Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр - (за підручником О. Я. Савченко)

ОЛЕНА ПЧІЛКА. КОТОВА НАУКА - РОЗДІЛ ШОСТИЙ. РОЗПОВІДІ ПРО НАС САМИХ

Мета: збагатити знання учнів про життя і творчість Олени Пчілки; вдосконалювати вміння виразно читати байку, характеризувати дійових осіб, знаходити головну думку, визначити суттєві ознаки байки; розвивати зв'язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати інтерес до байки, почуття відповідальності.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Гра „Дощик”

Діти читають хором.

• Накрапає дощ (тихо).

• Дощ пускається сильніше (голосніше).

• Злива (голосно).

• Дощ слабшає (тихіше).

• Дощ припинився (читання припиняється).

Котик, кіт-коточок,

Котивсь, як клубочок,

Закотивсь в куточок

Котик, кіт-коточок.

2. Гра „Актори”

— Прочитайте текст відповідно до авторських ремарок.

Прийшла?! Мені страшно за тебе! (Із острахом)

У всьому вини саму себе! (Із острахом)

Прийшла! Знати, так тому і бути! (Радісно)

Прийшов! Я радий зустрічі з тобою! (Радісно)

Пішов!.. Прийде або ні? Загадка. (З тривогою)

Я вчинила з ним так погано! (З тривогою)

Пішов! Гора повалилася з плечей! (З полегшенням)

Боже борони від цих зустрічей! (З полегшенням)

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра „Хто краще?”

Конкурс на краще виразне читання з пам’яті байки Л. Глібова „Зозуля і Півень”.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ми докладніше ознайомимося з творчістю української письменниці Олени Пчілки.

— Пригадайте, які її твори вам відомі?

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Читання учнями статті про Олену Пчілку

— Де і коли народилася Олена Пчілка?

— Яке її справжнє ім’я?

— Як її ставлення до життя відбилося в літературному імені?

2. Розповідь учителя

— Майже п’ятдесят літ трудилася Олена Пчілка на ниві української культури і літератури, виступаючи як прозаїк, поет, драматург, перекладач, літературний критик, фольклорист, етнограф, видавець, редактор. А крім того вона мала двоє синів і чотири доньки, красивих, розумних, талановитих, які пішли у широкий світ з Косачівського дому. Мудрим і доброзичливим дороговказом, люблячим і строгим поводирем для своїх дітей була мати — Олена Пчілка.

Ольга Петрівна вчила своїх дітей малювання (у неї самої був хист живописця), музики, історії. Подружжя Косачів виховувало і навчало своїх дітей самотужки: Ользі Петрівні здавалося, що школа зруйнує її намагання виховати дітей „в українській мові”. З гордістю і вдячністю Леся Українка називала свою матір найкращою, найрозумнішою, найталановитішою жінкою світового рівня. А Олена Пчілка по-материнськи пишалась своїми дітьми, турбувалася про кожного з них, з любов’ю розповідала про всіх.

3. Фізкультхвилинка

4. Опрацювання байки Олени Пчілки „Котова наука”

1) Виразне читання байки вчителем.

— Чи сподобалася вам байка?

— Які почуття вона у вас викликала?

— Хто є головними персонажами байки?

2) Словникова робота.

— З’єднайте синонімічні пари.

Наморився      лаяв

хижа      справді

лихословив      утомився

далебі      хата

3) Робота в парах. Читання байки учнями в парах.

— Поділіть байку на логічно завершені частини.

4) Читання байки учнями вголос за частинами.

— У якій частині розкривається мораль байки? Зачитайте.

5) Аналіз змісту байки з елементами вибіркового читання.

— Де ходив кіт?

— Як він відпочивав?

— З ким його порівнює автор?

— За що Петрусь Мурка сварив?

— Що на це відповів кіт?

— У чому він погодився з Петрусем?

— За що докоряв хлопчикові?

6) Робота за ілюстрацією.

— Розгляньте ілюстрацію до цієї байки.

— Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?

— Який настрій вони створюють? Як передають характер персонажів байки?

— Яким рядкам байки відповідає ілюстрація?

— Які малюнки створили б ви за сюжетом байки?

7) Визначення головної думки байки.

— Які людські вади засуджує автор?

— Чому байка називається „Котова наука”?

— Яким у байці зображено котика, а яким — Петруся?

— У яких рядках міститься мораль байки?

8) Підготовка до інсценізації байки.

— З якою інтонацією, силою голосу і яким тоном будете читати слова Петруся? Слова котика?

— Який оберете темп читання?

9) Читання байки за особами.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра „Закінчи речення”

• Сьогодні на уроці я вчився.

• Я запам’ятав...

• Урок завершую... настроєм.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати байку (с. 121-123).