Всі публікації щодо:
Методика викладання літератури
Літературне читання конспекти уроків 3 клас - посібник для вчителя - 2017 рік
Підсумок за темою Цікава книга природи - ЦІКАВА КНИГА ПРИРОДИ
Матеріал уроку. Твори з розділу «Цікава книга природи».
Мета. Систематизувати знання учнів з розділу; розвивати увагу, мислення, пам’ять, зв’язне мовлення; удосконалювати навички свідомого і виразного читання; виховувати любов до художнього слова.
Обладнання. Таблиці № 2 і № 3, картки для роботи в парі, опорні слова для складання твору.
Хід уроку
I. Вправи на підвищення швидкості читання і розвитку мовлення.
1. Розпитування.
За таблицями № 2 і № 3, рядок 4 з голосними звуками [а, у, е].
2. Гра «Незвичайна математика».
— Виконайте дії і прочитайте утворений результат.
Пливе-пли+крес-к+ень= … (вересень)
Зжовк — з-к+тень=… (жовтень)
Лис+ток — к+пад=… (листопад)
— Яку пору року утворюють ці місяці?
— Справді, осінь. Давньослов’янське слово «осінь» означало «час жнив». Тому люди спочатку осінню називали короткий проміжок часу, а потім в це поняття об’єднали три місяці — вересень, жовтень і листопад.
3. Розвиток зв’язного мовлення (робота в групах).
II. Узагальнення і систематизація знань учнів.
1. Бесіда.
— Який розділ ми читали?
— Про що йшлося у творах цього розділу? Що нового дізналися із прочитаних творів?
— Чого навчає книга природи?
2. Гра «Поєднай» (робота в парі).
— Поєднайте прізвища письменників з іменами. Можете користуватися змістом підручника.
Зразок картки.
Донченко |
✵ ✵ Ліна |
Сухомлинський |
✵ ✵ Алевтина |
Черінь |
✵ ✵ Олесь |
Волкова |
✵ ✵ Микола |
Сингаївський |
✵ ✵ Василь |
Костенко |
✵ ✵ Ганна |
Діти називають повні імена письменників.
3. Бліцопитування.
— Швидко назвіть твори цих письменників, які читали в розділі «Цікава книга природи».
4. Гра «Це я вмію».
— Продовжіть речення.
✵ За жанром «Осінні танці» — це … (вірш), «Осіння гра» — … (оповідання).
✵ Опис стану природи є в оповіданні … («Перший подих осені» ), а опис зовнішності персонажа — в … («Лісовою стежкою» ).
✵ Дві дівчинки є персонажами твору … («Соромно перед соловейком» ).
✵ Художній прийом звукопису використано у творі … («Осінні танці» ).
✵ Головним персонажем твору «Лісовою стежкою» є … (дівчинка Улянка).
5. Гра «Загадку відгадай — оповідання чи вірш пригадай».
— Відгадайте загадки. У якому творі зустрічалися слова-відгадки?
Капле з неба, дахів, стріх
дощ холодний, перший сніг.
Почорнів без листя сад.
Що за місяць? … (Листопад)
У південний край землі
відлітають журавлі.
Знов лункий шкільний дзвінок
нас покликав на урок.
Як цей місяць звати?
Прошу відгадати. (Вересень)
В неї хатка гарна, тиха,
взимку повненька горіхів.
В лісі любить вона жити.
Відгадайте: хто це, діти? (Білка)
Стережуть колючки їй
цвіт весняний запашний,
а осінньої години —
червонясті намистини. (Шипшина)
Леся Вознюк
Взимку — чорний і сумний,
навесні він гомінкий,
влітку — щедрий і зелений,
восени — жовто-багряний. (Ліс)
6. Порівняння творів одного жанру (робота в групах).
Учні визначають, чим схожі і чим відрізняються твори одного жанру, користуючись планом з підручника (с. 16), презентують своє дослідження усьому класу.
Завдання для груп: порівняти вірш Ліни Костенко «Вже брами літа замикає осінь» і «Осінні танці» Катерини Перелісної.
7. Робота в зошиті для тематичних робіт (с. 2-3, І-В, ІІ-В).
III. Підсумок уроку.
— Чи цікаво вам було читати книгу природи?
— Який твір був найцікавішим? Чому?
— Який — навчив найбільше?
— Який твір викликав сум, а який — радість?
— Якими сторінками ви б хотіти доповнити книгу природи?
— Продовжіть думку: «Не злічити сторінок книги природи, тому що…».
УРОК 11. Урок позакласного читання