Розробки уроків української літератури в 6 класі - Л. М. Фурман 2014

Позакласне читання. Сучасна українська проза. «Ірина Хомин про Карла Гаусса, Астрід Ліндгрен…»

Всі публікації щодо:
Літературознавство

Мета: поширювати читацький кругозір шляхом ознайомлення з позапрограмовим твором, зокрема з книгою «Ірина Хомин про…»; ознайомити учнів із змістом книги, розкрити сюжетно - композиційні особливості, дати стислий аналіз персонажів; розвивати творчу уяву, логічне мислення, увагу, спостережливість, уміння узагальнювати, робити висновки; формувати світогляд школярів;

виховувати цікавість до шедеврів світового мистецтва.

Тип уроку: інтегрований урок.

Обладнання: книга Ірини Хоменко, портреті героїв твору, виставка творів, репродукції картин, фото скульптур, грамзаписи, карта світу.

Перебіг уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Бесіда за запитаннями

✵ Чому, на ваш погляд, дитячі роки в житті людини вважаються найщасливішими?

✵ Яким творам художньої літератури ви надаєте перевагу? Чому?

✵ Кого ми називаємо геніями?

III. Оголошення теми, мети уроку

IV. Основний зміст уроку

У цьому світі є тільки одна річ, перед якою належить схилятися, це - геній, і одна річ, перед якою слід упасти на коліна, - це доброта.

В. Гюго

Учитель

Усі ми разом із дитинства. Те, якими ми людьми виростаємо, що цінуємо, як живемо на землі, великою мірою випливає з того, де ми народилися, як виховувалися, які настанови батьків беремо із собою в житті.

На сьогоднішньому уроці ми здійснимо подорож у дитинство видатних людей, які завдяки своїм талантам прославилися на вест світ. А мандрівку цю нам допоможе здійснити сучасна львівська письменниця Ірина Хомин.

Ось ми стоїмо перед зачиненими дверима. Коли їх відчинити, то можна потрапити в чарівний таємничий будинок, повний незвичайних скарбів, кожен з яких має власну окрему кімнату, в якій можна побачити безцінний скарб, кимось давно залишений для людства, а отже, і для нас також. Отож, подорож починається.

Повідомлення учнів про Ірину Хомин

Ірина Хомин - молода авторка зі Львова. Літературою цікавиться змалку, пише прозу, вірші. І для неї це не хобі, це - як крила для птаха. Ірина - дипломант літературного конкурсу «Коронація слова» 2004 року і лауреат цього ж конкурсу 2005 року.

Захист проектів «Дослідники життя та творчості героїв твору»

(Презентація унікальних здібностей, шедеврів митця; життєвого і творчого шляху. Переказування найцікавіших епізодів. Інсценізація уривків із твору)

Захист малюнків «Своєрідність побудови твору». (Книга складається із шести творів (будиночків), кожен з яких містить цікаві фрагменти із дитинства великих людей (скарби). Після кожного твору подаються короткі біографічні відомості).

Конкурс «Літературна географія»

Завдання: розмістити якнайшвидше прізвища героїв на карті світу відповідно до місця народження та проживання. (Карл Ґаусс - Німеччина, Астрід Ліндгрен - Швеція, Ніколо Паганіні - Італія, Камілла Клодель - Франція, Ван Гог - Нідерланди, Соломія Крушельницька - Україна) Вікторина «Впізнай героя»

«Ледь дочекалася перерви і кулею вилетіла з класу на подвір'я. Тільки тепер помітила, що в руках багатьох дітей є той самий номер газети.» (Астрід Ліндгрен)

«Він насолоджувався спокоєм, прислухаючись до щебету птахів, котрі, вочевидь, вирішили сьогодні, замінивши цілісінький оркестр, зіграти концерт просто на гіллі дерев, що росли під вікнами» (Ніколо Паганіні) «Отак би пролежати цілісінький день, дивлячись на рибок» (Ван Гог) «… Але залюбки притих, адже почув чарівне слово «рахувати». Як же він любив світ чисел!» (Карл Ґаусс)

«Дівчина щось старанно в ній розмішувала. Те «щось» було схожим на глину. І розкішна святкова сукня зі стрічками вже встигла забруднитися цим місивом» (Камілла Клодель)

«Тендітна, витончена, вона дивним чином вписувалася в картину велелюдного міста кінця XIX ст…» (Соломія Крушельницька)

«Якими же сильним повинен бути голос, аби від самого його звучання гасло полум'я…» (Соломія Крушельницька)

«Хтось міг би сказати, що в очах дівчинки відбилося небо - настільки синіми вони були». (Камілла Клодель)

«Хлопчик навіть про багнюку на штанях забув. Любив природу, бо вона така неповторна і досконала!» (Ван Гог)

«Усміхаючись, дівчинка подумала про те, як було б гарно мандрувати з країни в країну і… співати» (Соломія Крушельницька)

Евристична бесіда (Відповіді ілюструйте прикладами з твору).

✵ Які риси характеру намагається виховувати Ірина Хомин у своїх читачів? (Доброту, чуйність, милосердя, наполегливість).

«Краса робить нас добрішими. Хто бачитиме ці картини радітиме, ставатиме милосерднішим, більш чуйним, таким чином у світі побільшає добра»

«Кожна людина може щось подарувати іншій, навіть, якщо нічого не має.

Бодай слово - бо добре слово потрібне всім»

✵ Яка основна думка твору?

(«Тільки той, хто наполегливо йде до своєї мети, може сповна розкрити дар і прикрасити собою світ. Кожен із нас є листочком одного велетенського дерева, тому без нас світ не був би таким досконалим і яскравим»)

✵ Які слова із твору можна обрати девізом свого життя? («Якщо бодай на мить засумніваєшся і відступиш, то вже ніколи не зможеш наздогнати своє призначення»).

Розгадування кросворда «Сторінками книги Ірини Хомин»

По вертикалі: 1. Ім'я та прізвище автора книги про видатних людей. По горизонталі:

1) Ім'я бабусі маленької Астрід (їда)

2) Найулюбленіше місце подружок Астрід та Медікен (Горище)

3) Що любив понад усе Ван Гог? (Природу)

4) Хто наснився матері Ніколо Паганіні? (Янгол)

5) Що подарував Ван Гог малому Вінсенту? (Малюнок)

6) Чию майстерність хотів передати Ніколо Паганіні? (Птахів)

7) Прізвище відомого письменника, який товаришував із Крушельницькими? (Франко)

8) Ким не хотіла бути Астрід Ліндґрен в дитинстві? (Письменницею)

9) Яке диво хотіла побачити Астрід Ліднґрен у будинку вчителя? (Годинник)

10) Назва університету, в якому мріяв навчатися Карл Ґаусс? (Геттінський)

V. Підсумок уроку

На жаль, наша подорож добігла кінця. Коли ви виростете, то покладете свій скарб до котроїсь із кімнат такого ж будинку в місті під назвою «Історія».

На той час ви збагнете, що речі, на кшталт телеграфу чи скрипки зі смичком, не розмовляють.

Зрозумієте - аби дістатись до мрії, слід пройти чимало випробувань. Але якщо ви вірите Богу, Він допоможе виконати ваші особисті призначення та здійснити заповітну мрію.

VI. Домашнє завдання

Написати твір «Як стати знаменитим»

Підготувати повідомлення про життєвій і творчий шлях Володимира Винниченка, прочитати оповідання, Федько Халамидник.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.