Розробки уроків української літератури в 6 класі - Л. М. Фурман 2014
Урок літератури рідного краю. Сприймати розумом і серцем. Ще одна зустріч з Кобзарем
Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас
Мета: активізувати цікавість учнів до постаті Т. Шевченка, познайомити з творами про Кобзаря, створеними на Поділлі як представниками старшого покоління, так і зовсім юними.
Тип уроку: урок-презентація.
Випереджувальне завдання: цікаві факти з життя Кобзаря; ілюстративний тематичний матеріал; «Поетичний калейдоскоп»
Обладнання: книжкова виставка «Всесвітня велич Кобзаря», повість М. Магери «Кам’янецькими стежками», звукозапис «Заповіту», збірка Гончарової Анастасії «Наш Тарас»
Живуть, Тарасе любий, поміж нас
І голос твій, і пензель твій, і слово
І. Кобзюк
Минуть роки, як ті хмарки…
Шевченка вірші - навіки!
!!А. Гончарова
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
II. Визначення емоційної готовності до уроку
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
III. Оголошення теми, мотивація навчальної діяльності
ІV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
Вступне слово вчителя
Він був як полум’я. Його рядки -
Дзвінкі і небезпечні, наче криця,
Переживуть і жито, і пшеницю,
І хліб, і сіль, і війни, і віки.
Л. Кисельов
Ці слова про Тараса Шевченка, людину - легенду, символ незламності і боротьби, українського пророка, борця за щастя народу. Ми переглянемо найважливіші сторінки життя Людини, яка кожним словом, кожним променем думки живе в серці свого народу. А «Кобзар» Шевченка - книга геніальна, сприймати її треба особливо - розумом і серцем. Вона оселилася в кожній родині, її знала напам’ять неграмотна бабуся й навчала своїх онуків. І так велося з покоління в покоління.
2014-й - рік особливий в українському національному календарі, це рік 200 - ліття з дня народження Т. Шевченка.
Летять роки, минають століття, а Кобзар - вічний!
(Звучить фонозапис «Заповіту»)
Учитель.
- А що знаєте про Кобзаря ви?
«Установи відповідність».
22 травня 1861 р. а) народився Т. Шевченка
9 березня 1814 р. б) перепоховання поета на Чернечій горі в Каневі
10 березня 1861 р. в) викуп Тараса з неволі
1840 рік г) день смерті поета
д) вихід у світ «Кобзаря»
Міні-тести «Т. Шевченко»
1. Т. Шевченко народився у селі:
а) Кирилівка
б) Моринці
в) Катеринівка
2. Сім’я Шевченків належала пану:
а) Терещенку
б) Енгельгардту
в) Ільченку
3. Тарасового діда звали:
а) Григором
б) Іваном
в) Петром
4. Сестри Тараса
а) Катерина і Ярина
б) Оксана і Килина
в) Орися і Катерина
5. Його брати:
а) Йосип і Петро
б) Микита і Йосип
в) Іван і Григорій
Творчі завдання учнів «Випереджувальні завдання»
Слово «ілюстраторам» (демонструють дібране, коментуючи стисло матеріали; розповідь учнів доповнює шкільний бібліотекар: демонструє повість М. Магери «Кам’янецькими стежками», стисло розповідає про автора і зміст твору)
Слово «пошуковцям» (цікаві факти з життя Шевченка)
Приклади
1. Із шедевра політичної лірики Т. Шевченка - «Заповіту» - часто починається знайомство народів світу із творчістю співця України. Маємо близько 500 перекладів пісні мовами світу.
2. На слова «Заповіту» написано понад півсотні музичних творів (М. Лисенко, М. Вербицький, К. Стеценко, Я. Степовий та ін..)
Слово «декламаторам»
«Поетичний калейдоскоп» (уривки з відомих творів поета)
V. Презентація збірки «Наш Тарас»
Учитель
У нас сьогодні ще одне цікаве знайомство. Це збірка «Наш Тарас» і її автор - Гончарова Анастасія, випускниця Дунаєвецького НВК (учитель демонструє збірку, стисло розповідає про неї. Зі своєю збіркою А. Гончарова перемогла на районному, згодом - обласному і стала учасницею XI Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості, присвяченого Шевченківським дням, у номінації «Література»).
Слово учениці
Анастасія розповідає про себе, читає поезії «Наш Тарас», «Портрет Шевченка», «Він завжди з нами буде».
Читання поезій учнями - «декламаторами» («Полум’яні вірші», «Його боялися царі», «Моя рідна сторононька», «Буду «Кобзаря» читати», «Мрії Кобзаря»).
Робота над мовою і змістом поезій
Трибуна думок «Я так думаю»
- Що нового й важливого ви відкрили для себе, працюючи на уроці?
- Як допомагає поезія Т. Шевченка мені краще пізнати світ, в якому я живу?
- Які вірші Насті мені найбільше сподобались і чому?
- Які художні образи вразили, які рядки поезій запам’яталися найбільше?
VII. Заключне слово вчителя Оцінювання учнів
VIII. Домашнє завдання
(на вибір)
1. Вивчити напам'ять поезію, яка найбільше сподобалась.
2. Лист Кобзареві.
3. Ілюстрація до поетичного твору, що запам’ятався.
4. Мої побажання Анастасії.