явився раптово? (Вихопивсь, понатинав, закресав.)
— Прочитайте вирази, вжиті в переносному значенні. Для чого їх використав автор?
— Якими людськими властивостями пост наділив дощ. пущі, дуби? Як називається цей художній засіб?
— Прочитайте перші чотири рядки вірша. Знайдіть рими.
— Знайдіть рими в наступних рядках вірша. Чим особливе римування у цьому вірші?
— Який настрій у автора викликав дощ? Доведіть свою думку словами з поезії.
6. Робота над малюнком (с. 113).
Дощик змалював портрет,
а художник пензлик взяв
цей портрет намалював.
Ви на нього подивіться,
враженнями поділіться.
— Розгляньте малюнок. Яким зображено дощ?
— Які кольори переважають на малюнку?
— А як ви думаєте, чому? (Це літній дощ.)
— Якими рядками з вірша можна підписати малюнок?
7. Мовно-логічні завдання.
1) Асоціативний кущ.
Добір ознак до слова дощ.
2) «Займи позицію».
— Висловіть власну думку.
Дощ буває корисний (шкідливий).
Корисний
Врожай на городах, полях, у садах, у лісі.
Після дощу свіже повітря.
Можна пускати кораблики у калюжах.
Після дощу буває веселка.
Дощ може загасити пожежу.
Шкідливий
Після дощу можна забруднити одяг, взуття.
Якщо попадеш під дош, можеш захворіти.
Коли випадає забагато дощів, рослини можуть вимокнути.
Дощ — сумний настрій.
8. Виразне читання вірша.
9. Робота з зошитом (с. 32).
VI. Підсумок уроку.
— Пригадайте прикмети, пов'язані з дощем.
— Складіть прислів’я.
Травневий дощ, як… ✵ малий дощ.
З великої хмари… ✵ з грибами борщ.
Як вересніє, ✵ то й дощик сіє.
УРОК 69. Урок позакласного читання