Українська література 5 клас: Плани-конспекти уроків - Паращич В. В 2009

Розвиток зв'язного мовлення, творчий переказ або складання легенди про походження назви рідного міста, села (чи якогось місцевого топоніма, гідроніма)

Всі публікації щодо:
Розвиток мовлення

Тема. Розвиток зв’язного мовлення, творчий переказ або складання легенди про походження назви рідного міста, села (чи якогось місцевого топоніма, гідроніма).

Мета: розширити кругозір учнів, знання з історії та географії рідного краю; розвивати навички самостійної роботи з літературою; зв’язне мовлення, образне та креативне мислення, вміння чітко та послідовно викладати свої думки; виховувати любов і повагу до рідного краю, усної народної творчості; допитливість та спостережливість.

Тип уроку: розвиток зв’язного мовлення.

Обладнання: карти місцевості, малюнки, фотографії, репродукції з картин, де зображена дана місцевість; література місцевих краєзнавців, матеріали краєзнавчих, шкільних музеїв.

Теорія літератури: легенда та її ознаки, учнівський твір, засоби виразності.

ХІД УРОКУ

I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Повідомлення теми й мети уроку.

II. «ПОЕТИЧНА ХВИЛИНКА»

Варіант учителя.

Свято рідної мови

Це з чиєї намови

Свято рідної мови

В нашій школі було?

Цитьте, сови та круки,

Це було не з принуки,

Не комусь там на зло.

Ми покажемо гідно:

Мова, кожному рідна,

В нашім серці цвіте!

Мова давня-предавня,

Пребагата, преславна —

Всім відомо про те.

Свято рідної мови —

Не байдужі промови,

Не пусті балачки,

А пісні величаві

Віри, доблесті й слави,

Що плекали віки.

Це надія і ласка,

Це бабусина казка,

Це для хворого лік.

Свято рідної мови —

Це Тарасове слово,

Що не змовкне повік.

(М. Петренко)

Можливий коментар учня.

Рідна мова для кожної людини — це великий скарб. Уміле користування усіма багатствами мови обов’язково сприятиме успіху у спілкуванні, допоможе стати професіоналом у своїй справі. Врешті-решт, це ознака культурної, освітньої людини. Ось про це йдеться у поетичних рядках, цим вони нас і приваблюють.

IІІ. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

1. Слово вчителя.

Давайте спробуємо творчо обробити переказ або скласти власну легенду про назву свого села (міста, річки, краю). Твір на таку тему повинен містити ознаки жанру: зачин (вступ), основну частину, кінцівку (висновок), у ньому мають бути незвичайні, фантастичні елементи. Обсяг роботи — від 0, 5 до 1 сторінки.

2. Розвиток мовлення.

Усний переказ місцевих легенд і бувальщин про назви населеного пункту чи водойми.

Зразок

Щодо назви міста Куп’янськ Харківської області існує кілька версій. Одна з них говорить, що населення цього містечка у давнину займалося багатьма видами промислу, особливо торгівлею. Отже, від «купців» виникла «Купенка», а згодом і «Куп’янськ».

Друга версія говорить про те, що назва міста походить від «куп» — «горбів», на яких воно розташувалося. Кажуть, що у Куп’янську — сім погод, на кожному горбі і в кожній западині своя.

Третя легенда оповідає про те, що в давнину навколо міста були розташовані колонії бабаків (до речі, є вони й дотепер!). Риючи нірки, ці звірята роблять купки землі. Від них — і назва. Ці тваринки зображені навіть на старовинному гербі міста.

Останню версію можна розширити, додати вигадані, фантастичні елементи. Наприклад: одного разу бабаки своїм свистом (як козаки «вогняною поштою») попередили місцевих жителів про наближення татар, і ті встигли заховатися в лісі від ворогів.

3. Робота на чернетках. Самоперевірка, редагування творів.

Зразок твору.

Колись давно наше поселення знаходилося на краю Дикого Поля. З одного боку — безмежні простори, зарослі густою травою, а з другого — українські села й міста. В околицях водилося безліч звірів та птаства. Але найпомітнішими були байбаки, колонія яких оселилися на сонячних пагорбах. Скрізь виднілися купи чорної землі, які вказували на нірку байбака навколо. Найстаршим у цій колонії був Великий Байбак, мудрий і досвідчений. Він учив молодих розрізняти шуми: ось табун косуль пробіг, ось зграя лебедів полетіла — сиди собі спокійно. А як зачуєш тупіт коней, крики орди — тривога! Свисти щосили й ховайся в нірку. Люди почують тривожне пересвистування байбаків — і собі чи ховатися, чи до оборони ставати. Так і назвали на честь пильних охоронців місто спочатку Купенкою, а потім Куп’янськом. А портрет Великого Байбака зобразили на міському гербі.

4. Робота в чистовиках.

Зошити здаються для перевірки.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до тематичного оцінювання.

VI. ПІДСУМОК