Розробки уроків української літератури в 6 класі - Л. М. Фурман 2014

Повість О. Іваненко «Друкар книжок небачених»: жанрові та композиційні особливості

Всі публікації щодо:
Іваненко Оксана

Мета: навчити учнів переказувати твір, характеризувати історичну добу, описану в ньому, називати видатних діячів культури, про яких ідеться в повісті; пояснити особливості композиції твору, визначити головну думку;

розвивати культуру зв'язного мовлення, логічне мислення, пам’ять, увагу, спостережливість; робити власні висновки, узагальнення; формувати кругозір, світогляд;

виховувати повагу до талановитої особистості, любов до книги, читання; усвідомлення важливості історичної спадщини, причетності кожної людини до історії держави, її зростання і процвітання.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: текст повісті, спікери з цитатами.

Перебіг уроку

I. Організаційний момент

Мотивація навчальної діяльності.

II. Оголошення теми та мети уроку

III. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда за питаннями

- За яких часів відбуваються події, змальовані в повісті?

- Хто є центральною фігурою твору?

- Яке ремесло стало справою життя Івана Федорова?

- Які реальні історичні постаті описані в повісті?

- Прокоментуйте назву повісті.

ІV. Сприйняття та засвоєння нового навчального матеріалу

1. Складання «сюжетного ланцюжка» повісті О. Іваненко "Друкар книжок небачених".

2. З’ясування композиційних особливостей повісті: визначення елементів сюжету (експозиція, зав’язка, розвиток дії, кульмінація, розв’язка).

Які з позасюжетних елементів наявні у творі?

3. Відтворення сюжетної лінії: (на стікерах прикріплених до дошки, записані цитати з повісті у хаотичному порядку).

Завдання для учнів (по черзі підходять до дошки): відновити послідовність подій, читаючи текст вголос, щоб інші учні могли контролювати правильність виконання завдання (додаток 1).

4. Робота з епіграфом:

Прочитайте епіграф, як ви його розумієте?

5. Визначте тему та головну ідею твору. (розвиток книгодрукування; роль непересічної особистості в житті народу)

Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

Визначте проблематику повісті: (Місця людини в суспільстві. Сенсу буття.

Життя та смерті. Обов’язку та відповідальності. Покликання та самопожертва.

V. Закріплення знань, умінь і навичок

Дослідницька робота

Учитель. Основним художнім принципом втілення проблематики повісті є художній паралелізм.

Доведіть цю тезу на прикладі проблеми самопожертви, зробіть висновки.

Іван Федоров

Петро Мстиславець

Продовжує працювати, незважаючи на труднощі і нестатки

Покидає роботу заради вигоди

VІ. Підсумок уроку

Прийом «Мікрофон»

Сьогодні на уроці ми:

- з’ясували композиційні особливості повісті Оксани Іваненко "Друкар книжок небачених"

- визначили тему та ідею твору

- окреслили проблематику твору

- оцінювання.

VII. Домашнє завдання:

Уміти характеризувати проблематику твору, уміти визначати ключові епізоди, елементи сюжету, коментувати їх. Підготувати цитатну характеристику образу Івана Федорова.