Розробки уроків української літератури в 6 класі - Л. М. Фурман 2014

Володимир Винниченко «Федько - халамидник». Художня розповідь про дивовижного хлопчика Федька, його життя і пригоди, стосунки з однолітками

Всі публікації щодо:
Винниченко Володимир

Мета: продовжити роботу щодо аналізу епічного твору В. Винниченка «Федько - халамидник», характеристики щедрого на добро головного героя твору як особистості, виявити роль художніх засобів у творі, знаходити портрет, пейзаж, діалоги;

розвивати творчі здібності школярів, уміння зіставляти та порівнювати образи - персонажі художнього твору; виховувати почуття доброти, любові, милосердя.

Тип уроку: урок - пошук істини

Обладнання: твори В. Винниченка, ілюстрації до твору, додатки.

На дошці запис теми уроку, епіграфи:

Так треба жити, щоб нікому зла не чинити

Народна мудрість

Найогидніші очі порожні,

Найпідліша брехлива сльоза…

В. Симоненко

Перебіг уроку

І. Установчо-мотиваційний етап

1. Актуалізація суб'єктного досвіду

Сьогодні у нас звичайний урок української літератури, звичний кабінет, звичне оточення. Проте, сподіваюсь, незвичним є ваш настрій перед заняттям… (Насамперед варто з'ясувати, які емоції, роздуми викликало оповідання «Федько - халамидник у школярів)

Чи справдились ваші прогнози щодо розвитку подій?

Що найбільше схвилювало і вразило вас у творі?

Чи змінилось упродовж оповідання ваше ставлення до Федька і Толі?

2. Цілевизначення і планування

Повідомлення теми і мети уроку.

Творче коментування епіграфів уроку.

Узгодження цілей заняття.

Постановка проблемних завдань:

Чи варто на зло відповідати добром?

Створіть банк ідей і захистіть проект на тему: «Краще голий та правдивий, ніж багатий та беззаконний»

ІІ. Закріплення навчально матеріалу

1. Рольова гра. Розповідь про письменника від імені автора. Учні класу, слухаючи повідомлення, ставлять запитання, уточнюють певні факти тощо.

2. Бесіда за змістом твору

Завдання класу :у ході бесіди записати ті незаперечні істини, що зробили халамидника Людиною, і благородного Толю - нікчемою

(Відповідно до емоційного настрою учнів, учитель спрямовує розмову у потрібне русло, усіма засобами намагається сколихнути у дитячих душах найкращі почуття. Основне - дослідити психологію героїв, зуміти прочитати думки між рядків, розкрити роль деталі.)

Орієнтовні питання для бесіди:

Чому Толя прийшов на призначене місце? Що керувало цим хлопчиком, який боявся батьківського гніву і ніколи не прогулював уроків?

3. Робота з текстом твору.

Давайте зачитаємо із твору описи Толі. Скажіть чи не відчуваєте ви у цих словах прихованої насмішки? Як автор ставиться до Толі?

Прочитайте опис річки. Чому в ньому так багато дієслів? Доведіть, що розваги сміливців були небезпечними.

Зачитайте епізоди, що містять описи почуттів Федька біля річки. Як поводив себе Толя?

4. Розвиток творчих здібностей

Думаю, не було жодного байдужого, коли ви читали як, Федько крок за кроком долав перешкоди на річці. Володимир Винниченко так майстерно за допомогою художньої деталі відтворив події, емоції, реакцію усіх, що складається враження, неначе все це відбувається на очах у читачів.

Завдання: давайте інсценізуємо розмову між Толею і Федьком, докладаючи максимум зусиль, здібностей, аби чітко передати задум автора і внутрішній світ героїв (заслуховуємо декілька пар)

III. Застосування одержаних знань

Рефлексія

Як відомо, Федько ніколи не обманював. Усього раз у житті він сказав неправду. Це принижує його чи звеличує?

Яку роль відіграє у творі така деталь, як чижик, що з ним грається Толя?

Що за людина виросте з Толі? Чим небезпечні такі люди?

Кого втратило містечка в особі Федька?

Пригадуєте, на попередньому уроці ми зауважували, що суспільство здатне змінити особистість. Проаналізуйте ще раз цей аспект і давайте спробуємо дати відповідь на таке запитання: Чи винні у смерті Федька його батьки. (Ланцюжок думок)

Чи правильно виховали Толині батьки свого сина? До чого призводить таке виховання?

Презентація проекту

Використовуючи знання змісту оповідання, зафіксовані істини, що возвеличують людину або роблять її нікчемою, власний життєвий досвід, створіть проект на запропоновану тему (Відповіді учнів на проблемне питання.)

IV. Рефлексивно - оцінювальний етап

Доречно підвести підсумки за допомогою незакінчених речень: Прочитавши оповідання «Федько - халамидник», я зрозумів…

Я ніколи не буду…

Я намагатимусь…

Мені хочеться вірити, що…

Заключне слово вчителя. Діти, запам'ятайте слова О. Сухомлина «Найвища стіна у світі - стіна байдужості.» А тому

Я бажаю, щоб із вами

Людям було веселіше,

І щоб добрими очима

Ви дивились на людей

Щоб були ви справедливі

І у рішеннях розумні…

До людей будете добрі -

Люди будуть добрі вам

В. Орлов

V. Домашнє завдання

1. Написати листа Федькові (або Толі)

2. Дати порівняльну характеристику двох головних персонажів.