Всі публікації щодо:
Глібов Леонід

Українська література. Конспекти уроків. 5 клас - ІІ семестр - 2016 рік

Л. ГЛІБОВ. АКРОВІРШІ «ЩО ЗА ПТИЦЯ?», «ХТО ВОНА?», «ХТО РОЗМОАЛЯЄ?», «ХТО СЕСТРА І БРАТ?»

Мета:

- дати поняття про акровірш, ознайомити учнів з акровіршами Л. Глібова, вчити розглядати й коментувати особливості поетичних загадок, їхніх художніх засобів;

- розвивати кмітливість, пам'ять, творчу уяву;

- виховувати оптимістичний погляд на життя, почуття гумору, естетичне ставлення до природи.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: ілюстративний матеріал (фотографії: осока, сорока, гречка, просо), схема розгляду художніх особливостей акровіршів.

Теорія літератури: акровірш.

Ніколи не хвались,

Поки гаразд не зробиш діла.

Л. Глібов

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Перевірка домашнього завдання. Бесіда

✵ Коли і де народився Леонід Глібов? (5 березня 1827 р. в с. Веселий Поділ на Полтавщині.)

✵ Де друкував Л. Глібов свої твори для дітей? (Львівський журнал «Дзвінок» )

✵ Де він навчався? (Полтавська гімназія, Ніжинський ліцей)

✵ Під яким псевдонімом друкував твори для дітей? (Дідусь Кенир)

✵ Які особливості віршованої загадки «Химерний, маленький» ? (Це літературна загадка. Містить дві частини, у другій частині — відгадка. Із уживанням художніх засобів: епітетів, синонімів, фразеологічних висловів, дієслів.)

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Слово вчителя

Леонід Глібов — мудра людина, до якої потрібно прислухатись. Одну з його порад я обрала епіграфом сьогоднішнього уроку.

2. Робота з епіграфом

Від чого попереджає нас Л. Глібов? Я сподіваюсь, що ваші відповіді будуть виваженими та продуманими. А наприкінці уроку ми з'ясуємо, чи можемо похвалитись сьогоднішніми справами.

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

(Учні записують у зошити тему уроку, епіграф.)

V. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя

Л. Глібов — майстер одного оригінального виду загадок, який називається акровіршем.

Акровірш — поетичний твір, у якому початкові літери кожного рядка, прочитувані згори вниз, утворюють слово чи фразу. (Учні записують визначення в зошити.)

2. Виразне читання акровіршів «Що за птиця?», «Хто вона?»

3. Бесіда

✵ На яких особливостях згадуваного предмета (мухи) побудований акровірш «Що за птиця?» (Муха літає, водиться в людських оселях і біля них; часто непроханий гість, інколи важко відігнати — скрізь пролізе.)

✵ Які художні засоби використані і з якою метою? (Порівняння (як пташка), синоніми (просить, гнеться), контекстуальні антоніми (просить — є), протиставлення — два останні рядки; ці художні засоби допомагають яскравіше уявити описуваний предмет, знайти відгадку.)

✵ Які художні засоби є в акровірші «Хто вона?» (Епітет (лиха зима), метафора (сніжок злякається), зменшено-пестливі слова (сонечко, сніжок, тихенько, бистресенько, любесенько.)

4. Виразне читання акровірша «Хто розмовляє?»

5. Робота з текстом

Осока (річкова рослина)

Сорока(птах)

«Бідна удовиця»; «стала

Хникать жалібниця»;

«про мене забувають»

(на відміну від калини)

«Джеркотуха»;

має чим похвалитися:

про неї складена казка-примовка

для маленьких діточок

Чи бачили ви таку рослину, як осока, й такого птаха, як сорока? Про них наші біологи підготували інформацію.

