Всі публікації щодо:

Літературне читання - конспекти уроків 4 клас - (за підручником М. І. Чумарної) - 2015 рік

Новорічні дива

Матеріал уроку. Моріс Метерлінк «Блакитний птах». (уривки з п'єси).

Мета. Ознайомити учнів з уривком п’єси «Блакитний птах». Дати уявлення про п'єсу і її структуру. Збагачувати словниковий запас учнів. Вчити учнів читати в особах, уявляти себе акторами театру. Розвивати бажання пізнавати таємниці речей і щастя. Виховувати загальнолюдські моральні цінності.

Обладнання. Книга «Блакитний птах»; «чарівна скринька».

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Представлення домашнього завдання.

✵ Вправа «Крісло автора».

Учні зачитують свої роздуми про те, як потрібно жити.

III. Мотивація навчальної діяльності.

Вправа «Морський бій».

З В; ІҐ; 5А; 2Г; 5Г (Щастя)

2. Бесіда.

— Що таке щастя? (Почуття повного задоволення, успіх, удача… )

— Чи може бути одне щастя на всіх?

— Чи для кожного щастя є однакове?

— Чи можна знайти щастя?

— Чи воно десь живе?

— Чи існує окремо від людини?

3. Слово вчителя.

— Дати відповіді на ці запитання намагалося багато різних людей, в тому числі поети, письменники, філософи. Одним із них був бельгійський письменник Моріс Метерлінк. Сьогодні ми прочитаємо уривок з його п'єси-казки, яка вже понад півстоліття з великим успіхом йде на сценах театрів. Ця п’єса про те, як дівчинка Мітіль і хлопчик Тільтіль вирушили на пошуки Синього Птаха. Діти пережили багато небезпечних пригод, вони побували в палаці Ночі, у царстві Мертвих, у країні Майбутнього.

Що таке п’єса? (Це твір, призначений для показу на сцені. Структура п'єси включає в себе текст дійових осіб — діалоги, монологи й авторські ремарки — примітки, особливості інтер’єру, зовнішності персонажів.)

IV. Робота над темою уроку.

1. Вправа «Чарівна скринька».

(На столі стоїть маленька скринька з картками. З одного боку картки написане слово, а зі зворотного боку — тлумачення цього слова.)

Відкриймо скриньку і поглянемо, які скарби в ній лежать. Вам треба вибрати одну картку зі словом, яке буде зустрічатися в казці, і пояснити його значення. Якщо виникнуть труднощі, необхідно прочитати тлумачення цього слова на зворотному боці картки.

Хижа — невелика убога хата.

Клямка — пластинка з важільцем, якою зачиняють і відчиняють двері, хвіртку тощо.

Костур — груба палиця, часто із загнутим верхнім кінцем; ціпок.

Лепсько — хороше, гарно.

Ладний — спроможний.

Шляхетний — який відзначається витонченістю, досконалістю, елегантністю: вишуканий.

Дзигарі — годинник.

Вагадло — маятник.

Доокруж — навколо.

Трико — трикотажний театральний або спортивний костюм, який щільно облягає тіло.

Цинобра — сірчиста ртуть (нагадує колір крові).

Догори дригом протилежно тому, як повинно бути; догори ногами.

Гопки ставати — ставати на задні ноги (про тварин).

Линва товста дуже міцна мотузка з волокон або дроту; канат.

Дрантя — дуже старий, зношений і рваний одяг.

2. Вправа «Читання з передбаченням».

Вчитель розбиває текст на частини. Добирає запитання до кожної з них. Після кожної частини веде діалог з дітьми.

І частина закінчується словами Тільтіль: «У нас немає черевиків».

— Як ви думаєте, про що ця історія?

— Вмотивуйте свою думку.

— Які головні герої п’єси?

— Що шукала фея?

— Чому їй не підійшов птах Мітіль?

— Для кого фея шукала Блакитного Птаха?

— На що була хвора онука феї?

— Як ви думаєте, чому фея звернулася саме до цих діток? (Бо вони добрі, щирі, не заздрісні.)

— З чого видно, що ці діти саме такі?

— На вашу думку, чи допоможуть ці діти феї?

3. Вибіркове читання.

— Відшукайте в тексті авторські ремарки.

Учні по черзі зачитують ремарки і пояснюють, для чого вони служать.

4. Вправа «Ми — актори».

— Скільки осіб потрібно, щоб прочитати І частину в особах?

— Чи потрібно автора? Чому?

Учні читають І частину п’єси в особах, використовуючи ремарки для підбору інтонації.

V. Підсумок уроку.

Бесіда на основі запитань.

— З яким твором почали ознайомлюватися?

— Хто його автор?

— Що таке п'єса?

— Для чого служать ремарки?

— Чи зацікавилися ви твором?

VI. Домашнє завдання.

Навчитися виразно читати І частину в особах. За бажанням прочитати уривок з п’єси у підручнику повністю.