Розробки уроків української літератури в 6 класі - Л. М. Фурман 2014

Я. Стельмах. «Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера». Таємничі, веселі й незвичайні події в повісті

Всі публікації щодо:
Стельмах Ярослав

Мета: ознайомити школярів із життям і творчістю Я. Стельмаха; викликати цікавість до його пригодницьких книжок; розвивати навички виразного читання, переказу, аналізу прочитаного;

виховувати почуття гумору, допитливість, любов до ближнього.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет Я. Стельмаха, бібліотечка його творів, підручник, презентація.

Природа - книга, кожна сторінка якої повна змісту.

Є. Гуцало

Перебіг уроку

I. Організаційний момент

Учитель. Наше життя цікаве й розмаїте, багате на пригоди, зустрічі, приємні враження. Але ми цього дуже часто не помічаємо, бо завжди кудись поспішаємо, намагаємося якомога швидше відчути себе дорослими, а коли стаємо ними, то жалкуємо, що вже нічого не можна повернути. Час безупинно летить уперед. І тільки письменники уміють багато чого підмічати й розповідати про дитинство на сторінках своїх творів.

Отож, сьогодні я пропоную вам здійснити подорож до чарівної країни дитинства, яку ми знайдемо на сторінках прекрасного твору відомого українського автора.

II. Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів

Діалог учителя й учнів

- Як ми будемо слухати?

- Уважно.

- Як ми будемо працювати?

- Старанно.

- Як ми будемо запам’ятовувати?

- Міцно.

- Як ми будемо відповідати?

- Точно.

III. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

Слово вчителя про життєвий і творчий шлях Я. Стельмаха

(демонстрація короткої презентації).

Як добре мати знаменитого батька. Але разом з тим - як важко потім усім доводити, що ти теж талановитий і досяг слави власним розумом, здібностями, невтомною працею.

Презентація

Ярослав Стельмах народився 30.11 1949 року в Києві у родині видатного українського письменника Михайла Стельмаха.

Захоплення й інтереси: спорт, музика, іноземні мови, плавання, гімнастика, бокс, боротьба.

Навчання і робота: середня школа, Київський інститут іноземних мов, аспірантура, Київський педінститут і університет.

Перекладацька діяльність

Перший переклад - книга ескімоського письменника Маркузі «Гарпун мисливця».

Літературна діяльність

1975 рік - перша книжка - збірка оповідань «Манок». Повісті «Химера лісового озера», «Найкращий намет». Драматичні твори для дітей: «Привіт, синичко», «Вікентій прерозумний», «Шкільна драма».

Робота зі змістом твору Я. Стельмаха «Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера»:

а) виразне читання І розділу повісті «Зоологія і комахи. Відпустіть нас до бабусі!»;

б) словникова робота за питаннями учнів;

в) обмін враженнями щодо прочитаного;

г) частковий аналіз І розділу твору за питаннями (евристична бесіда):

- З ким із героїв ви познайомилися?

- Що можна сказати про характери хлопців?

- Які деталі твору вказують на те, що вони - шукачі пригод?

- Що вам здалося смішним і чому?

Усне малювання. Прогнозування сюжету

Як ви гадаєте, поїздка до бабусі буде цікавою? Як розгорнуться події в подальшому, адже хлопці тільки зібралися ловити комах для колекції, вудити рибу, купатися й ходити до лісу?

Переказування найцікавіших епізодів з ІІ розділу повісті.

Робота в групах. Визначити в тексті сюжетні складники:

I група - зав’язку;

II група - розвиток дії;

III група - кульмінацію;

IV група - розв’язку.

Ситуативне завдання. Бабуся Митька не одержала телеграми про приїзд гостей. Як би ви вчинили на місці Митька в подібній ситуації?

IV. Закріплення знань, умінь і навичок Вікторина на уважність

Як звали:

а) маму Сергія? (Оксана Павлівна);

б) майбутнього майстра міжнародного класу з велосипедного спорту?

(Василь Трош);

в) сусіда-музиканта? (Дядько Гнат);

г) діда-сусіда? (Трохим);

д) вчительку ботаніки? (Ірина Семенівна).

Назвіть цифри:

а) у який клас перейшли хлопці? (У шостий);

б) на скільки днів узяв гербарій рослин з Далекого Сходу приятель Митькового брата? (На два дні);

в) що могло зіпсувати настрій героям повісті на цілий наступний навчальний рік? (Двійка за незібрану колекцію);

г) скільки треба було їхати поїздом до Митькової бабусі? (Півтори години);

д) скільки років Васі-велосипедисту? (14 років);

е) скільки годин тривало його тренування? (Дві години).

Що їли хлопці в бабусі Митька? (Голубці, молоко, кисіль).

Із чим приїхали хлопці до бабусі? (Із рюкзаком і сачками).

Пояснити зміст епіграфу

V. Підсумок уроку

VІ. Домашнє завдання

Опрацювати ІІІ і IV розділи твору, скласти до них питання; малюнки «Краса природи рідного краю»; підготувати інсценізацію уривка.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.