Українська література. Конспекти уроків. 5 клас - І семестр - 2016 рік

КАЗКА „ПРО ПРАВДУ І КРИВДУ“. ДОБРО І ЗЛО, КРАСИВЕ Й ПОТВОРНЕ, СМІШНЕ ТА СТРАШНЕ - Світ фантазії, мудрості

Мета:

- ознайомити учнів з народною казкою „Про правду і кривду“, допомогти усвідомити народне уявлення про добро і зло, смішне і страшне, красиве і потворне, зосередити увагу дітей на моральних акцентах казок: боротьбі добра і зла, красивого і потворного;

- формувати навички виразного читання казок, знаходження і виділення в текстах уривків, коментувати їх;

- виховувати людину-гуманіста, позитивні риси вдачі, бажання творити добро.

ТИП уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: виставка збірок українських народних казок та казок інших народів світу; ілюстрації до казок, підручник.

Правдою весь світ зійдеш, а неправдою ані до порога.

Народна мудрість

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство з українськими народними казками. Щоб переконатися, чи зрозуміли ви зміст казки „Про правду і кривду“, яку ви читали вдома, проведемо літературний диктант. Дайте письмові відповіді словами „Так“ чи „Ні“.

літературний диктант

- Є такі різновиди казок: цікаві і нецікаві. (Ні)

- У казках завжди є фантастичні елементи, чудодійні предмети, щось незвичайне. (Так)

- Казки починаються і закінчуються по-особливому. (Так)

- У казці „Про правду і кривду“ йдеться про трьох братів. (Ні)

- Дядько і небіж пішли вирішувати свою суперечку в суді. (Ні)

- Небіж виграв суперечку і став багатим королем. (Ні)

- Про те, як допомогти людям загатити греблю, викопати колодязь і вилікувати дочку короля, небіж вичитав в одній мудрій книзі. (НІ)

- Усі події в казках повторюються, як правило, тричі. (Так)

- Небіж був правдивим чоловіком. (Так)

- Небіж-король був щедрим і милосердним, не тримав зло на дядька. (Так)

- Дядька замучила бідність. (НІ)

- Зло в казці було покаране. (Так)

Взаємооцінювання

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Слово вчителя

2. Робота з епіграфом

(Учитель читає вголос епіграф уроку, коментує його, залучає до бесіди учнів.)

· Чому правда — кращий попутник? (Людина, ЩО живе за правдою, впевнена у своїх вчинках, вона не боїться бути викритою, поважна серед інших людей.)

· А чи є з вас такі, хто б узяв за попутника неправду?

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

(Учні записують у зошити тему уроку, епіграф)

V. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя

У кожного народу є свої традиції, свої звичаї, свої духовні цінності. Ними живе народ, на них виховує молоде покоління. І від того, якими є ці моральні цінності, залежить те, яким виросте покоління, які вчинки буде здійснювати, про що буде дбати.

У кожного з нас ще змалку є вірним супутником народна казка, яку підносили нам на чарівній палітрі мами, бабусі. А вони, у свою чергу, чули їх від своїх бабусь. І так казка передавалася з покоління в покоління, несучи свою неповторність, самобутність, свій яскравий національний колорит. Казки мають повчальний характер, і в них завжди є певна мораль. Одні казки виховували любов до рідної землі, рідної домівки, рідної матері, інші до народу і Батьківщини загалом. Усі казки прославляють мудрих, хоробрих та кмітливих і засуджують зрадливих, ледачих і підступних.

2. Бесіда за змістом казки

· Як розпочинається казка? Прочитайте зачин. Чи властивий такий зачин для казок? („Жили колись два брати: один багатий, а другий бідний, ЩО не казати...“. Такий зачин властивий для багатьох українських казок.)

· Хто є головними героями твору? (Багатий дядько та його бідний небіж)

· Про що засперечалися дядько та його небіж? (ЯК краще жити: правдою чи кривдою.)

· Чому багатий дядько впевнений у тому, що зараз правди немає, що скрізь панує кривда, а його небіж, незважаючи на свою бідність, впевнений, що за правдою жити легше? (БО небіж жив за правдою.)

