Всі публікації щодо:
Вінграновський Микола
Українська література 5 клас - Розробки уроків - 2013 рік
Микола Вінграновський. Сіроманець. Гуманізм повісті. Доброта, вигадливість, рішучість Сашка, його здатність на самостійні вчинки, особливо у відстоюванні своєї позиції
Мета: навчати учнів переказувати найцікавіші епізоди повісті; характеризувати головного героя; акцентувати на моральні чесноти Сашка, внутрішні спонуки його добротворення; розвивати комунікативні уміння; виховувати доброту, гуманізм, бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
Засоби навчання: ілюстрації до твору, підручник, роздавальний матеріал, музичний супровід, мультимедійні засоби.
Перебіг уроку
І. Установчо-мотиваційний етап.
Слово вчителя.
Учитель читає на фоні музичного супроводу.
Тиха краса вільна. У цьому й полягає таємниця її привабливості. Це — секрет її вічності і відповідь на всі питання. Люди думають, що користуються нею, що володіють нею, — і вона великодушно дозволяє їм помилятися… до певного часу. Насправді ж тиха краса належить лише собі. І саме тому вона є Істинною, Справжньою Красою (Н. Шевченко).
— Скажіть, що ви відчували, слухаючи ці слова. Поясніть, як цей уривок пов’язаний з тим твором, який ми вивчали на попередньому уроці.
Бесіда.
Діти, ви прочитали повість «Сіроманець». Миколи Вінграновського. Цей твір, переконана, нікого не залишив байдужим. Герої твору чинять добро і зло. Наше завдання — глибоко осягнути зміст цих понять, збагатити свій досвід правильними висновками, навчитися любити природу, все живе, що оточує нас, людей.
— Що очікуєте від сьогоднішнього уроку?
— Що хочете дізнатися, зрозуміти?
II. Операційно-пізнавальний етап.
Переказування уривків повісті, які найбільше запам’яталися. Обґрунтування свого вибору.
Розглядання учнівських ілюстрацій.
— Прокоментуйте ілюстрації, створені вдома, покажіть відповідність художнього зображення конкретному уривкові твору.
Робота в парах.
— Поставте одні одним запитання за змістом твору.
Колективна робота.
Визначення теми, частин сюжету, зокрема кульмінації.
Гра «Уявімо персонаж».
— Визначте риси характеру героя.
Сашко…
Веселий, любить усе живе, кмітливий, сміливий, розумний, неслухняний, допитливий, добрий, необережний, вигадливий, боягуз, рішучий, добрий, байдужий.
Фізкультхвилинка.
Словесне малювання.
— Опишіть, яким ви уявляєте собі Сашка? Подайте портрет душі малого героя.
— А яким у вашій уяві постав Сіроманець?
Метод «Прес».
— Висловіть свою думку про героя (починайте словами «Я вважаю…»..
— Поясніть, чому ви так вважаєте («Тому що…»..
— Наведіть приклади-аргументи з тексту («Наприклад, .
— Узагальніть свою думку, підсумуйте («Отже…». «Таким чином…»..
Деталізація або розповідь від імені героя (на вибір).
— Уявіть, що ви Сашко. Перекажіть епізод, коли ви із Сіроманцем вирушаєте в далеку дорогу до Одеси.
Бесіда.
— У чому проявилися доброта, рішучість Сашка?
— Що відчули після прочитання твору?
— Якби ви змогли змінити перебіг подій у повісті, щоб ви написали?
III. Рефлексивно-оцінювальний етап.
— На що спрямовує автор читача своїм твором?
— Які приказки, прислів’я, казки ви знаєте, що можуть передати основну думку твору?
— Проведіть аналогію із сучасним життям. Чи актуальні сьогодні проблеми, озвучені М. Вінграновським у повісті «Сіроманець». Чому природу потрібно захищати?
VI. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
— Створити асоціативний малюнок «Світ Сашка».
— Підготуватись до написання контрольного твору.