Всі публікації щодо:
Гончар Олесь

Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2015 рік

СОЛОВ'ЇНА СТОРОЖА (Скорочено) (За Олесем Гончаром) - Лірика - КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ

Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити учнів сприймати змальовані словами образи природи рідної землі у прозовому творі, спостерігати за змінами в природі; розвивати зв'язне мовлення, вміння зв'язно висловлювати свої думки, творчу уяву; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Гра «Дощик»

Перепілка — гарна птиця,

Та хлоп’ят вона боїться,

Бо хлоп’ята беруть гілку

І лякають перепілку.

Не потрібно так лякать,

В неї п’ять перепелят.

2. Артикуляційна гімнастика

✵ «Смачне варення».

Посміхнутися; відкрити рот; широким язиком у формі «чашечки» облизати верхню губу.

✵ «Кулька».

Надути щоки; здути щоки.

✵ «Млинці».

Посміхнутися; відкрити рот; покласти широкий язик на нижню губу.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра «Хто краще?»

Конкурс на краще виразне читання тексту опису.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ми ознайомимось з оповіданням «Солов’їна сторожа» за Олесем Гончаром.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра «Передбачення»

— Прочитайте заголовок тексту з відповідною інтонацією.

«Солов’їна сторожа».

«Солов’їна сторожа»!

«Солов’їна сторожа» ?

— Як ви вважаєте, про що йтиметься в оповіданні, яке має такий заголовок?

2. Читання оповідання комбінованим способом (учитель — учні) (с. 68-70)

— Чи сподобалось вам оповідання?

— Який настрій воно у вас викликало?

— Які картини ви уявляли, читаючи його?

3. Фізкультхвилинка

4. Словникова робота

Читання слів «луною» за вчителем, потім — мовчки

Узбіччя

вруняться

відкриття

розвидниться

самісіньким

найнадійніша

короткочасної

підпадьомкнула

— Знайдіть тлумачення слова врунитися у підручнику (с. 69).

5. Читання твору учнями «ланцюжком»

— Від чийого імені ведеться розповідь?

6. Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання

— Яка пора року описується в оповіданні?

— Куди їхали подорожні?

— Яка погода була за вікном автомобіля?

— Як автор говорить про дівчинку?

— Як він її називає?

— Доведіть словами тексту, що всі з любов’ю ставилися до дівчинки.

— Де зупинилися подорожні?

— Як автор описує навколишній пейзаж?

— Від чого всі були в захваті?

— Голос якої пташки почули подорожні?

— Чи вдалося їм побачити перепілку?

— Як автор називає пташку? (Польова пустунка, жартівниця, звабниця)

— Що вразило подорожніх біля входу в музей?

— Поясніть зміст виділеного речення.

7. Гра «Засічка — кидок»

За командою «кидок» усі учні починають читати напівголосно текст.

За командою «засічка» — зупиняються й олівцем позначають останнє прочитане ними слово.

Цей текст таким саме чином читають ще раз. (Але не більше трьох разів!) Під час повторного читання діти переконуються, що прочитали більший обсяг — «засічка» поставлена вже далі. Це доводить їм необхідність багаторазового читання тексту, адже з кожним разом результати покращуються.

8. Робота за ілюстрацією

— Розгляньте ілюстрацію до твору.

— Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?

— Який настрій вони створюють? Як передають характер твору?

— Які рядки твору проілюстрував художник?

— Які відчуття викликає ілюстрація?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

— Що вас найбільше вразило в цьому творі?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати оповідання (с. 68-70).







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.