Всі публікації щодо:
Хоросницька Марія
Літературне читання 4 клас - Конспекти уроків до підручника О. Я. Савченко - 2018
ГОРДА НАЗВА МІСТА - ЛЬВІВ
Матеріал уроку. Марія Хоросницька «Звідки в міста назва — Львів».
Мета. Ознайомити учнів з історичним минулим нашого народу, походженням назви міста Львів і сприяти свідомому розумінню тексту вірша; формувати навички зв’язного мовлення і розвивати пізнавальні інтереси учнів.
Хід уроку
І. Мовна розминка.
1. Вправа на формування уміння уточнювати і розширювати висловлювання. Гра «Закінчіть речення».
Учитель починає речення, а школярі його закінчують. Передбачається, що може бути декілька варіантів відповідей.
«Я не розумію, звідки …».
«Я не знаю, чому …».
«А ти знаєш, що … ?».
«Я хотів побачити, як …».
2. Гра «Відновіть вірш».
На дошці записані рядочки з вірша. Учні «відновлюють». його.
Бо день міста в ріднім Львові — (3)
Пишна грива, очі сині, (1)
І воно вже на значкові. (4)
Левеня щасливе нині, (2)
(М. Людкевич)
II. Повідомлення теми та мети уроку.
— Чи знаєте ви, звідки походить назва міста Львів?
Чи є у вас якісь свої припущення?
— «Звідки в міста назва — Львів». — саме таку назву має вірш Марії Хоросницької, який ми прочитаємо сьогодні.
III. Опрацювання вірша М. Хоросницької «Звідки в міста назва — Львів».
1. Читання твору вчителем.
— Що ви дізналися з вірша про назву міста Львова?
2. Словникова робота.
Читання «пірамідок». слів із дошки.
син |
що |
рід |
княжа |
знаю |
князь |
дзвеніла |
Данило |
сильний |
перекотило |
народився |
Галицький |
3. Повторне читання твору вголос. Робота над змістом.
— Між ким відбувається розмова у вірші? Від чийого імені вона ведеться?
— Ким був Данило Галицький? Чому він сумував?
— На чию честь назвав князь місто, яке будував?
— Які побажання були для сина?
— То з яких часів у міста ця назва?
4. Вправи на розвиток швидкості читання.
а) Читання вірша «буксиром».
б) Гра «Знайдіть дію».
Учитель називає іменники з вірша, а діти знаходять у творі зв’язані з ними дієслова.
Слова: брата, князь, сім віків, слава, син, днина.
в) Гра «Знайдіть рими».
г) Читання в парі «Я тобі, ти мені».
Діти читають напівголосно. Один учень — перший рядок, а другий — наступний, і так до кінця вірша.
5. Розвиток зв’язного мовлення. Творче завдання.
— За змістом вірша складіть і розкажіть невелику легенду про походження назви міста Львова.
6. Робота в зошитах (с. 19 — 20, завд. 3 — 4).
7. Виразне читання вірша.
— З якою інтонацією прочитаєте слова молодшого брата? А старшого?
— Після яких слів зробите найдовшу паузу?
— На які слова треба зробити логічні наголоси?
— Який виберете темп читання — швидкий чи повільний?
IV. Підсумок уроку.
— Про походження назви якого міста дізналися?
— Львів не раз зазнавав страшних потрясінь. Його зовнішнє обличчя, життєвий простір та національний склад, заняття та культура його мешканців мінялися не тільки під впливом ходу сторіч, але й під впливом тих історичних змін, що тут наставали впродовж 700-річного існування міста.
Зараз це великий політичний і культурний, історичний і туристичний центр Західної України.
УРОК 30. УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