УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. „ШЕВЧЕНКОВЕ СЛОВО В ВІКАХ НЕ СТАРІЄ...“ - РОЗДІЛ П'ЯТИЙ. ВИДАТНІ УКРАЇНСЬКІ ПИСЬМЕННИКИ

Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр - (за підручником О. Я. Савченко)

УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. „ШЕВЧЕНКОВЕ СЛОВО В ВІКАХ НЕ СТАРІЄ...“ - РОЗДІЛ П'ЯТИЙ. ВИДАТНІ УКРАЇНСЬКІ ПИСЬМЕННИКИ

Мета: глибше ознайомити учнів із життям і творчістю Т. Г, Шевченка; вчити сприймати зміст поезії, відображати його у малюнках; розвивати пам'ять, мислення, увагу, вміння робити самостійні висновки; виховувати почуття любові і поваги до світлого образу поета-мислителя Т. Г. Шевченка.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Акровірш

Ти мусиш нам співця назвати,

Адже умів лише він один

Рабів німих так захищати,

А хто так оспівав, як він,

Садок вишневий коло хати?

Д. Білоус

— Сьогодні ми будемо говорити про незвичайну людину. Людину, яка і по цей день є „володарем душ“. Ця людина — український поет, художник, філософ, народний учитель — Т. Г. Шевченко.

III. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Робота в групах

Гра „Чи знаєте ви твори Т. Шевченка?“

• Дивлюсь, аж світає,

Край неба палає,

Соловейко в темнім гаї

Сонце... (зустрічає).

• Не називаю її раєм,

Тії хатиночки у... (гаї).

• Тече вода з-під явора

Яром на долину.

Пишається над водою

Червона... (калина).

• Садок вишневий коло хати,

Хрущі над вишнями гудуть,

Плугатарі з плугами йдуть,

Співають ідучи... (дівчата).

• Встала весна, чорну землю

Сонну розбудила,

Уквітчала її рястом,

Барвінком... (укрила).

• Як умру, то поховайте

Мене на могилі .

Серед степу широкого

На Вкраїні... (милій)

• Зоре моя вечірняя,

Зійди над горою,

Поговорим тихесенько

В неволі з... (тобою).

• І досі сниться: під горою,

Меж вербами та над водою,

Біленька... (хаточка)...

• По діброві вітер виє,

Гуляє по полю,

Край дороги гне тополю

До самого... (долу).

2. Конкурс на краще читання з пам'яті віршів Т. Г. Шевченка

3. Гра „Чи уважний ти читач?“

Тестування за оповіданням Оксани Іваненко „Чабан, маляр, кухар“

1. За чим спостерігав Тарас, пасучи овець?

а) За хмарами;

б) за сонцем;

в) за рікою.

2. Хто заспокоював Тараса?

а) Катерина;

б) мати;

в) Оксана.

3. Ким мріяв бути Тарас?

а) Поетом;

б) малярем;

в) співаком.

4. Що казали люди про Тараса?

а) Талант;

б) здібний;

в) ледащо.

5. За чим хлипнівський дяк послав Тараса до управителя?

а) За грошима;

б) за дозволом;

в) за листом.

6. Куди управитель вирішив відправити Тараса?

а) До пана Енгельгардта;

б) до хлипнівського дяка;

в) до сусідського пана.

Відповіді: 1а; 2в; 3б; 4в; 5б; 6а.

4. Гра „У художньому музеї“

Учні презентують свої ілюстрації до улюблених творів великого Кобзаря.

5. Уявна подорож картинною галереєю Т. Г. Шевченка

— Т. Г. Шевченко — уславлений народний поет, геніальний Кобзар України — був також великим живописцем і графіком. Багато своїх живописних творів залишив він у спадок. Спадщина великого поета і художника стала дорогоцінним надбанням української й світової культури. Його самовіддана творчість проторувала широкий шлях для розвитку українського мистецтва. Тарас Шевченко — неповторне явище в історичному і культурному розвитку людства.

1) Картина „Автопортрет“.

— Високе чоло свідчить про глибокий розум. Ми відчуваємо, як його переповнюють думки. Про що він замислився? Він думає про свою долю, про дитинство, про далеких близьких людей, про Україну. У Тарасових очах — невиплакані сльози, печаль, біль.

2) Картина „Благословення дітей“.

— Кого ми бачимо на картині?

— Жінку із задумливим поглядом, ніжну, вродливу. Ви тільки подивіться, як точно художник зміг передати всі переживання жінки. Тільки погляньте, з якою ніжністю мати торкається чола дитини.

3) Картина „Дві дівчини“.

— Як і попередню, цю картину Т. Г. Шевченко намалював на чужині. Красиві, мов ті квіточки, дівчата. Шевченко порівнює їх з калиною. Стомлені руки опущені донизу, важкі відра з водою. Але ці очі... Погляньте на Їхні очі. Які вони? Вони щасливі. Щасливі, тому що вдома.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що нового ви дізналися про Т. Г. Шевченка?

— Чого нас учать твори великого Кобзаря?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою „Дитячі оповідання Івана Франка“.

Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.






Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.