ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас - Конспекти уроків - 2014 рік

Прийшла зима біловолоса

Матеріал до уроку. Олена Пчілка „Новину сьогодні зранку...”.

Мета. Формувати уявлення про характерні ознаки зими, вдосконалювати навички виразного читання поетичних творів; сприяти розширенню словникового запасу, вчити відчувати образність художнього слова, розвивати творче мислення, уяву, фантазію, спостережливість. Виховувати естетичні почуття. любов і шанобливе ставлення до природи.

Обладнання. Фотокартини про зиму, анаграми.

Хід уроку

І. Мовна розминка.

1. Відгадування загадки.

— Прочитайте загадку, подумки вставляючи пропущені букви. Відгадайте загадку.

Стал_ біл_ навкруги,

Я р_зтрушую сніги,

Наганяю х_л_ди,

В_ди ск_вую в ль_ди.

В дружбі з дітьми я всіма,

Зд_гадались? Я — ... (зима).

— Які ознаки зими є у загадці?

2. Читання анаграм.

— Відтворіть слова і визначте зайве. Поясніть ваш вибір.

еньчіс (січень)

вийНо кір (Новий рік)

гісн (сніг)

тийлю (лютий)

довзіР (Різдво)

тивік (квіти)

зеньбере (березень)

щахредоВо (Водохреща)

розом (мороз)

еньгруд (грудень)

ликВедень (Великдень)

тімельаз (заметіль)

3. Гра „Доповни речення”.

— Багато ознак у красуні зими. Зараз їх пригадаємо.

Вчитель читає речення, учні - доповнюють.

Світить, але не гріє ... (сонце). Падає білий, лапатий ... (сніг). Водойми вкриті ... (кригою).

На деревах ... (іній). Небо часто окутане важкими, сірими ... (хмарами).

II. Повідомлення теми і мети уроку.

І справді, зима — красуня. Як гарного навкруги! Блискучі бурульки, ніжні сніжинки. Казкова краса зими притягує, хвилює, бентежить. Обмерзлі дерева і кучугури перетворюються на чудернацькі скульптурні композиції. Вигадливі морозні малюнки вражають своєю красою. Холодна зимова краса наче застигла у нерухомості.

А скільки див може статися у тихі, зимові вечори і ночі, скільки чарівних свят несе зима!

Отже, друзі, вирушаємо у світ зимової краси і зимових див.

Сьогодні ми з вами читатимемо вірш Олени Пчілки „Новину сьогодні зранку...”.

III. Опрацювання вірша О. Пчілки „Новину сьогодні зранку...”.

1. Читання вірша вчителем (діти заплющують очі).

— Які картини ви уявили, слухаючи вірш?

— Який настрій він викликав?

2. Словникова робота.

Стріха — нижній край солом'яної покрівлі, який звисає над стіною.

Призьба — невеликий земляний насип уздовж стін хати знадвору.

Ниви — поля.

3. Читання вірша вголос „ланцюжком”.

Які барви в природі переважають?

4. Різновиди читання.

а) Вибіркове читання.

— Прочитайте у вірші порівняння й уособлення.

б) Читання з лінійкою (читання тексту, напівприкриваючи букви лінійкою; сусід по парті слідкує і виправляє помилки).

5. Виразне читання вірша.

— Прочитайте поезію виразно, передаючи за допомогою інтонацій її радісний настрій.

6. Робота з зошитом (с. ЗІ).

IV. Підсумок уроку.

1. Бесіда.

Порівняйте прочитані вірші Олени Пчілки. Яку картину природи зображено в них?

— Який настрій вони викликають?

Придумайте назви до віршів Олени Пчілки.

2. Гра „Незакінчені речення”.

— Допоможіть скласти вірш. Ваше завдання — закінчити речення, додавши лише одне слово, яке є ознакою зими.

От випав сніг. Яка обнова!

Зима тоді така ... (чудова).

Міста чистенькі, білі села —

Зима і радісна, й ... (весела).

Танцюють вальс сніжинки ніжні,

Зима пухка і ... (білосніжна).

Вона буває і серйозна,

Суха, і вітряна, й ... (морозна).

А як насуне хмара сива.

Зима по-своєму ... (красива).

А вранці іній — от обнова!

Яка зима у нас ... (казкова)!

Гілок од інею не видно,

Тоді вона, звичайно, ... (срібна).

Зима буває вередлива,

То часом добра, то ... (сварлива).

Яка ж зима? Яка вона?

Вона й весела, і ... (сумна),

Морозна, сніжна і ... (грайлива).

Н. Красоткіна