Всі публікації щодо:
Ткаченко Валентина

Літературне читання конспекти уроків 3 клас - посібник для вчителя - 2017 рік

Квітне в квітні все довкола - ПРИЙДИ, ВЕСНО, З РАДІСТЮ

Матеріал уроку. Валентина Ткаченко «Квітень».

Мета. Вчити учнів сприймати змальовані словами образи природи рідної землі у віршованих текстах, узагальнити знання учнів про квітень, вчити їх спостерігати за змінами в природі; розвивати зв’язне мовлення, виховувати любов до природи.

Обладнання. Картки для контролю техніки читання.

Хід уроку

І. Вправи на розвиток читацьких навичок.

1. Вступне слово вчителя.

— Хтось із відомих людей сказав: наймудріша у світі — природа. Спробуйте заперечити, що, хоч на вулиці й морозить, і зима оскалюється люттю, але як тільки приходить весна, повітря починає дзвеніти, під вікном радісно попискують синички, а табунці горобців, зібравшись у ватаги, вирішують свої «парубоцькі». стосунки. Природа, як кажуть у народі, бере своє — помітно піднімає настрій і в нас. Нарешті прийшла весна — господиня полів і лісів.

2. Гра «Пройди лабіринт — прочитай слово».

— Що означають ці слова? Назвіть їх у правильному порядку.

3. Контроль техніки читання.

За 30 секунд учні повинні прочитати надрукований на картці текст.

— Читаючи, подумайте, який місяць весни описаний у тексті.

У цю пору року природа активно оживає. Земля, яку вдосталь напоїла весняна волога, вкривається густою травою. На пагорбах та узліссях з’являються перші квіти — проліски. Птахи починають мостити гнізда. Словом, цей місяць багатий не лише на квіти. Тому й називали його по-різному.

4. Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом.

— Прочитайте, як по-різному в давнину називали квітень.

5. Етимологічна хвилинка.

— В давнину квітень називали латинським словом «апріль». «Апріліс». означає «той, що зігріває сонцем; сонячний, теплий». Лише з 16 століття в українській мові з’явилося знайоме нам всім слово — «квітень». яке є похідним від давньоруського «цвєтєнь».

Назви снігогін і лукавець пов’язані з примхами погоди. Нерідко у цей час ще випадає сніжок, уночі відчутні приморозки. Але й вони тимчасові: тільки-

но визирне сонечко, природа одразу оживає.

Не менш цікава назва цього місяця — лелечник. Ви, напевне, здогадалися, що йдеться про найшанованішу в нашого народу птицю — лелеку. За повір’ям, долаючи далекі відстані, вона приносить на своїх крилах теплу весну.

II. Повідомлення теми та мети уроку.

— Зараз прочитаємо вірш Валентини Ткаченко «Квітень». і подивимось на цей місяць очима поета.

III. Опрацювання вірша В. Ткаченко «Квітень».

1. Читання вірша вчителем.

— Які кольори автор побачив навколо?

— Який настрій викликав вірш?

2. Словникова робота.

Читання слів «Кут зору». пояснення значення кожного слова.

3. Повторне читання вірша (мовчки).

— Які куточки весняної природи описав автор?

4. Робота над змістом і образними засобами.

— Які ознаки весни згадує автор?

— Чому квітень називають водолій? Доведіть словами вірша.

— Цвітіння яких рослин описано у вірші? Прочитайте.

— Поясніть вислови «день у квітні довше сонцем квітне». «підпливають верби кучеряві». «ліщина загляда сережками в потік».

— Прочитайте, які кольори побачив автор. Чому немає згадок про зелень?

5. Вправи на розвиток швидкості читання.

а) Гра «Хто швидше?».

— Доберіть до іменників прикметники із вірша: ручаї (блакитні), кораблі (паперові), верби (кучеряві), проліски (дрібні), ліщина (безлиста), квітник (весняний).

— Знайдіть у вірші «весняні». слова. (Квітень, квітне, розтав, проліски, розцвіла, заквітчатись, весняний квітник. )

б) Знайдіть рими, які є у вірші.

в) Гра «Я тобі — ти мені».

Читання в парі: перший учень читає перший рядок, а другий учень — наступний. І так далі, до кінця вірша.

6. Виразне читання вірша.

7. Розвиток зв’язного мовлення. Словесне малювання.

— Уявіть себе художниками і намалюйте словами картину до строфи, яка найбільше сподобалася.

8. Робота в зошиті (с. 62).

IV. Підсумок уроку.

— А зараз спробуємо і самі скласти вірші про прихід весни. (Учитель читає вірш, а діти добирають слова-рими.)

Іде весна — і все радіє, юна сердечко наше … (гріє).

І пташечка весну стрічає,

веселу пісеньку … (співає).

Які для весни є слова?

Вона красива і … (жива),

тендітна й ніжна, як купава,

веселе, лагідна, … (ласкава).

І скрізь весні лунає слава,

вона квітуча і … (яскрава).

Весна іде, немов царівна,

зелена, сонячна, … (чарівна).

Заполоняє щастям світ,

весна не йде, а вже … (летить)!

Ви, діти, весну, зустрічайте,

а ці слова … (запам’ятайте).

Н. Красоткіна







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.