Всі публікації щодо:
Стельмах Михайло
Літературне читання конспекти уроків 3 клас - посібник для вчителя - 2017 рік
Як сонце ключами землю відмикає - ПРИЙДИ, ВЕСНО, З РАДІСТЮ
Матеріал уроку. Михайло Стельмах «Гуси-лебеді летять». (уривок із повісті).
Мета. Розширювати і поглиблювати уявлення дітей про цікаве та незвичайне у природі; удосконалювати навички правильного і виразного читання в особах та навички літературного аналізу твору; розвивати спостережливість, фантазію.
Обладнання. Таблиця 3 (додаток 3).
Хід уроку
І. Вдосконалення читацьких навичок.
1. Гра «Збільш речення».
Учитель пропонує дітям речення з двох слів. Вони повинні доповнювати його щоразу новим словом.
Летять лебеді.
Летять лебеді зграєю.
В небі летять лебеді зграєю …
2. Розпитування.
За таблицею №3 (додаток 3) стовпчик 10 з голосними [а, о, і].
— Доберіть слова, які починаються з цих комбінацій приголосних (якщо можливо). (Квартира, кріт, тролейбус, фломастер, кмітливий, ґніт, двійка.)
3. Гра «Знайди пару».
На картці дається два стовпчики слів, які співвідносяться між собою за ознакою «слова-друзі». Учням треба прочитати і знайти пари слів-синонімів.
Зразок картки.
брама балакає
відімкне зблідли
говорить збудиться
одгетькує лякаюсь
страхаюсь ворота
помарніли виготовляти
прокинеться відсторонює
майструвати закриє
— Які слова першої колонки вам видалися незвичними?
II. Повідомлення теми і мети уроку.
— Саме такою живою розмовною мовою, яку чув ще з дитинства, Михайло Стельмах написав повість «Гуси-лебеді летять». уривок з якої ми будемо сьогодні читати на уроці.
III. Ознайомлення із життєвим та творчим шляхом Михайла Стельмаха.
1. Розповідь учителя.
— Твір «Гуси-лебеді летять». є автобіографічним, оскільки події, змальовані у ньому, взяті автором із власного життя, а образи списані із близьких йому людей. У повісті автор описав свій дитячий світ, мрії та сподівання.
Народився Михайло Панасович Стельмах в селі Дяківці на Вінниччині. З дитячих років запали в душу хлопчика народні пісні, казки, думи, легенди. А ще полюбив маленький Михайлик книжку. Найбільше його захопили «Кобзар». Тараса Шевченка і «Тарас Бульба». Миколи Гоголя. У школу хлопчика прийняли одразу у другий клас, бо той вмів уже читати і писати. У своїй повісті «Гуси-лебеді летять». письменник згадує, що в той час на всю родину Стельмахів були одні чоботи, тому часто взимку батько носив Михайлика до школи на руках, загорнувши його у якусь теплу одежину.
Велика тяга до знань допомогла уже юнакові Михайлові закінчити Вінницький педагогічний інститут і стати учителем. Загальне визнання принесли письменникові романи «Велика рідня». та «Кров людська — не водиця». Але і для дітей письменник створив цілу бібліотечку книжечок.
2. Читання статті «Михайло Стельмах».
— Прочитайте мовчки текст про Михайла Стельмаха. Що ще нового ви дізналися про письменника?
Вибіркове читання за запитаннями.
— У якій сім’ї народився майбутній письменник?
— Що перейняв від батьків?
— Як відобразилися у творчості враження від дитинства?
— У яких жанрах писав для дітей?
IV. Опрацювання уривка з повісті Михайла Стельмаха «Гуси-лебеді летять».
1. Передбачення змісту оповідання за заголовком і зачином.
Діти мовчки читають назву твору і зачин (до слів «… дивуюся я»..
— Як ви думаєте, про що буде йтися в оповіданні?
— Щоб перевірити, хто найбільш точно передбачив зміст, самостійно прочитайте весь текст.
2. Перевірка первинного сприймання.
— У яку пору року відбуваються описані події?
— Між ким відбувається розмова?
— Що здивувало хлопчика?
3. Словникова робота.
Діти працюють у парі із картками, на яких співвідносять «слова-синоніми». Спочатку над словами першої колонки ставлять наголос, а тоді напівголосно вправляються у їх правильному читанні.
4. Повторне читання оповідання вголос.
— За що хвилювався онук?
5. Аналіз змісту твору.
а) Робота в парі.
— Поставте одне одному запитання за прочитаним твором.
б) Відповіді на запитання.
— Чому дід сказав, що лебеді принесли весну і життя?
— Що розповів дідусь про ключі сонця? На що схожа ця розповідь?
— Як дідусь пояснив онукові, куди летять лебеді?
— Прочитайте, що після слів дідуся уявив хлопчик.
— Які слова хлопчика передають його допитливість? А мрійливість?
в) Спостереження за мовою твору.
— Поясніть, як ви розумієте вислови: «лебеді принесли на крилах життя». «сонце своїми ключами відімкне землю». «місяць кивне головою». «сонце посміхнеться». «перебираю дідові слова». «прихилені до води зорі». «крила, що захопили весну».
6. Читання в особах.
Учні ще раз мовчки перечитують текст, відшукують слова діда Дем’яна, онука, автора.
— Які почуття треба передати, читаючи слова дідуся, а які — слова хлопчика?
7. Хвилинка фантазування.
— Якими ви уявляєте собі діда Дем’яна? хлопчика?
— Як би ви проілюстрували це оповідання?
8. Робота в зошиті (с. 61).
V. Підсумок уроку.