Українська література 5 клас: Плани-конспекти уроків - Паращич В. В 2009
Твір за улюбленим українським оповіданням про взаємини людини й природи
Всі публікації щодо:
Близнець Віктор
Тема. Твір за улюбленим українським оповіданням про взаємини людини й природи.
Мета: розвивати зв’язне мовлення учнів, уміння висловлювати свої думки про зв’язок людини й природи і літературі та в житті; уміння спостерігати за явищами природи, поведінкою тварин, описувати їх, робити висновки; виховувати любов до природи, бережливе ставлення до всього живого, милосердя й відповідальність за свої вчинки.
Тип уроку: закріплення та застосовування знань, умінь і навичок (або урок розвитку зв’язного мовлення).
Обладнання: ілюстративні матеріали до вивчених з української літератури оповідань про людину й природу.
Теорія літератури: оповідання, тема, головна думка, вступ, основна частина, висновок.
ХІД УРОКУ
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Повідомлення теми й мети уроку.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Відповіді учнів, самостійно підготовлені вдома, про цікаві випадки, спостереження над життям і поведінкою тварин.
ІІІ. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
1. Оголошення тем творів та їхнє обговорення.
Моє улюблене оповідання з української літератури про людину й природу.
Мої цікаві спостереження за явищами природи (поведінкою звірів, птахів, домашніх тварин).
Художня майстерність українських письменників у змалюванні природи та її взаємин із людським світом.
2. Інструктаж до написання творів:
1) Спочатку слід обрати тему, конкретизувати її (на основі якого твору ви будете її розкривати);
2) називається, обґрунтовується тема, структура твору;
— основна частина (найбільша за обсягом);
— короткий висновок;
3) твір може бути й незвичайної, нетрадиційної форми, наприклад, починатися з питання і відповіді на нього, якогось інтригуючого факту, навіть з кінця історії;
4) розповідь має бути логічною, послідовною, цікавою і грамотною, без перекручених слів, повторів, уживання слів та висловів у невластивому їм значенні;
5) обсяг твору — 0, 5 — 0, 75 сторінки;
6) яскравий, цікавий заголовок надасть творові більшої привабливості;
7) твір пишеться спочатку на чернетці, перевіряється, удосконалюється, потім записується у зошит.
3. Зачитування зразків.
Чого навчила нас Кривенька?
Мені дуже сподобалося оповідання В. Близнеця «Кривенька». У ньому розповідається про звичайних качок, але які це, виявляється, непрості птахи. Живуть вони за своїми, інколи досить суворими законами, які їм диктує інстинкт самозбереження. Кривенька качечка, потрапивши в біду, щосили тяглася до життя — і вижила. Хоч табун її не прийняв, вона знайшла вихід і вивела на волі пташенят, стала щасливою матір’ю.
Кривенька дуже кмітлива, вона відшукала безпечне місце для гнізда, знала де й коли можна підживитися, як налагодити стосунки із господинею. Ось як про це пише автор: «Так тихо, лагідно подавала голос тільки її Кривенька», або «Наситившись, вона ще раз покланялась бабі і глянула на неї так, як уміють дивитися тільки птиці…»
Отже, у Кривенької ми можемо повчитися любові до життя, стійкості в подоланні труднощів, кмітливості й доброти, вірності материнському обов’язкові.
Мурашник
Пішли ми якось на прогулянку до лісу. Там на галявині я побачив велику купу. Підійшовши ближче, зрозумів, що це мурашник. Став придивлятися. Спочатку здалося, що мурахи безладно бігають туди-сюди. Але ні: у кожного своя робота. Один заготовляє корм, другий сторожує, щоб ніхто чужий не заліз до мурашника, інші працюють всередині, дбають про чистоту житла й про потомство. Ось кілька маленьких комах тягнуть величезну гусеницю, яка в десятки разів більша за них самих. А ось мураха поліз по дереву, знайшов тлю і лоскоче її — «доїть свою корівку». Кажуть, що мурахи навіть розводять собі тлю. Ці комахи вміють передавати інформацію, доторкуючись лапками одна до одної. А скільки ще їхніх таємниць не розкрито!
Спостерігати за природою дуже цікаво й корисно. І я не розумію тих людей, які знічев’я руйнують мурашники, гнізда птахів, шкодять довкіллю.
4. Написання творів на чернетках.
5. Зачитування, обговорення (взаєморецензування), коментарі вчителя.
6. Робота над удосконаленням тексту.
7. Запис у зошит.
Якщо часу мало, цю роботу продовжити вдома. Зошити з готовими роботами зібрати.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати «поетичну хвилинку» (або дописати твори).
V. ПІДСУМОК