6. Повідомлення учнів

Осока — багаторічна сіро-зелена рослина заввишки 60-150 см, з товстим кореневищем. Листки близько 1 м завдовжки, лінійні, шорсткуваті, з добре помітною центральною жилкою, знизу сизуваті, блискучі. Квітки в колосках, зібрані в колосоподібні суцвіття. Росте на болотах, луках, по берегах річок та озер, майже по всій Україні.

Сорока — це осілий птах, але в Скандинавії також і перелітний. Завдяки характерному чорно-білому оперенню і незвично довгому хвосту сорока неповторна і легко впізнавана. Сороки можуть досягати довжини приблизно 51 см, розмах крил становить близько 58 см. Зазвичай сороки є осілими птахами. Вони водяться в невеликих лісах, парках, садах, гаях, перелісках, часто недалеко від людського житла.

7. Бесіда

✵ Які особливості вірша «Хто розмовляє?» (Він побудований на діалозі, уживається багато художніх засобів.)

✵ Які художні засоби акровірша допомагають краще уявити описувані предмети, персонажі та відгадати їх? (Жартівливе словосполучення: ніхто ніде ніяк, слава не брехуха; зменшено-пестливі слова: кашку, діточкам; вигуки; окличні речення, натяки (дитяча гра-примовка.)

8. Хвилинка відпочинку

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки,

Вище руки підніміть,

А тепер їх опустіть.

Плесніть, діти, кілька раз,

За роботу, все гаразд.

9. Виразне читання акровірша «Хто сестра і брат?» напам'ять

10. Словникова робота

Сипанка — зерно, крупа; поливка — підливка.

11. Робота з текстом

Гречка(рослина)

Просо (рослина)

«Гарно прибралась»;

«росою вмивалась»;

«пахучії квіти»;

має славу — смачна страва

«Скрізь по людях склалася і про мене слава»;

«кипить моя страва» (куліш)

Що вам відомо про ці рослини? (Гречка, просо — це зернові культури.)

12. Повідомлення учнів

Гречка — рід рослин сімейства Гречані, круп'яна культура. З гречки виготовляють ядрицю — цілісне зерно (гречку), гречане борошно. Насіння охоче поїдають птахи. Батьківщиною гречки є Північна Індія, де її називають «чорним рисом». Квітки, зібрані в суцвіття, білі або рожеві. Вони з'являються в липні і приваблюють безліч бджіл. Після того як рослини відквітнуть, на них зав'язується дрібне трикутне насіння, що дозріває у вересні-жовтні. Гречка є двох видів — звичайна і татарська.

Просо — рід однорічних трав'янистих рослин сімейства Злаків. В Азії, Америці, Африці, Європі виростає близько 500 видів проса, у Росії — 8 видів цієї рослини. У дикоростучому вигляді просо — бур'ян або кормова рослина. Просо звичайне у дикому вигляді невідоме. З III тисячоліття до н. е. обробляється як сільськогосподарська культура в Китаї і Монголії. Це ярина, теплолюбна, посухостійка рослина. Із зерна проса отримують крупу (пшоно) і борошно. Як корм для худоби використовують зерно, лушпиння і солома.

13. Бесіда

✵ Про яку страву йдеться в останньому рядку акровірша? Що ви про неї знаєте? (Про куліш. Це давня козацька, селянська страва, яку часто варили в походах, у полі. Готують із пшона, засмажки із сала та цибулі.)

✵ Що нагадує за формою акровірш «Хто сестра і брат?» (Народну пісню)

✵ Які художні засоби найчастіше використовують у цьому акровірші? (Зменшено-пестливі слова: братичок, сонечко, листячко; звертання: вітрику, сестро милая; епітети: пахучії, смачна, добрі; діалог).

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Рефлексія

✵ Чи цікаві вам твори Л. Глібова? Якщо так, то чим? (Так. Адже вони водночас і гумористичні, і повчальні.)

✵ Як ви вважаєте, завдяки чому його герої такі оригінальні? (Завдяки мовним особливостям творів.)

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити теоретичний матеріал підручника.