Усі уроки української літератури в 5 класі - Г. В. Дідик, К. Ю. Голобородько 2019

I. Франко «Фарбований Лис». Образ лиса, риси його характеру
Світ фантазії, мудрості

Всі публікації щодо:
Франко Іван

К. С. Мазур

Мета: вчити учнів давати власну оцінку вчинкам і поведінці дійових осіб, відрізняти головних персонажів від другорядних, удосконалювати вміння виразно і правильно читати казку в дійових особах, пояснювати особливості літературної казки; виховувати осмислення негативної суті лицемірства, зазнайства і хвалькуватості в житті людини.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: картина з комплекту «Слово і образ», ілюстрації учнів до казки «Фарбований лис», «Пам’ятка».

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

1. Поясніть особливості літературної казки.

2. Виразне читання казки «Фарбований лис» в дійових особах.

3. Ілюстрована вікторина, складена за матеріалами ілюстрацій із комплекту «Слово й образ» та дитячими малюнками. Питання вікторини: До яких епізодів казки І. Франка «Фарбований лис» намальовані ілюстрації?

II. Вивчення нового матеріалу, робота з підручником

1. Ознайомлення з «Пам’яткою» для характеристики образів твору.

✵ Уважно прочитайте твір.

✵ Доберіть із тексту уривки для характеристики літературних героїв. Зверніть увагу на опис їхньої зовнішності, поведінку, мову.

✵ Як ви ставитесь до кожного з них? Доведіть свою думку, спираючись на текст.

✵ Ставлення автора до героя.

✵ Доберіть приказки і прислів’я для увиразнення вашої характеристики.

Фізкультхвилинка.

2. Бесіда про образи казки «Фарбований лис».

✵ Хто головний герой твору? Назвіть другорядні дійові особи казки.

✵ Визначте основні риси вдачі Лиса.

✵ Як жилося звірам за Лисового царювання?

✵ Як Іван Франко ставиться до Лиса?

✵ Мова героя?

✵ Ваше ставлення до героя казки;

III. Закріплення вивченого на уроці

Відомий український педагог В. Сухомлинський вважав, що казки, прочитані в дитячому віці, назавжди відкладають у серці «зернятка людяності, з яких складається совість». Ви, напевно, теж помітили, що казки приносять не лише естетичне задоволення, а й змушують нас замислитися над проблемами реального життя — вибором друзів, поведінки, правильного рішення. До таких роздумів спонукала нас казка І. Франка «Фарбований Лис».

Хвалькуватість та зарозумілість Лиса, його користолюбство, нечесність, хитрування, пихатість — ось риси вдачі цього казкового персонажу, які викликають, окрім сміху, ще й осуд.

Літературні казки подібні до народних. Однак у літературної казки є свої особливості. Оповідь літературної казки підпорядкована авторській волі, і в цьому її головна ознака.

Сюжет твору може бути досить відомий, але його тлумачення, художнє наповнення, характеристика обставин та персонажів належить автору. Читач бачить те, що відбувається, очима автора, який ділиться з нами життєвими спостереженнями. Остаточний висновок з того, що відбувалося в казці, також робить автор.

Ще одна особливість літературної казки — не традиційна для жанру казки мова зі сталими зворотами, а індивідуальна, авторська. В І. Франка вона витончена, барвиста і трохи іронічна, пересипана народними приказками.

IV. Домашнє завдання

Підготуйтесь до виразного читання від слів «Так минув рік… » до кінця казки. Використовуйте всі відомі вам засоби виразності. Дайте розгорнуту відповідь на запитання: «Кого і за що висміяв І. Франко у казці “Фарбований Лис”»?