ВСТУП. СЛОВО В ЖИТТІ ЛЮДИНИ - Світ фантазії, мудрості

Українська література. Конспекти уроків. 5 клас - І семестр - 2016 рік

ВСТУП. СЛОВО В ЖИТТІ ЛЮДИНИ - Світ фантазії, мудрості

Мета:

- донести до свідомості учнів роль художнього слова в житті людини, специфіку художнього образу; ознайомити учнів з різними видами мистецтва, визначити роль художньої літератури як мистецтва слова; навчити відрізняти художню творчість від інших видів діяльності людини;

- розвивати культуру усного мовлення, логічне мислення, увагу, пам'ять; збагачувати словниковий запас учнів; формувати кругозір, світогляд;

- виховувати в учнів почуття поваги до різних видів мистецтва, зокрема до літератури.

ТИП уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: книжкова виставка української дитячої літератури, портрети українських письменників, ілюстрації до казок, виставка зразків різних видів мистецтва, підручник.

СЛОВО — то найтонший різець...

Вміти користуватися ним — велике мистецтво.

В. Сухомлинський

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Забезпечення емоційної готовності до уроку

(Привітання З новим навчальним роком, обмін побажаннями.)

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Вступне слово вчителя

Вітаю вас, мої юні друзі, на першому уроці нового для вас предмета — української літератури. Ми вирушаємо сьогодні в нову мандрівку стежками одного з найдивовижніших мистецтв — мистецтва слова. На цьому шляху ви стрінетеся з відомими письменниками, чиї імена золотими літерами викарбувані на скрижалях української і вселюдської культури. Тож сподіваюся, що мандрівка буде для вас цікавою і корисною. Вірним супутником у ній стане підручник з української літератури. Погортайте його, будь ласка, і поділіться своїми враженнями. (Діти розглядають навчальну книжку З української літератури для 5-го класу, ознайомлюються зі змістом підручника, його головними розділами)

2. Обмін враженнями в парах із подальшим озвученням кількома учнями

3. Робота з епіграфом

(Учитель читає вголос епіграф уроку — слова В. Сухомлинського, коментує їх, залучає до бесіди учнів.)

· Чому В. Сухомлинський порівнює слово з різцем? (Слово — інструмент, яким можуть користуватися не всі. Мовлення може бути бідним, брудним, невиразним, а може зачепити найтонші струни людських душ.)

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

(Учні записують у зошити тему уроку, епіграф.)

IV. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда

· Яка ж роль слова в нашому житті? (Слово відкриває світ людині, викликає різні почуття: захоплення, здивування, замилування, гнів, обурення, сум. Воно робить людину небайдужою, будить її фантазію, творчу думку)

· До чого спонукає вислів видатного українського педагога „Вміти користуватися ним — велике мистецтво“? (Слово збагачує внутрішній світ людини, формує естетичні смаки, моральні й етичні принципи. Хоча, як відомо, необачно мовлене слово може образити, скривдити, принизити людину.)

2. Слово вчителя

Відтоді, як людина почала помічати навколо себе красу, захотілося порівняти її з чимось, передати, і виникло слово, яке зробило людину людиною.

Пізнати таємниці слова, його красу й силу допомагає нам художня література як вид мистецтва, яку творять талановиті сини й дочки України — поети, прозаїки, драматурги.

3. Словникова робота

(Учні роблять записи в зошитах.)

Мистецтво — галузь людської діяльності, яка задовольняє духовну потребу людини — любов до прекрасного.

Художня література — вид мистецтва, що відображає дійсність засобами слова в образній писемній формі.

Образне слово (художнє слово, образ) — слово, яке допомагає створити художній образ, що вражає своєю красою, загадковістю.

4. Слово вчителя

В основі художнього образу лежить дійсність. Це словесне відтворення різних подій, предметів, уявлюваних письменником.

Буваючи влітку в полі чи в саду, ви, мабуть, чули спів жайворонка. Жайворонок — пташка. Коли ж А. Малишко пише: „Сивий жайворонок клепле срібні дзвони в небесах“,— то це вже художній образ. У літературних творах усе змальовується за допомогою словесних художніх образів.

Інтерактивна вправа „Мозкова атака“

Красу навколишнього життя і людської душі можна відобразити не лише за допомогою слова (ручки, паперу), а й ...

(Разом З учителем учні заповнюють таблицю на ДОШЦІ, переписують таблицю в зошити.)

