Всі публікації щодо:
Драч Іван
Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 4 клас ІІ семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2015 рік
ЕТЮД ПРО ХЛІБ (Іван Драч) - Лірика - КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ
Мета: ознайомити учнів із твором Івана Драча «Етюд про хліб»; удосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; розвивати зв'язне мовлення учнів, образне мислення, творчу уяву; виховувати шанобливе ставлення до хліба.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Гра «Дощик»
Діти читають хором.
✵ Накрапає дощ (тихо).
✵ Дощ пускається сильніше (голосніше).
✵ Злива (голосно).
✵ Дощ слабшає (тихіше).
✵ Дощ припинився (читання припиняється).
Жук у житі зажурився,
Жвавий джміль десь забарився.
Жук дзижчить: «Хвилююсь я,
Дружба в нас на все життя».
2. Артикуляційна розминка
✵ «Термометр».
Широко відкривши рот, сказати: «жаааарко», а потім, максимально стиснувши губи, сказати: «хоооолодно».
✵ «Чистимо зуби».
Розсунувши губи, ніби посміхаючись, провести язиком по внутрішній стороні нижніх, а потім — верхніх зубів, ніби чистячи їх.
✵ «Труба».
Стиснувши зуби, максимально витягнути вперед губи, ніби граючи на трубі.
✵ «Фарбуємо дах».
Широко розсунувши губи в усмішці, не стуляючи зубів, водити кінчиком язика по піднебінню.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Хто краще?»
Конкурс на краще виразне читання вірша Дмитра Павличка «Зернина».
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Хліб! Яке велике значення у цьому слові. З давніх-давен наш народ понад усе шанував хліб. Його вважали священним, за нього велися війни. Від успіху хліборобства залежала доля країн і народів. Історія хліба сягає у глибину тисячоліть, вона сповнена радісних і драматичних подій.
Хліб на столі — це велика радість людям! Свіжий, духмяний, він увібрав у себе тепло сонця, всю щедрість матінки-землі, всю наснагу і невтомність людської праці.
— Сьогодні ми ознайомимося з віршем Івана Драча «Етюд про хліб». Спробуємо визначити, як він пов’язаний з віршем Дмитра Павличка «Зернина».
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Словникова робота
Читання тлумачень слів: етюд, сажа, черінь, білена у підручнику (с. 59-60).
2. Виразне читання вірша вчителем (с. 59-61)
— Які почуття викликав у вас вірш?
— Що ви уявляли, слухаючи його?
3. Фізкультхвилинка
4. Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша
— У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?
— Які слова виділите голосом під час читання?
5. Виразне читання вірша учнями
6. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
— Як ви вважаєте, хто пече хліб?
— Як у вірші говориться про підготовку хліба до випікання?
— Де випікається хліб?
— З чим поет порівнює розжарену піч?
— Яким ви уявляєте собі випечений хліб?
— Чи пам’ятаєте ви запах свіжевипеченого хліба?
Пахне хліб! Як тепло пахне хліб!
Любов’ю трударів і радістю земною,
І сонцем, що всміхається весною,
І щастям наших неповторних діб —
Духмяно пахне хліб!
— Із чим поет порівнює хліб?
7. Робота в парах
Гра «Віднови прислів'я»
На чорній землі |
любов гине. |
Не буде хліба, |
там домівка наша. |
Хліб — батько, |
будеш мати зерна гору |
Посій упору, |
білий хліб родить. |
Без хліба і |
не буде й обіду. |
Де хліб-сіль-каша, |
вода — мати. |
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Закінчи речення»
✵ Сьогодні на уроці я вчився…
✵ Я дізнався…
✵ Мене найбільше вразило…
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш (с. 59-61).