Розробки уроків української літератури в 6 класі - Л. М. Фурман 2014

Т. Г. Шевченко «Думка» («Тече вода в синє море…»)

Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Мета: ознайомити учнів з поезією Т. Шевченка героїчного змісту, з'ясувати патріотичні мотиви твору, його героїчний пафос, зображення в поезії історичного минулого, поглибити знання з теорії літератури про ліричний твір і строфу;

розвивати активний словник школярів, пам'ять, увагу, спостережливість, логічне мислення; вміння співставляти, узагальнювати, робити відповідні висновки; навички виразного читання, раціонального використання навчального часу;

виховувати почуття пошани до творчості Великого Кобзаря, повагу до історичного минулого нашої країни, патріотичні почуття; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет Т. Г. Шевченка, бібліотечка творів Великого Кобзаря, картина Л. Жемчужникова «Кобзар на шляху», дидактичний матеріал (літературна вікторина), ребуси, фото сторінка.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Літературна вікторина «Чи знаєте ви Т. Шевченка?»

Батьківщиною для Т. Шевченка, місцем де він народився є… (Черкащина)

Перші скупі знання малий Тарас отримав … (з церковнослов'янської книги у школі сільського дяка)

Чому життя для малого Тараса було нестерпним? (Батько одружився вдруге, мачуха була злою)

З якого часу Тарас залишився круглим сиротою? (З одинадцяти років) Змалку в обдарованій від природи дитині був талант … (художника)

Чим малював майбутній митець? (Вугіллям, крейдою, олівцем)

У якого пана малий Тарас служив казачком? (П. Енгельгардт)

З якими талановитими митцями познайомився Шевченко? (І. Сошенком, К. Брюлловим, В. Жуковським)

Де і в якому закладі навчався Тарас Григорович, після чого став відомим художником? (У Петербурзі, в Академії мистецтв)

3а яку суму було викуплено Т. Шевченка з кріпацтва? (2500 крб.)

Які композитори звернули свою увагу на творчість Т. Шевченка? (К. Стеценко, С. Людкевич, Я. Степовий, М. Лисенко)

За що Шевченка було прозвано Кобзарем? (У 1840 р. побачила світ перша книжка поезій письменника «Кобзар»)

III. Перевірка домашнього завдання

1. Розгляд учнями малюнків за темою «Минувшина у творах Кобзаря» з відповідним коментарем.

Визначення кращих творів мистецтва.

Чи є серед вас, шановні учні, майбутні митці, спадкоємці Великого Кобзаря?

Який зв'язок можна прослідкувати між мистецтвом слова і мистецтвом живопису?

2. Марафон поезії Т. Шевченка

IV. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

V. Основний зміст уроку

Говорячи про життя Т. Шевченка, ми впевнені, що одна згадка про подібних людей спроможна підняти і облагородити нашу душу, хоча б на мить відірвати нас від життєвих дрібниць і понести в заманливі простори ідеалу.

П. Грабовський

Робота з словником літературознавчих термінів.

1. Теорія літератури

1.1. Ліричний твір, лірика (від гр. lirikos — музичний, наспівний) —

1) Один з трьох основних родів літератури (поряд з епосом і драмою), що відображає життя, показуючи окремі переживання людини, її думки, почуття, викликані певними життєвими обставинами.

2) Сукупність творів цього роду поезії. Залежно від характеру розрізняють основні види: гімн, ода, послання, сонет, романс, елегія. За змістом розрізняють лірику громадсько-політичну, філософську, любовну, пейзажну, інтимну.

1.2. Строфа (гр. strophe) — (повертання) — сполучення двох чи кількох віршованих рядків, об'єднаних системою рим та загальною інтонацією або тільки загальною інтонацією. Залежно від кількості рядків розрізняють двовірш (дистих), тривірш (терцет), чотиривірш (катрен), п'ятивірш, шестивірш (секстина) та ін. Строфа — це найбільша ритмована одиниця у віршованому творі. Існує й однорядкова строфа — одновірш.

2. Опрацювання твору Т. Шевченка «Думка» («Тече вода в синє море…»)

2.1. Виразне читання поезії тим учнем, кого виявлено найкращим в ораторському мистецтві.

2.2. Тема: зображення суму, туги козака за рідним краєм, батьком, ненькою старою, молодою дівчиною під час перебування далеко на морі.

2.3. Ідея: співчуття козаку, який повсякчас сумує за милою країною («думав доля зустрінеться, а спіткалося горе»).

2.4. Основна думка: наймилішим для кожної людини є те місце, де вона народилася, живе, - батьківська хата, люди, природа, і коли втрачається це все, то відчуваєш себе нещасним, самотнім.

2.5. Обговорення змісту твору за питаннями:

Що шукає козак? (Долю) Як зрозуміти значення слова доля?

Поясніть наступний рядок з поезії: «Пішов козак світ за очі».

Яке життя пророкує думка козакові на чужині?

Яку ж долю хотів зустріти козак? Чи зустрів він її? Через що?

Як зрозуміти останні рядки твору?

Чому для нас рідний край — наймиліший?

За яких обставин людина покидає рідний край?

Від чого залежить те, про що думає людина?

2.6. Гра «Шукачі скарбів». Визначити епітети., метафори, порівняння.

- епітети: «синє море», «серце козацьке»;

- метафори: «грає море», «грає серце», «думка говорить», «спіткалося горе»;

- риторичні запитання: «Куди ти йдеш, не спитавшись?», «На кого покинув?»

3. Розгадування ребусів

Ребус №1

Прочитайте рядки з вірша Т. Г. Шевченка.

(«Обніміться ж, брати мої, молю вас, благаю!»)

Ребус №2

Які рядки з вірша Т. Г. Шевченка, що покладений на музику, тут зашифровано?

(Т(ин) (п)ече(ра) в(ус) (с)ода з пі(ч) д явора (к) я(р) ро(т) м на долин (д) у (б). - «Тече вода з-під явора яром на долину»).

VI. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів

VII. Домашнє завдання

Вивчити напам’ять поезію «Думка» («Тече вода в синє море…»), підготувати повідомлення про І. Підкову