Усі уроки української літератури в 5 класі - Г. В. Дідик 2008
Євген Гуцало «Лось»
Рідна Україна. Світ природи
Всі публікації щодо:
Гуцало Євген
Л. Л. Ткаліч
Мета: розглянути жанрові особливості твору, продовжити характеристику образів, навчати елементам компаративного аналізу; розвивати вміння міркувати про великий світ природи і людей у ньому, усвідомлення турботи про світ природи і рідних людей як неодмінну рису гуманної поведінки; повторити відомості про природу рідного краю.
Тип уроку: формування умінь, навичок;
Обладнання: тексти, Червона книга України, збірка загадок.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
Визначення переможця конкурсу «Лінгвістичний», представлення малюнків до твору.
II. Оголошення теми, мети, завдання уроку
III. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу
1. Запитання для бесіди.
✵ Що можна додати до характеристики дядька Шпичака? Чи має він хоч одну позитивну рису?
✵ Зачитайте опис зовнішності дядька Шпичака. Про яке ставлення автора до героя можна сказати? Підтвердіть свої міркування посиланням на текст.
✵ Пригадайте, як різні люди (працівники заповідника, мисливці) ставились до лося. Зіставте їхні вчинки зі вчинком Шпичака. Який висновок можна зробити?
✵ Як ви думаєте, що керувало діями хлопчиків та їхнього дядька? Дайте оцінку їх вчинкам.
✵ Як характеризують Шпичака його останні думки та переживання? Відповідь аргументуйте рядками з твору.
2. Порівняння оповідання «Лось» з творами зарубіжної літератури.
✵ Які твори про світ тварин читали на уроках зарубіжної літератури?
✵ Порівняйте ці твори за допомогою таблиці (таблиця на дошці, учні працюють у зошитах).
Є. Гуцало «Лось» |
Р. Кіплінг «Мауглі» |
Е. Сетон-Томпсон «Лобо» |
Тема: Людина і світ природи |
||
Роль людини: друг — ворог |
||
Риси людини: жорстока, підступна...; милосердна, добра... |
||
Риси тварин: беззахисна, сумирна... |
3. Жанр та мова твору.
✵ Назвіть ознаки оповідання як жанру літератури.
✵ Доведіть, що «Лось» — оповідання.
✵ Доберіть синоніми до слів читати, смирний, втямити, неквапно, почвалав.
✵ Знайдіть у тексті епітети, порівняння.
✵ Поясніть значення слів, виразів: надати ходи, гнідий, шумовиння.
4. Тваринний світ Черкащини.
✵ Цікаво, а хто скаже, чи живуть лосі в лісах Черкащини? Які ще тварини там є?
✵ Які природоохоронні території є на Черкащині?
✵ Чим відрізняється заповідник від заказника?
✵ Наведіть приклади відомих вам пам'яток природи Черкащини?
✵ Які правила поведінки треба виконувати в природі?
✵ Які природоохоронні заходи здійснюють учні вашого класу, школи? Відгадайте загадки. Хто з цих тварин не живе у лісах? (Додаток)
IV. Підсумки уроку
✵ З якого метою Є. Гуцало написав оповідання «Лось»?
✵ Чого воно нас навчає?
✵ Назвіть найважливіші риси гуманної людини?
✵ Чи вважаєте ви себе гуманною людиною?
V. Домашнє завдання
✵ Конкурс «Я — письменник».
✵ Продумати, як могли розвиватися події далі. Написати продовження оповідання.
Додаток
Червонясту шубку має, По деревах все стрибає, Як намисто оченята, Хто це? Можете вгадати? (Білка) |
Звірятко маленьке, Взимку біленьке., Влітку сіреньке. По полю стриб, стриб. (Заєць) |
Літом наїдається, Зимою висипається. (Ведмідь) |
Тварина рогата, Ще й рогів багато. Хто це? (Лось, олень) |
У сорочці кам’яній Ходить все життя одній — Отака невдаха! Хто це? (Черепаха) |
Прийшла вона з довгим віником На бесіду з півником. Схопила півня на обід Та й замела мітлою слід. (Лисиця) |
На дереві грається, У гору піднімається, Кривляється, чіпляється, На хвостику гойдається. І зветься це малятко Веселе... (Мавпенятко) |
Дуже товсті ноги маю. Ледве їх переставляю. Сам високий я на зріст, Замість рота в мене хвіст. (Слон) |
Це кому узимку сниться, Що достигли вже суниці. Дикі яблучка, грушки, І чорниці, і грибки? Влігся зручно на бочок В ліжку з листя... (Їжачок) |