Всі публікації щодо:
Пісні
Чарнецький Степан

Українська література 6 клас - Розробки уроків - Р. Орищин - 2017 рік

Ой у лузі червона калина похилилася С. Чарнецького і Г. Труха — пісня, що стала народною

Мета: проінформувати учнів про січових стрільців, з’ясувати особливості стрілецької пісні «Ой у лузі червона калина похилилася», вміти пояснювати її символи та визначати провідні мотиви; розвивати культуру зв’язного мислення, вміння робити висновки та узагальнення; виховувати осмислене почуття патріотизму, віри в щасливе майбутнє свого народу.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Засоби навчання: підручник, схема «Спільне і відмінне між духовним та народним гімном України» (її зміст — у конспекті уроку), портрети П. Чубинського і М. Вербицького, проектор.

Випереджувальне завдання: два учні готують повідомлення про С. Чарнецького і Г. Труха.

Епіграфи до уроку:

В піснях і труд, і даль походу,

І жаль, і усміх, і любов,

І гнів великого народу,

І за народ пролита кров.

Максим Рильський

Стрілецькі пісні — воістину документ епохи.

Тарас Салига

Перебіг уроку

I. Організаційний етап.

II. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Поетична хвилинка.

«Всовується, наче вуж, самота моя до мене опущеними стежками. То мовчазлива, задумлива, сумна, то ввічлива, як добра мати, гоїть біль мого серця.

Тоді прилітають до мене давно пережиті спомини і в’яжуться з теперішніми, наче китиці барвних цвітів.

І говорять мені шепоти таємничої природи: «Не числи в зів’ялім вінку червоних рож, держи свої спомини болю кріпко, щоби підняти зів’ялі листочки… Не розгадуй вічно тайни, не рани серця свого! А як весна застукає до твоїх дверей, відчини їх, як за часів щасливих!»

О, хто, як не Ти, шепче в природі до мене! Хто, як не Ти, в моїй безмірній тузі сміється до мене промінням сонця! Твоя то стать виринає на обрії прозорих хмарин, струнка, гнучка, — і зникає, як ніжна павутина, і ніхто не може запитати, куди ідеш, звідки прийшов, і ніхто не може Тебе вдержати…

Хай буде благословенна самітність, бо в ній знаходжу Тебе. Коли настане темна бурхлива ніч й моя душа заплаче за минулим щастям, коли сон зморить зболілі вії, прийди в сни і розкажи — Ти ж знаєш, що мені маєш розказати! І хай слова Твої залишаться в мене, як ті краплі роси на листках, щоб я вранці, збудившися зі сну, благословила Тебе за княжий дар від Тебе, МІЙ НЕЗАБУТНІЙ СИНУ!..»

Ці до щему зворушливі рядки народилися в зболеному від розпуки материнському серці Олени Берези, котра присвятила їх найдорожчому синові Стефанові, що загинув за рідний край у 1919 році, як і єдину поетичну збірочку під назвою «Материнська пісня». Але поряд з гіркотою непоправної розлуки до матері приходить і розрада: її Стефан, як і багато інших січових стрільців, упав за Вітчизну, щоб жити в народній пам’яті.

Слово вчителя.

Сьогодні ми з вами перегорнемо ще одну сторінку нашої звитяги, відкривши для себе неймовірний світ стрілецької поезії. Її авторами ставали військові провідники Українських січових стрільців, так звані «молодомузівці», безпосередні учасники війни та представники постстрілецтва: Іван Франко, Осип Маковей, Уляна Кравченко, Богдан і Левко Лепкі, Степан Чарнецький, Богдан Кравців, Роман Купчинський, Григорій Трух…

III. Актуалізація мотивації уміння школярів; відтворення й узагальнення понять і засвоєння відповідної їм системи знань.

Робота з підручником.Евристична бесіда.

1. Що ви знаєте про січових стрільців? 2. Чи можна їх назвати патріотами своєї батьківщини і чому? 3. Які стрілецькі пісні ви знаєте? 4. Хто з наших сучасників гідно продовжив започатковану боротьбу за українську незалежність?

Літературознавчий практикум (основні поняття учні записують у зошити).

Стрілецькі пісні — це патріотичні пісні, створені бійцями загонів Українських січових стрільців під час національно-визвольної боротьби українського народу (1914-1920 рр.).

Фізкультхвилинка.Робота з текстом пісні-гімну.

Сьогодні ми з вами ознайомимося зі справді народним гімном України, піснею «Ой у лузі червона калина похилилася».

Інтелектуальна розминка.

Заслуховування повідомлень учнів про Степана Чарнецького і Григорія Труха.

Колективне заповнення схеми «Спільне і відмінне між духовним та народним гімном України».

IV. Узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок.

Лінгвістична вправа «Кліше».

За поданою схемою учні заповнюють таблицю «Художні особливості стрілецької пісні «Ой у лузі червона качина похилилася».

Художні особливості стрілецької пісні «Ой у лузі червона калина похилилася»

Художні особливості

Приклад із твору

Повторення


Метафори


Звертання


Епітети


Риторичні оклики


Створення асоціативного ланцюжка.

Учитель показує на екрані ключове слово (символ), пропонуючи учням продовжити його власним трактуванням.

Калина — вічна любов - безперервність життя роду — вірність, дівоча краса і чистота — материнство — нескореність і стійкість — українське козацтво — символ рідної землі.

V. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

Метод «Прес».

Пісня «Ой у лузі червона калина похилилася» — яскраве втілення патріотичного ставлення до рідної землі.

1. Я вважаю, що, слухаючи її, необхідно… 2. Наприклад… 3. Отже, пісня…

VI. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

— Обов’язкове: навчитися виразно читати пісню «Ой у лузі червона калина похилилася».

— За бажанням: записати з уст своїх рідних і близьких стрілецьку пісню, яку співають у вашому регіоні; використовуючи репродукцію картини Івана Марчука «Пробудження», поміркувати, яке пробудження на ній зображено.

— Випереджувальне завдання: чотири учні вчать напам’ять стрілецькі вірші, один учень — вірш В. Романюка «З ласки Божої» (орієнтовний матеріал — у конспекті наступного уроку).На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.