Всі публікації щодо:
Плачинда Сергій
Розробки уроків - Літературне читання 4 клас І семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2015 рік
СЕРГІЙ ПЛАЧИНДА. БІЛОБОГІ ЧОРНОБОГ
Мета: ознайомити учнів з життєвим та творчим шляхом українського письменника Сергія Плачинди, з його міфом «Білобог і Чорнобог»; удосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити аналізувати прочитані твори; розвивати зв'язне мовлення учнів, творчу уяву, образне мислення; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА (див. додатковий матеріал до уроку на с. 20)
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Робота в групах. Гра «Дуель»
Учні в групі ставлять одне одному запитання за змістом слов’янського міфу «Створення людини». Оцінюють роботу одне одного.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми прочитаємо слов’янський міф, який став відомий завдяки українському письменникові Сергію Плачинді.
СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Біографічна довідка
— Сергій Петрович Плачинда (літературний псевдонім Сергій Кожухар) — український письменник, прозаїк, публіцист, критик, член Спілки письменників України (I960).
Народився 18 червня 1928 р. на Кіровоградщині (хутір Шевченко) у родині селянина.
Свідок голодомору 33-го, пережив нацистську окупацію. Працював токарем у механічних майстернях радгоспу, пізніше — співробітником Кіровоградської районної газети, водночас учився у середній школі.
Автор «Словника давньоукраїнської міфології» (1993), монографічно-пошукових книг «Міфи і легенди Давньої України» (2006), «Лебедія. Як і коли виникла Україна» (2005), «Як українські міфи по світу розійшлися» (2009) (згідно з якими історія українського народу починається від часів Мізинськоі стоянки (XX — XV тис. до н. е.)).
Гра «Рибки»
Самостійне мовчазне читання учнями статті про Сергія Плачинду (с. 12)
— Де і коли народився письменник?
— Що розповідала йому мати в дитинстві?
— Як Сергій Плачинда згадує ці розповіді?
Фізкультхвилинка
Опрацювання міфу «Білобог і Чорнобог»
1) Виразне читання міфу вчителем.
— Чи сподобався вам міф?
— Які картини ви уявляли, слухаючи його?
2) Словникова робота.
Читання колонок слів «буксиром» за вчителем, потім — «луною» в парах
Обабіч невмирущі
волосся неймовірну
людиноподібних білошкірому
молодильному чорношкірому
— Прочитайте слова, які складаються з двох частин.
3) Робота в парах. Читання міфу учнями в парах. Підготовка до виразного читання міфу.
— З якою інтонацією, силою голосу і в якому темпі будете читати міф?
— Які слова виділите під час читання особливою інтонацією?
4) Читання міфу учнями «ланцюжком».
5) Аналіз змісту міфу з елементами вибіркового читання.
— Що сталося з Соколом-Родом?
— Які яйця він зніс?
— Куди вони впали?
— Хто з них народився?
— Що почали робити лебеді при зустрічі?
— Як зупинив їх Сокіл?
— Що Сокіл наказав лебедям?
— На кого перетворилися лебеді?
— Якими вони були?
— Що з’їли лебеді?
— Ким стали лебеді?
— Чим наділив їх Сокіл?
— Для чого Сокіл створив не лише Володаря Світла, але й Володаря Пітьми?
— Які чарівні перетворення описано в міфі?
6) Вправи на розвиток техніки читання.
а) Гра «Чи були у міфі такі речення?».
Попливли вони назустріч одне одному і стали люто битися. (Так)
Вийдіть з води і станьте біля мого Дуба. (Ні)
З’їли лебеді по молодильному яблуку і відчули в собі силу неймовірну. (Ні) Вийшли лебеді з води й одразу перетворилися на людиноподібних велетнів. (Так)
б) Гра «Засічка — кидок».
За командою «кидок» усі діти починають читати напівголосно текст.
За командою «засічка» зупиняються й олівцем позначають останнє прочитане ними слово.
Цей текст таким саме чином читають ще раз. (Але не більше трьох разів!) Під час повторного читання діти переконуються, що прочитали більший обсяг — «засічка» поставлена вже далі. Це доводить їм необхідність багаторазового читання тексту, адже з кожним разом результати покращуються.
ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Що вас найбільше зацікавило?
— Що вразило?
— Про що хотіли б ще дізнатися?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати запитання за змістом міфу (с. 12 — 13).