Всі публікації щодо:
Дидактичні матеріали
Фольклор

Літературне читання 4 клас - Конспекти уроків до підручника О. Я. Савченко - 2018

ПІДСУМОК ЗА ТЕМОЮ ІЗ СКАРБНИЦІ УСНОЇ НАРОДНОЇ ТВОРЧОСТІ

Матеріал уроку. Галина Кирпа «Моя мова». Твори з розділу «Із скарбниці усної народної творчості».

Мета. Повторити відомості про жанри усної народної творчості; розвивати творчі здібності учнів; виховувати любов до рідного краю, культури рідного народу, гордість за талановитий український народ, який залишив нам таку багату спадщину.

Хід уроку

І. Узагальнення і систематизація знань учнів.

1. Повторення вивченого про казки, легенди і притчі.

а) Гра «Яке слово заблудилося?».

Діти слухають «ланцюжки» слів, знаходять «зайве» і пояснюють свій вибір.

Оповідач, розповідати, казка, оповідання.

Легко, легенький, полегшити, легенда.

Колискова, притча, щедрівка, забавлянка.

б) Бесіда.

— Які особливості кожного жанру? Пригадайте назви творів цих жанрів, які прочитали, вивчаючи розділ «Із скарбниці усної народної творчості».

— Чому дівчині Марусі вдалося розгадати всі загадки?

— Чим казка «Мудра дівчина» відрізняється від легенди «Місто Сміла» ?

— Назвою якого твору є прислів’я?

— Визначте у притчі «У пригоді» зачин, основну частину і кінцівку.

— Хто у прочитаних творах головний персонаж, а хто — другорядний?

2. Повторення вивченого про прислів’я і приказки.

— Послухайте початок влучного народного вислову, згадайте його кінець Визначте, це прислів’я чи приказка. Доведіть свою думку.

Хто багато читає, той … (багато знає).

Нема такого краму, щоб купити … (маму).

Хто не працює, той … (не їсть).

Ластівка день починає, а соловей його … (кінчає).

— Розкажіть напам’ять вивчені прислів’я.

3. Повторення вивченого про загадки.

— Творам якого жанру народ надавав великого значення як знаряддю розвитку уважності, мислення, кмітливості?

Гра «Складовиця».

Перед вами — складовиця,

А в ній загадка таїться

Уважні будьте, не зівайте,

А правильно все прочитайте.

— Які вислови, вірші про рідну мову ви знаєте?

II. Опрацювання вірша Галини Кирпи «Мова моя».

1. Читання вірша вчителем.

— Послухайте вірш. Із чим поетеса порівнює мову?

2. Словникова робота.

Учитель пояснює значення слів.

Терни — зарості колючих рослин; місце, заросле колючими кушами. Берегиня — добрий дух, охоронниця дому.

3. Повторне читання вірша вголос. Відповіді на запитання.

— З ким автор порівняв мову у першій строфі? Чому поетеса обрала саме таке порівняння?

— Що означає вислів, що мова «йде терновими стежками» ?

— З яким птахом поетеса порівняла мову у другій строфі? Поміркуйте, чому обраний образ саме цього птаха.

— Що означає порівняння мови з Берегинею?

— Що стверджує автор в останній строфі? Які терни, по-вашому, визбирує автор? Як це можна зробити?

— Як ставиться поетеса до рідної мови?

— До чого закликає вас цей вірш?

— Із чим ви можете порівняти рідну мову?

III. Контроль навчальних досягнень.

Робота в зошиті для тематичних робіт.

IV. Підсумок уроку.