Всі публікації щодо:
Кащенко Адріан

Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2015 рік

УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. КОЗАЦЬКОМУ РОДУ НЕМА ПЕРЕВОДУ - Жанри прози - У КРАЇНІ ДИТИНСТВА

Мета: вдосконалювати навички виразного читання; закріплювати знання про минуле українського козацтва; розвивати зв'язне мовлення, вміння аналізувати, робити висновки; виховувати повагу до козаків, інтерес до читання.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

А тепер за парту всі сідайте рівно.

І до роботи візьмемось сумлінно.

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

Робота над скоромовкою. Гра «Дощик».

Діти читають хором.

✵ Накрапає дощ (тихо).

✵ Дощ пускається сильніше (голосніше).

✵ Злива (голосно).

✵ Дощ слабшає (тихіше).

✵ Дощ припинився (читання припиняється).

Стигле ґроно винограду

Ганна принесла із саду.

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ми поговоримо про українських козаків.

Славна добрими і героїчними традиціями українська земля. Її сини — запорозькі козаки — навіки увійшли до скарбниці пам’яті українського народу. Ми, її нащадки, маємо свято шанувати і примножувати козацьку славу. 14 жовтня відзначається свято Покрови Пресвятої Богородиці. Це свято було найбільшим святом для козаків. Цього дня у них відбувалися вибори нового отамана. Наші лицарі вірили, що свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю вважали своєю заступницею і покровителькою. Козаки настільки вірили в силу Покрови Пресвятої Богородиці і настільки щиро й урочисто відзначали свято Покрови, що впродовж століть в Україні воно набуло ще й козацького змісту та отримало другу назву — Козацька Покрова.

Наш народ завжди пам’ятатиме цю героїчну сторінку української історії, а хлопці наслідуватимуть козаків.

Готуючись до сьогоднішнього уроку, ви дізналися про життя козаків. Узагальнимо і перевіримо ваші знання.

ІV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Гра «Асоціативний кущ».

— Доберіть слова, пов’язані зі словом козак. (Кінь, чайка, оселедець, шабля, захист, воля, січ, вільний, сміливий, мужній тощо)

2. Гра «Доповни прислів'я».

✵ Той не козак, (що боїться собак).

✵ Козак, наче (орел).

✵ Козак вкраїнську любить мову, додержить завжди (свого слова).

✵ Україна — це козацька (мати).

✵ Ми з такого роду, що (любим свободу).

✵ Козак не боїться (ні тучі, ні грому).

✵ Козак усім народам друг, міцний у нього (дух).

✵ Козак — слабому (захисник).

✵ Хто в роботі, той і в (турботі).

3. Вікторина «З якого твору уривок?».

✵ Тисячам грабіжників пощастило сховатись у величезній печері. (Легенда «Тисячоголова печера на Чатир-Дазі».

✵ «Негоже запорожцям від смерті очі ховати». — помітив це курінний отаман батько Вернидуб. (Казка «Козацький рід».

✵ Королевич знов попросив допомогти. Гетьман погодився, але поставив перед королевичем вимогу — визнати владу козацького гетьмана над усією Україною. (За В. Антоновичем «Петро Конашевич-Сагайдачний».

✵ Прокинулись тоді їхні замордовані душі й мерщій давай розбивати на собі кайдани. (А. Кащенко «Про гетьмана Івана Сулиму».

✵ Запорозьку піхоту вважали найкращою в Європі. Вона героїчно, майстерно билась з ворогами на суходолі, шикуючись, як правило, у три шеренги. («Як козаки воювали».

✵ Лине гомін, лине гомін по степу німому. (З народного. «Максим козак Залізняк».)

✵ Гетьман підписав із запорожцями угоду. Він склав бажану присягу. Козаки приймали її в церкві села Будищі. (І. Борщак, Р. Мартель «Іван Мазепа».

4. Фізкультхвилинка

5. Конкурс знавців козацьких традицій

✵ Як називались козацькі кораблі? (Чайки)

✵ З чого вони виготовлялись? (З липи, верби, дуба)

✵ Що означає слово козак? (Вільна людина)

✵ Як називалось бойове укріплення козаків? (Запорозька Січ)

✵ Скільки козаків вміщувала одна чайка? (50-70)

✵ Який зовнішній вигляд був у кожного козака? (Голили бороду, голову, мали вуса та чуб-оселедець, який накручували собі на вухо.)

V. ПІДСУМОК УРОКУ

— Давайте повернемось до наших завдань на уроці. Чи виконали ми їх?

— Що вам сподобалось на уроці?

— Бажаю, щоб у вашому серці оселилися козацькі розум, відвага, сила, доброта, братерство, які б допомагали вам вирости гідними нашої славної України.

За шляхами, за дорогами,

За Дніпровськими порогами,

За лісами, за високими

Наші прадіди жили.

Мали Січ козацьку сильну,

Цінували волю вільну,

Й Україну свою рідну

Як зіницю берегли.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Майстер веселого цеху — Грицько Бойко».

Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.