Розробки уроків української літератури в 6 класі - Л. М. Фурман 2014

Значення книги в житті людини. Іван Федоров - батько українського друкарства. Оксана Іваненко: життя і творчість

Всі публікації щодо:
Іваненко Оксана

Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом О. Іваненко, розкрити особливості історико-біографічного жанру літератури, розширити знання школярів про зародження книгодрукування в Україні, перевірити знання тексту повісті;

розвивати культуру зв'язного мовлення, логічне мислення, пам’ять, увагу, спостережливість; робити власні висновки, узагальнення; формувати кругозір, світогляд;

виховувати повагу до талановитої особистості, любов до книги, читання, усвідомлення важливості історичної спадщини, причетності кожної людини до історії держави, її зростання і процвітання.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: дошка, комп’ютер, проектор, екран, презентація до уроку.

Перебіг уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Учитель. «Добре є, браття, читання книжне…» А чи кожен із вас так вважає? Сьогодні до вас завітав кореспондент місцевої газети, він хоче взяти у вас інтерв’ю.

Кореспондент. - Чи любите ви читати і які твори?

- Що останнім часом ви читали не за програмою?

- Чому надаєте перевагу в вільний час: читанню художньої літератури чи перегляду кінофільмів?

- Що дає вам читання?

- Чи впливає читання на ваш характер, на формування світогляду?

- Навіщо ви читаєте? Що вас приваблює у творів?

- Чи були у вашому житті такі дні, коли б ви не прочитали жодного рядка?

Учитель. Нині багато хто надає перевагу телебаченню, Інтернету, кінофільмам, але тільки не читанню книг, вважаючи, що фільм є рівноцінною заміною книги, за сценарієм якої його знято.

Як ви вважаєте, що більше корисне: читання чи перегляд фільму? Чому?

Насправді, переглядаючи кінофільми, ми сприймаємо інформацію лише візуально. Книга ж вимагає від читача роботи думки, душі, дає змогу перечитати уривки, замислитися над сторінками, що чимось зацікавили. Влучне красиве художнє слово приносить читачеві можливості отримувати естетичну насолоду. То ж давайте спочатку переглянемо уривок із кінофільму.

III. Оголошення теми, мети

ІV. Засвоєння навчального матеріалу

Слово вчителя: На українських землях перші друкарні виникають в др. пол. XVI ст. Початок українському друкарству поклав у 1574 році видатний російський першодрукар Іван Федоров. (презентація 1 (слайди 1 -17)).

Слово вчителя:

Кого вважають батьком українського друкарства?

Коли і де були надруковані перші книги в Україні?

Що нового вніс Іван Федоров у друкарську справу?

Який напис викарбувано на могилі Івана Федорова? Чому?

Слово вчителя: Постать Івана Федорова привертала до себе увагу багатьох письменників. Серед них виділяється белетризована повість Оксани Іваненко "Друкар книжок небачених".

Слово вчителя: З творчістю Оксани Іваненко ви вже знайомились в початкових класах. Які саме твори ви вивчали? Чи сподобались вони вам?

Давайте подивимось на екран пригадаємо основні відомості про життя і творчість письменниці (презентація 1 (18-26)).

V. Закріплення знань, умінь і навичок

Учитель: Всі ви читали повість Оксани Іваненко "Друкар книжок небачених". Давайте перевіримо, як добре ви запам’ятали події, про які в ній говориться.

«Зворотне інтерв’ю» (підготовлений учень у ролі Івана Федорова задає питання учням)

- Якій справі я присвятив своє життя?

- Хто із сильних світу цього підтримував мене?

- Чому змушений був мандрувати?

- Чи мав я учнів? Кого саме?

- Як складалися стосунки з ними?

- Хто зрадив мене? Чи пробачив я зраду? Чому?

Літературна вікторина «Чи уважний я читач?». Запитання в торбу: працюючи в парах, учні складають по одному каверзному запитанню за змістом твору, кидають у торбу, перемішується, а потім, не дивлячись, витягують запитання і, обговоривши відповідь, озвучують її.

VІ. Підсумок уроку

Слово вчителя: Сьогодні ми з вами познайомилися з великою постаттю - І. Федоровим, який займає значне місце в історії. Він був не лише друкарем, а й справжнім просвітником і великим подвижником української культури.

Оцінювання знань учнів

VII. Домашнє завдання

Твір-мініатюра: «Значення книги у житті людини». Знати сюжет твору "Друкар книжок небачених", вміти розказати про початок книгодрукування, пояснювати роль книги в житті.