· Куди вирушили дядько зі своїм небожем? (Питати людей по світу.)

· Кого вони зустрічали дорогою? Які відповіді отримували? (Чоловіка, пана, попа. Краще жити неправдою.)

· Чому небіж змушений був віддати всю свою худобу дядькові? Як йому жилося після цього? (БО він засперечався. Ще гірше стало жити.)

· Що є фантастичним у цьому творі? Знайдіть і зачитайте потрібний уривок. (Зустріч з чортами)

· Про які риси характеру хлопця свідчить цей уривок? (Кмітливість, сміливість)

· Чого зміг досягти хлопець своїм розумом сміливістю, розважливістю? (Став королем.)

· Яким, на вашу думку, був із хлопця король? Із чого це видно? (Добрим, щедрим, він обдарував дядька добром.)

· Чи зустрівся дядько зі своїм небожем? Як хлопець поставився до свого кривдника? Якби ви вчинили на його місці? (Хлопець вибачив дядькові кривду.)

· Яке запитання поставив король під час зустрічі своєму дядькові? Тож хто мав рацію в суперечці? (Краще жити правдою чи кривдою?)

· Чим закінчується казка? Чому з дядьком сталося нещастя? (Казка закінчується трагічно. З дядьком трапилося нещастя, тому ЩО він був заздрісний, злий, жадібний).

3. Вправа „Незакінчене речення...“.

З цієї казки я дізналася (вся), що ... (Правда завжди переможе кривду, хоча дорога до неї буде важкою та тернистою. Кривдники завжди понесуть кару. Жадібність і бажання легкої наживи ніколи не приведе до добра).

4. Хвилинка відпочинку

Один з учнів класу виходить до дошки. Уявляючи себе відомим казковим персонажем, характерними рухами показує, хто він. Учні повторюють рухи, відгадують персонажа.

5. Робота над особливостями побудови казки. Метод „ПРЕС“

1) Позиція. Доведіть, що цей твір — казка. (Невеликий за розміром розповідний твір З елементами фантастичного.)

2) Обґрунтування. Які елементи фантастичного трапляються в казці? (Зустріч з чортами, підслуховуванням ЇХНЬОЇ розмови, а потім виконання всіх умов, про які йшлося в підслуханій розмові, коронування небожа королем.)

3) Приклади. Яке магічне число трапляється в цьому тексті? Згадайте, у яких епізодах воно наявне. (Тричі запитували ЯК краще жити; зустріли трьох чоловіків; три чорти-слуги; три лиха, які наробили чорти людям; три дерева для того, щоб вгатити греблю; три відповіді, щоб привести ці дерева; царівна одужала через три дні.)

4) Висновок. Як ви гадаєте, до якого виду слід віднести казку „Про правду і кривду“? (У казці розкриваються взаємини між людьми, життєві конфлікти одержують казкове розв'язання, отже, це соціально-побутова казка.)

6. Робота в групах

Група „Художники“. Словесне малювання. Опишіть усно, яким ви уявляєте дядька-багача та бідного небожа.

Група „Психологи“. Порівняйте поведінку бідного небожа та небожа-короля. Чи змінилась вона?

Група „Фантасти“. Які елементи фантастичного є в казці „Про правду і кривду“?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

1. Рефлексія

Повернення до змісту епіграфа

- Знайдіть і прочитайте рядки, у яких міститься висновок казки.

- Яким прислів'ям можна передати основну думку цієї казки? („Неправдою світ перейдеш, та назад не вернешся“.) Коли на сьогоднішньому уроці ви чули ці слова?

2. Слово вчителя

Отже, ця казка нас навчає того, що людина повинна завжди жити за правдою. Правда повинна бути її вічним супутником. І лише за допомогою правди людина зможе досягти тієї мети, до якої вона прагне. А кривда, хоча вона ще існує на планеті, ніколи

й нікого не доведе до добра. І тому всім людям потрібно прагнути жити за правдою. А коли до цього буде прагнути кожен, і не тільки прагнути, а й чинити відповідно, то на землі рано чи пізно все одно пануватиме правда і справедливість.

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Усно описати, яким ви уявляєте життя на землі, де панує лише правда. Прочитати казку „Мудра дівчина“.