Українська література 5 клас: Плани-конспекти уроків - Паращич В. В 2009
Особливості народної казки
Всі публікації щодо:
Фольклор
Тема. Особливості народної казки.
Мета: допомогти учням в усвідомленні композиційної та художньої специфіки казки як фольклорного жанру; розвивати навички образного, креативного мислення, зв’язного мовлення; виховувати на основі казок кращі людські якості.
Тип уроку: формування і вдосконалення вмінь та навичок.
Обладнання: таблиця «Особливості народної казки».
Теорія літератури: народна казка, зачин, кінцівка, трикратне повторення, фантастичне і реальне.
ХІД УРОКУ
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Повідомлення теми й мети уроку.
II. «ПОЕТИЧНА ХВИЛИНКА»
Варіант учителя.
Біля саду на межі
Із садка
В осінню пору
Поспішав їжак
В комору.
Ніс їжак,
Увесь зіпрілий,
Стиглих яблук
Кошик цілий.
Аж біжить назустріч
Друг:
— Я шукав тебе
Навкруг!..
Біля саду на межі
Їжаки присіли.
Довго друзі говорили —
Кошик яблук з’їли.
(В. Лучук)
Можливий коментар учня.
Ці поетичні рядки приваблюють кумедною картиною: два їжачки сидять на межі, позакладавши лапку на лапку, їдять яблучка й жваво обговорюють новини. У вірші утверджуються як дуже необхідні в житті добрі приятельські стосунки.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання.
а) Виразне читання (можна за ролями), переказування «ланцюжком» або улюблених уривків;
б) огляд і презентація ілюстрацій;
в) заслуховування продовжень казки;
г) повідомлення про казки народів світу, схожі за тематикою з казкою «Мудра дівчина».
2. Проблемне питання.
— Чи є у творі «Мудра дівчина» незвичайні, фантастичні елементи, які давали б привід назвати його казкою?
IV. ФОРМУВАННЯ І ВДОСКОНАЛЕННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Беседа.
Дайте відповідь на питання і на їх основі зробіть висновки про особливості народної казки.
— Як починаються казки «Названий батько», «Мудра дівчина» та інші, відомі вам?
— Як ці казки закінчуються?
— Скільки разів, як правило, повторюються події, явища в казках, по скільки предметів та героїв у них?
— Які чудодійні предмети зустрічаються в казках, що буває у них незвичайне?
— Які казки (переважно) за обсягом?
Очікувані висновки.
Казки переважно невеликі за обсягом, мають традиційний початок («Був собі на світі бідний селянин…», «Жили собі два брати…», «Зустрілися якось лисиця і журавель…» та ін.), характерну кінцівку («От вам казка, а мені бубликів в’язка», «Стали вони жити-поживати, добра наживати», «От вони живуть і хліб жують»).
Дії, явища повторюються, як правило, тричі.
У казках часто зустрічаються чудодійні предмети — чарівне дзеркальце, чоботи-скороходи, шапка-невидимка, скатерть-самобранка, килим-літак і т. ін. У казках звірі розмовляють і діють, як люди, королі й царі спілкуються з простими людьми й зазнають від них поразки.
2. Робота з підручником.
Звірте зроблені висновки з тими, які вміщені у підручнику. Доповніть їх, уточніть. Запишіть визначення зачину, кінцівки, особливостей казки до літературознавчого словничка.
3. Проблемні питання.
— Як ви думаєте, чому в українському і російському фольклорах є чимало однакових або схожих казок («Ріпка», «Курочка ряба», «Колобок», «Лисичка-сестричка» та ін.)?
— Які образні вислови є у вивчених казках?
(Хатка чепурна, біленька; дівчина така гарна, що сама як квіточка; гарна, як зірочка ясна; бідна така, що лата на латі; дідок обшарпаний, обідраний; як кіт наплакав тієї роботи; не має ні ложки молока та ін.)
— Чим ці вислови особливі і яку роль відіграють у казці? (Ці вислови образні, яскраві та виразні, часто вжиті в переносному значенні. Вони допомагають краще уявити описувані картини, персонажів, змалювати їхні характери, надають казці краси, цікавості та привабливості, впливають на почуття.)
— Чому люди люблять казки? (У казках люди виразили свою мрію про перемогу Добра і Справедливості над Злом; про повний достаток, про швидке пересування по Землі, про можливість бачити й чути на великій відстані. Багато з цих мрій давніх людей уже збулося.)
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
1. Клоуз-тести.
Допишіть речення.
— Народною казкою називається …
— Казкові герої наділені надприродною силою й дивовижними якостями, наприклад, Баба-Яга …
— За змістом казки поділяються на такі види: …
— Починається казка …, а закінчується …
— У казках поєднується реальне і …, красиве і …
— Казкові герої часто користуються чудодійними предметами, наприклад …
2. Головоломка.
Козак Мамай та Олесь Кмітливець захопилися шахами. Ось вони й вам пропонують прочитати крилатий вислів Д. Павличка, який відображає одну з основних думок уроку, за допомогою ходу шахового коня.
Відповідь. Життя без книги — хата без вікна.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити основні теоретичні поняття, що стосуються особливостей народної казки; скласти казку за даним початком:
«Продзвенів дзвоник з останнього уроку. Чергові прибрали клас і зачинили його. Як раптом почувся шелест, скрипіння, усе почало рухатися в кабінеті. Це ожили меблі й заговорили…» Підготувати «поетичну хвилинку».
VII. ПІДСУМОК