№ З/П

ВИД мистецтва

Засоби

Приклади

1

Художня література

Слово, ручка, папір

Т. Шевченко „Садок вишневий коло хати“

2

Живопис

Фарби, пензель

І. Рєпін „Запорожці пишуть листа турецькому султанові“

3

Музика

Гармонійні звуки, музичні інструменти

П. Майборода „Пісня про рушник“

4

Скульптура

Глина, гіпс, метал, камінь

Пам'ятник Т. Шевченкові в Каневі на Чернечій горі

5

Балет

Пластичні рухи

„Лускунчик“

6

Театр

Драматичне дійство, гра акторів, декорації

Вистава „Украдене щастя“ (за І. Франком)

7

Кіно

Гра акторів, прилади для запису звуків і зображення

„Тіні забутих предків“ (режисер С. Параджанов)

5. Розгляд фотомонтажів зі знімками різних

видів мистецтва, прослуховування аудіозапису пісні на слова А. Малишка („пісня про рушник“)

6. Бесіда

· Ми розглянули зразки різних видів мистецтва: живопису, скульптури, музики, художньої літератури. Хто творці цих видів мистецтва? (Художники, скульптори, композитори, музиканти, співаки, письменники)

· Які засоби використали митці у своїй творчості? (Фарби, пензель, камінь, метал, гіпс, звуки, музичні інструменти, СЛОВО)

· А як твориться художня література? (Словом)

· Твір Т. Шевченка „Садок вишневий коло хати“ — це зразок художньої літератури. Хто такий художник? (Творча людина, яка малює фарбами і пензлем на полотні, папері, дереві. Письменника також часто називають художником, але слова, бо він створюючи поезію чи прозу, змальовує (усно) образним словом людей, події, природу.)

7. Гра „чий портрет?“

(Учитель демонструє портрети українських письменників, твори яких діти вивчали в початковій ШКОЛІ: Т. Шевченка, І. Франка, М. Коцюбинського, Лесі Українки, П. Тичини та інші. Учні впізнають, чий портрет.)

· Яких українських письменників ви знаєте? Назвіть їхні твори, які ви читали.

8. Ознайомлення з книжковою виставкою дитячої української літератури. обговорення прислів'їв про книги

- Книга вчить, як на світі жить.

- Дім без книги — день без сонця.

- Купиш хорошу книгу — придбаєш розумного друга.

- Сонце освітлює людині шлях, книжка дає їй крила.

10. Інтерактивна вправа „займи позицію“

· Яке значення має художня література в житті людини? (Висловлювання учнів З обґрунтуванням своєї позиції.)

Можливі відповіді:

— За допомогою художньої літератури ми пізнаємо світ, людей, інші часи й народи, можемо зазирнути в майбутнє.

— Літературні твори ми сприймаємо почуттями, серцем, вони дають нам нові емоції.

— Художня література вчить нас поважати загальнолюдські цінності, виховує нас, вчить, як треба жити.

— Літературні твори розвивають образне мислення, спонукають до роздумів, мрій, відкривають світ краси, приносять естетичну насолоду.

— Читаючи високохудожні твори українських письменників, ми збагачуємо своє мовлення.

— Навіщо у XXI столітті взагалі читати, коли є такі потужні засоби масової інформації, як телебачення, відео, комп'ютер?

Підсумок учителя. Кожна з ваших позицій має право на існування. Але я не погоджуюся з тим, що людині техногенної епохи не потрібне мистецтво, а отже, ліричні почуття, відчуття краси.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

Рефлексія

(Фрази записані на дошці, учні ПО черзі продовжують одну фразу за бажанням.)

- Сьогодні на уроці я зрозумів (зрозуміла), що ...

- Я думаю, що література ...

- На уроці мені найбільше запам'яталося ...

- Я хотів би (хотіла б) ...

Слово вчителя. Слово... Воно наш постійний супутник у житті. Лише від нас самих залежить, які слова добирати для спілкування з іншими людьми. Такі, що допоможуть нам знайти друзів, чи такі, внаслідок вживання яких втрачаються гарні стосунки. Слово вимагає обережного ставлення до себе, вміння ним правильно користуватися. І зовсім неправильно ми чинимо, коли вживаємо грубі, непристойні слова, забуваючи, що яке слово скажемо, таке до нас і повернеться. А тому прислухаймося не тільки до слів інших людей, а й до того, як говоримо самі.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати тему за допомогою підручника та зроблених на уроці записів.






Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.