Всі публікації щодо:
Глібов Леонід

Літературне читання 4 клас - Конспекти уроків до підручника О. Я. Савченко - 2018

ДВА БРЕХУНИ ОДНОЇ ПРАВДИ НЕ СКАЖУТЬ

Матеріал уроку. Леонід Глібов «Зозуля й Півень».

Мета. Продовжити ознайомлення учнів з особливостями байки; навчати виразно читати; розширювати словниковий запас школярів; розвивати уміння визначати головну думку байки; виховувати почуття справедливості.

Обладнання. Портрет Л. Глібова, ілюстрації до байки «Зозуля й Півень».

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Бесіда про особливості байки.

— Який розділ почали читати? Що таке байка? Хто найчастіше буває героями байки?

— Як називається повчальний висновок байки?

— Хто був першим байкарем, ім’я якого відоме світу?

2. Гра «Утвори пару».

— Прочитайте мораль байок, які ми читали, і пригадайте назву творів.

Друзі пізнаються в біді.

«Коник — стрибунець».

І діло, як на гріх, не діло — тільки сміх.

«Двоє приятелів і ведмідь».

Чужому лихові не смійся.

«Лебідь, Щука і Рак».

Хто кохав життя ледаче, непереливки тому.

«Чиж та Голуб».

— Яка із байок зайва у цій групі? («Двоє приятелів і ведмідь».) Чому?

II. Повідомлення теми та мети уроку.

— А сьогодні ми продовжимо знайомство з байками дідуся Кенара — Леоніда Івановича Глібова.

— Пригадайте, де народився видатний український байкар. (У с. Веселий Поділ на Полтавщині, 5 березня 1827 року.)

— Як його називали в дитинстві? (Льолик.)

— Як називається перший вірш Л. Глібова, який він написав у 13 років? («Сон».)

— Які за жанром твори писав Л. Глібов? (Байки, вірші, загадки, акровірші.)

— Щоб дізнатися назву байки, яку будемо зараз навчатися виразно читати й інсценізувати, відгадайте загадки.

✵ Хто з вас птаха того знає,

що дітей не доглядає,

яйця тихо, крадькома

в гніздах інших залишає? (Зозуля)

✵ По подвір’ї ходить птах

і співає по складах. (Півень)

III. Опрацювання байки Л. Глібова «Зозуля й Півень».

1. Бесіда про особливості птахів, які є героями байки.

— Що вам відомо про цих птахів?

— Де живе кожен із них? Які голоси мають?

— Чи гарно співають ці птахи?

2. Слухання байки (виразно читає учитель або звучить запис).

— Чи сподобалася вам байка?

— Чи є ще дійові особи, крім Зозулі й Півня?

3. Словникова робота.

а) Читання «сходинок». слів.

довíку

гóдить

клювáти

пурхнýв

крáлечко

вихваляє

невелúчка

виспівуєш

веселéнько

недоленька

милéсенький

жалібнéнько

— Прочитайте кожну колонку слів зверху вниз мовчки, а тоді знизу вверх — з прискоренням.

— Прочитайте тільки дієслова; слова, вжиті у зменшувально-пестливій формі.

— Доберіть синоніми до слів «довіку». «пурхнув».

— Поясніть значення слів «годить». «кралечко».

б) Тлумачення незрозумілих слів.

— Виберіть пояснення до кожного слова і поставте у кружечках відповідні цифри.

1. Потакати —

О

безрадісне.

2. Мерщій —

О

справді.

3. Знічев’я —

О

погоджуватися, потурати.

4. Далебі —

О

швидко.

5. Безталанне —

О

без причини.

— До якого слова зі «сходинок слів». синонімом є «потакати».

4. Самостійне повторне читання байки учнями (мовчки).

— Доведіть, що ви читали байку.

5. Розкриття ідейної спрямованості тексту. Вибіркове читання.

— За що хвалили одне одного Півень і Зозуля?

— Як Зозуля вихваляла спів Півня? З чим порівнювала його спів? Прочитайте.

— Що їй відповідав Півень? Якими словами звертався до Зозулі?

— Хто почув цю розмову? Що Горобець сказав, почувши ці розмови?

— Де у байці знаходиться повчання? Які слова з цього повчання стали прислів’ям? Як ви його розумієте?

— Як ви думаєте, ці слова стосуються птахів, чи автор мав на увазі когось іншого?

— Які риси людського характеру засуджує байкар? (Брехливість, облесливість, фальшивість.)

6. Вправи на розвиток техніки читання.

а) Гра «Хто швидше?».

— Прочитайте, як Півень звертався до Зозулі. (Зозуленько, зіронько моя, голубонько, кралечко моя, моя перепеличко.)

— А як Зозуля до Півня? (Півне, куме мій, братику.)

— Прочитайте усі слова у зменшувально-пестливій формі.

— Поміркуйте, чому їх так багато.

— Прочитайте спочатку усі питальні, а тоді — окличні речення.

— Знайдіть усі порівняння.

б) Гра «Дочитайте рядок байки».

Учитель або хтось із учнів читає перші слова якогось рядочка, а інші — дочитують його.

7. Робота над виразністю читання.

— Як ви думаєте, чи однаково слід читати слова Зозулі і Півня? Чому так гадаєте?

— Який тон читання виберете? (Ніжний, захоплений, облесливий.)

— У якому темпі будете читати? (Спокійно, повільно.)

— Виберіть і прочитайте речення, що мають звертання у тому тоні, який визначили.

— Перечитайте ще раз питальні речення так, щоб було чути питальну інтонацію.

— Скільки є окличних речень? А спонукальних? Прочитайте їх виразно.

— Яким тоном читатимете слова автора в кінці твору? (Упевнено — повчальним.)

8. Читання байки в особах. Інсценізація.

9. Робота в зошитах (с. 46 — 47, завд. 4 — 6).

IV. Підсумок уроку.

— Який твір читали? Доведіть, що «Зозуля й Півень». — це байка. Прочитайте ще раз мораль байки. Чи зрозумілий вам авторський висновок?

— Чого навчає байка? (Бути чесним, не треба лестити і без потреби вихваляти один одного.)

— Пам’ятайте про те, що вам у житті теж можуть зустрітися улесливі люди. Знайте, що це лихі люди. Вони не кажуть правди, щирих слів, а захвалюють там, де не слід цього робити, на погане кажуть добре. А ми можемо вірити їм і не будемо прагнути стати кращими.