Всі публікації щодо:
Бойко Грицько
Сингаївський Микола

Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр - (за підручником О. Я. Савченко)

ГРИЦЬКО БОЙКО. КОНСУЛЬТАНТ. МИКОЛА СИНГАЇВСЬКИЙ. СМІХ ДЛЯ ВСІХ

Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; формувати вміння аналізувати прочитане, висловлювати оцінні судження; розвивати зв'язне мовлення учнів, пізнавальні інтереси; виховувати відповідальність за свої слова і вчинки.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

Робота над скоромовкою

Гра «Телефоніст». Робота в групах

Учитель роздає першому учаснику кожної групи текст скоромовки. За сигналом учителя перші учасники кожної групи мовчки читають скоромовку. Розказують пошепки наступному учаснику своєї групи і т. д. Яка команда швидше передасть скоромовку до останнього гравця, та й виграла. Останній учасник кожної групи має розказати скоромовку.

Дзюрчить у лісі джерело,

Вода дзеркальна в ньому.

Допомагає джаз лісний

Перебороти втому.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра «Хто краще?».

Конкурс на краще виразне читання вірша Галини Малик «Мавпині іменини».

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ми продовжимо читати гумористичні вірші.

— Пригадайте твори Грицька Бойка.

— Які вони за настроєм?

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Опрацювання вірша Грицька Бойка «Консультант».

1) Виразне читання вірша вчителем.

— Чи сподобався вам вірш?

— Який настрій він викликав?

2) Словникова робота.

Читання колонок згори вниз («луною». за вчителем) і знизу вгору («буксиром». із сусідом по парті)

Ямки      гною

мерщій      тинявся

насипте      знайшлося

промовила      консультант

— Доберіть синоніми до слів мерщій (миттю, швидко), промовила (сказала).

— Як ви розумієте значення слів консультант, тинявся, загін?

Консультант — той, хто дає консультації з питань свого фаху. Це слово походить від латинського слова consultanis — радник.

Тинявся — ходив сюди-туди без певної мети.

Загін — група людей, об’єднаних, організованих для спільних дій або для виконання певного завдання.

3) Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша.

— У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?

— 3 якою інтонацією прочитаєте слова Мишка?

— З якою — Катюші?

4) Виразне читання вірша учнями.

— Кого назвали у вірші консультантом?

— Кому він давав консультації?

5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

— Де працювали діти?

— Яка була пора року?

— Хто з дітей не працював?

— Які поради давав Мишко?

— Чи справді Мишко був таким спеціалістом? Доведіть словами вірша.

— Хто зумів дати Мишкові достойну відповідь?

6) Гра «Диктор телебачення».

Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.

7) Гра «Добери риму».

Копали — … (садили).

Долоні — … (загоні).

Без упину — … (глину).

Людо — … (не буде).

Катюша — … (груша).

8) Робота за ілюстрацією.

— Розгляньте ілюстрацію до цього вірша.

— Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?

— Який настрій вони створюють? Як передають характер персонажів вірша?

— Яким рядкам вірша відповідає ілюстрація?

— Які малюнки створили б ви за сюжетом вірша?

9) Робота в групах.

Складання продовження вірша.

2. Фізкультхвилинка

3. Опрацювання вірша Миколи Сингаївського «Сміх для всіх».

1) Виразне читання вірша вчителем.

— Чи сподобався вам вірш?

— Який настрій він у вас викликав?

2) Гра «Рибки».

Самостійне мовчазне читання вірша учнями. Підготовка до виразного читання вірша

— У якому темпі, яким тоном і з якою інтонацією будете читати вірш?

— Як зумієте передати характер вірша?

3) Виразне читання вірша учнями.

4) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

— Що зробив дідусь?

— Що обіцяє нам сміх?

— Кого він лякає?

— Як ви розумієте слова «сміхом дошкуляти».

— Доведіть, що вірш має жартівливий характер.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— З якими творами ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

— Який характер цих творів?

— Який настрій панував сьогодні на уроці?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Відповідати на запитання рубрики «Чи уважно ти читав?». (с. 173).